Hikmet Onat Kimdir ?

'Sanatçı Tanıtımları' forumunda Mavi_Sema tarafından 24 Mayıs 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Hikmet Onat Kimdir ? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Hikmet Onat (Hikmet Onat Kimdir? - Hikmet Onat Hakkında)
  [​IMG]
  Hikmet Onat, (d. 1882 İstanbul - ö. 1977 İstanbul), Türk ressam.
  Empresyonist akımın Türkiye'deki devamcılarından olan Hikmet Onat, Türk resim tarihinin büyük ustalarındandır. Bir asra yaklaşan yaşamında ancak bir kere sergi açabildi.
  İlk öğreniminden sonra, Heybeliada Deniz Harp Okulu'nu 1903 yılında bitirdi. Bir süre güverte subayı olarak görev yaptı. Ruhi Arel ile birlikte Sanayi-i Nefise Mekteb-i Alisi’nde resim derslerine devam etti. Bahriye fotoğrafçısı Ali Sami Bey'in yanında çalıştı. Bahriye'den ayrılarak 1905 yılında İstanbul Sanayi-i Nefise Mektebi'ne girdi (Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi). 1908’de Osmanlı Ressamlar Cemiyeti ve Güzel Sanatlar Birliği’nin kurucuları arasında yer alarak sergilerine katıldı. Mezuniyetinden sonra, 1910 yılında açılan Avrupa sınavlarını kazandı, burslu olarak Paris’e gitti. Paris Güzel Sanatlar Akademisi'nde Fernaed Cormon Atölyesi'nde dört yıl çalıştı. I. Dünya Savaşı'nın çıkması üzerine yurda döndü ve Mekteb-i Sultani’de (Galatasaray Lisesi) resim öğretmenliği görevine başladı. Müdür Halil Ethem’in isteği üzerine Sanayi-i Nefise Mektebi’ne geçti. Varnia Zarzecki’nin yerine hazırlık sınıfı hocalığına, ardından da atölye şefliğine atandı.
  1914-1918 yılları arasında, Harbiye Nazırı Enver Paşa’nın desteklediği Şişli Atölyesi’nde diğer 1914 kuşağı sanatçıları gibi savaş ve asker konularında resimler yaptı.
  1922 yılında Güzel Sanatlar Cemiyeti'ne kurucu üye olarak katıldı. 1939 yılında Halkevleri aracılığıyla düzenlenen “Yurt Gezileri””nde Bursa’ya gitti.
  Yapıtları Devlet Resim ve Heykel Sergileri'nde yer aldı. 1973 ve 1974 yıllarında üst üste çalışmaları ödüle değer görüldü. İlk ve son sergisini ölümünden birkaç ay önce açan sanatçı, 14 Mart 1977’de İstanbulda öldü.
  [​IMG]

  Eserlerinden bazıları

  • Kandilli Sırtlarından
  • Siperde Mektup Okuyan Askerler
  • Savaşa Giderken Veda
  • Kabataş'tan Manzara
  • Dikiş Diken Kadın
  • Derede Sandal
  • Salacak
  • Topkapı Sarayı
  • Kıyıda Gemi
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Hikmet Onat Kimdir Forum Tarih
Hikmet Evi Kitabı - Jonathan Lyons Kitap, Resim ve Dergi 27 Aralık 2011
Divan-ı Hikmet ve özellikleri nedir Edebi Türler Halk Edebiyatı 3 Aralık 2014
Orucun Hikmetleri Nelerdir Maddeler Halinde Ramazan ve Hikmeti 24 Temmuz 2012
Orucun Hikmetleri Ve Faydaları Nelerdir Ramazan ve Hikmeti 18 Temmuz 2012
Orucun Hikmetleri Nelerdir Oruç-Hac-Zekat 18 Temmuz 2012

Bu Sayfayı Paylaş