Hilmi Özkök (Hilmi Özkök Kimdir ? Hilmi Özkök Hakkında)

'Biyografi & Otobiyografi' forumunda UquR tarafından 22 Ekim 2008 tarihinde açılan konu

 1. UquR

  UquR Üye

  Hilmi Özkök (Hilmi Özkök Kimdir ? Hilmi Özkök Hakkında) konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Hilmi Özkök (Hilmi Özkök Kimdir ? Hilmi Özkök Hakkında)

  [​IMG]

  Hilmi Özkök, 1940 yılında Manisa'nın Turgutlu İlçesi'nde doğdu.

  Özkök, 1959 yılında Kara Harp Okulu'ndan, 1961 yılında Topçu Okulu'ndan mezun oldu. Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı çeşitli topçu birliklerinde 1970 yılına kadar batarya subaylığı ve batarya komutanlığı yapan Hilmi Özkök, 1972'de Kara Harp Akademisi'nden mezun oldu.

  Özkök, Kurmay Subay olarak 15'inci Eğitim Tugayı Harekat Eğitim Şube Müdür Vekilliği, NATO Güneydoğu Avrupa Müttefik Kara Kuvvetleri Komutanlığı Plan Subaylığı, Belçika-Mons'ta Avrupa Müttefik Kuvvetleri Yüksek Karargahı Plan ve Prensipler Dairesi Şubesi Karargah Subaylığı, Kara Kuvvetleri Plan Prensip Başkanlığı Savunma Araştırma Şube Müdürlüğü, Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği Özel Kalem Müdürlüğü ve Kara Harp Okulu Öğrenci Alay Komutanlığı görevlerinde bulundu.

  Tuğgeneralliğe 1984 yılında terfi eden Hilmi Özkök, bu rütbeyle Genelkurmay Plan ve Harekat Daire Başkanlığı ve 70'inci Piyade Tugay Komutanlığı görevlerini yürüttü.

  Özkök, 1988'de tümgeneralliğe terfi etti ve 28'inci Piyade Tümen Komutanlığı ve Genelkurmay Personel Daire Başkanlığı görevlerinde bulundu.

  Hilmi Özkök, 1992 yılında korgeneral oldu. Özkök, korgeneral rütbesiyle Belçika-Brüksel'de NATO Karargahı'nda Türk Askeri Temsil Heyeti (TMR) Başkanlığı ve 7'nci Kolordu Komutanlığı görevlerinde bulundu.

  Orgeneralliğe de 1996 yılında terfi eden Özkök, orgeneral rütbesiyle, NATO Güneydoğu Avrupa Müttefik Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Genelkurmay 2'nci Başkanlığı ve 1'inci Ordu Komutanlığı görevlerinde bulunduktan sonra 2000'de Kara Kuvvetleri Komutanlığı görevine getirildi.

  Orgeneral Özkök, 30 Ağustos 2002 tarihinden itibaren Genelkurmay Başkanlığı'na atandı.

  Türkiye Cumhuriyeti'nin 24. Genelkurmay Başkanı olan Orgeneral Özkök, TSK Şeref, TSK Üstün Hizmet, TSK Üstün Cesaret ve Feragat Madalyaları ile ABD Komutanlık Liyakat Madalyası, Pakistan Nişan-ı İmtiaz Madalyası, İspanya Büyük Haç Askeri Üstün Liyakat Madalyası ve Kore Cumhuriyeti Tong-İl Madalyası sahibi.

  Evli ve 2 çocuğu bulunan Orgeneral Özkök, İngilizce biliyor.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Hilmi Özkök (Hilmi Forum Tarih
Hilmi Pekcan İlköğretim Okulu Bilgileri Turgutlu Manisa Manisa Tanıtımı 5 Temmuz 2012
Hilmi İsminin Anlamı Nedir? İsimler Sözlüğü 26 Şubat 2012
Hilmi Güler Kimdir - Hilmi Güler Biyografisi Biyografi & Otobiyografi 23 Kasım 2011
Hilmi Nalbantoğlu Kimdir - Hilmi Nalbantoğlu Hayatı Biyografi & Otobiyografi 23 Kasım 2011
Mahmut Hilmi Doğan İlköğretim Okulu Bilgileri Haymana Ankara Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 28 Eylül 2011

Bu Sayfayı Paylaş