Hikaye Ve Roman Nedir Özellikleri Nelerdir

'Masallar-Hikayeler-Destanlar' forumunda SeLeN tarafından 13 Ocak 2012 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Hikaye Ve Roman Nedir Özellikleri Nelerdir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Hikaye Nedir - Roman Nedir - Hikayenin Özellikleri - Romanın Özellikleri - Hikayenin Çeşitleri - Romanın Çeşitleri  HİKAYE (ÖYKÜ)
  Hikâye, olmuş ya da olması olasılığı bulunan olayları anlatan kısa yazıdır. Hikâyede ele alınan kişiler, çoğu zaman hayatlarının belli ve kısa bir anı içinde izlenir; karakterlerinin yalnız bir yüzü üzerinde durulur; ayrıntılara girmekten sakınılır.
  İlk mensur hikâyeler arasında Battalnâme, Dânişmendnâme, Hamzanâme ve Ebu Müslim en tanınmış olanlarıdır.

  Halk hikâyeler, konuları yönünden iki gruba ayrılır.
  1. Aşk hikâyeleri: Bunlarda birbirini sevip de bir türlü kavuşamayan sevgililerin başlarından geçenler anlatılır. (Tahir ile Zühre, Arzu ile Kamber gibi) Bir de gerçekten yaşamış olan, ya da yaşamış olduklarına inanılan âşıkların (saz şairlerinin) aşk serüvenleri vardır (Âşık Garip, Kerem ile Aslı gibi)
  2. Kahramanlık hikâyeleri: Kahramanlık konularının işlendiği hikâyelerin başında Köroğlu Hikâyesi gelir. Eşref Bey, Lâtif Şah benzeri hikâyelerin temelinde yine bir aşk vardır. Kahramanlık sevgili için girişilen savaşlarda, çarpışmalarda gösterilir.

  Destanın yerini alan halk hikâyesi, Anadolu’da 16. yüzyıldan bu yana, sözlü halk geleneğinde sürmektedir. Hikâyeci âşıkların kahvelerde, köy odalarında, düğün gibi toplantılarda söylediği bu hikâyelerde toplum içi ilişkiler işlenir. İnsanların birbiriyle ilişkileri, çatışmaları anlatılır. Bunlarda olağanüstü ögeler azalmış, kişiler ve olaylar doğal boyutlara indirilmeye başlanmıştır. Bu hikâyelerde olaylar nesirle anlatılır, serpiştirilen türkülerde saz eşliğinde söylenir.

  Batılı Hikaye
  Olay ve durum hikayesi olmak üzere ikiye ayrılır.
  Olay hikâyelerinde olay örgüsü kişi, zaman ve mekân ögelerine bağlı olarak serim, düğüm, çözüm zinciri içinde verilir. Böyle hikâyelerde olay, iki zıt gücün, mücadelesi şeklinde ortaya konulur. Bu mücadele kişiler ve toplum arasında olabileceği gibi kişinin kendi kendisiyle çatışması şeklinde olabilir. Bu çatışma zamana, mekâna ve kişi ögelerine bağlı olarak geliştirilir. Çatışma aynı zamanda merak ögesidir.
  Klasik olay hikâyelerinde olaylar bir yelpaze gibi açılır. Bağlı olduğu merak ögeleri bir bir çözülerek sona ulaşılır. Bu teknik, Fransız edebiyatının önde gelen pırıltılı ismi Guy de Maupassant tarafından yaygınlaştırıldığı için bu tür hikâyelere Maupassant tarzı hikâye de denir.
  Maupassant tarzı hikâye çok belirgin bir giriş gelişme ve sonuç bölümleri içerir. Maupassant, hikâye malzemesini vermek istediği mesaja göre bir seçme işleminden geçirir.
  Maupasant tarzı hikâyeler çok büyük ölçüde olay örgüsü üzerine kurulurlar. Hikâye bütün gücünü olaydan alır. Okuyucunun merak duygusu sürekli canlı tutulur. Olay örgüsü şaşırtıcı bir sonla biter. Kahramanlar yazar tarafından özenle seçilmiş insanlardan oluşur. Hayatın kusurlu ve hüzünlü tarafları öne çıkarıldığı için hikayelerde karamsar bir atmosfer ağır basar. Okuyucunun hayal gücüne fazla bir şey bırakılmaz.
  Çehov tarzı hikâyede metin herhangi bir girişe gerek görülmeden doğrudan olay örgüsü ile başlar. Hikâyelerde olay, insanlar ve hayat doğaldır. Olay örgüsünün önemi azaltılmıştır. Büyük olaylardan kaçınılır. Hikâye gücünü olaydan almaz. Bu nedenle Çehov tarzı için daha çok durum hikâyesi veya kesit hikâyesi sözü kullanılır. Çehov tarzı hikâyelerin kahramanları her zaman çevremizde rastladığımız insanlardır. Konuyu sezmek büyük ölçüde okuyucuya bırakılmıştır. Mekân üzerinde fazla durulmaz, ana hatlarıyla belirtilip geçilir. Ayrıntılı bir anlatıma başvurulmayan Çehov tarzı hikâyelerde pek çok şey okurun hayal gücüne bırakılmıştır.


  ROMAN


  İnsanların yaşadıkları ya da yaşayabilecekleri olayları, yere, zamana ve şahsa bağlayarak anlatan eserlere roman denir.
  İnsanın iç dünyası, çekişmeleri, ruhsal çelişkileri, ev içi hayatı, çevresi, ailesi, hatta hayalleri, gelecekle ilgili plânları hepsi romanın ilgi alanındadır.
  Başlangıçta insanüstü olan öykü kahramanları yavaş yavaş insanlar arasına inmiş ve Rönesans’tan sonra bütünüyle sıradan insanlardan seçilmiştir. Fransız devrimini hazırlayan iki önemli düşünürün de roman denemeleri yaptığını hatırlarsak (Voltaire ve J. J. Rousseau) romanı burjuvazi ile değilse bile romantik edebiyatla başlatmak hiç de yanlış olmayacaktır.  Romanın Özellikleri


  Romanda olaylar geniş ve ayrıntılı olarak anlatılır.
  Ana olay etrafında olaycıklar vardır.
  Şahıs kadrosu geniştir.
  Karakter çözümlemeleri yapılır.
  Zaman olarak geri dönüşler olur.
  Zaman iç ve dış zaman olmak üzere ikiye ayrılır ve geniş bir zaman dilimini kapsayabilir.  Romanlar çeşitli türlere ayrılır


  Tarihi Roman: Konusunu tarihten alır.
  Töre Romanı: Toplumun yaşayış tarzını, geleneklerini, adetlerini işleyen romandır.
  Psikolojik Roman: Ruh çözümlemelerinin yapıldığı romanlardır.
  Egzotik Roman: Uzak ve yabancı ülkelerin doğa ve insanlarını anlatan romandır.
  Tezli Roman: Bir görüş veya düşünceyi savunan romandır.
  Polisiye Roman: Dedektif hikayelerini anlatan romandır.
  Diğerleri: Serüven romanları, Biyografik roman, Politik romanlar, Belgesel romanlar, Romantik romanlar, Gerçekçi romanlar, Doğalcı-gerçekçi romanlar, Eleştirel-gerçekçi romanlar, Toplumcu-gerçekçi romanlar, Yeni romanlar, Post-modern romanlar  Hikâye-roman farkı


  Hikâyede tek olay bulunmasına karşılık romanda birbirine bağlı olaylar bulunur. Kahramanların ve çevrenin tanıtımına hikâyelerde pek yer verilmezken romanlarda kahramanların ve çevrenin tanıtımı yeri geldikçe değişik bölümlerde birbirini tamamlayacak şekilde yer alır. Romanı okuyup bitiren bir kişi yazarın anlattığı kahramanları, olayı ve çevreyi göz önünde canlandırabilir.


  “Roman yaşamdan daha gerçektir, çünkü romanda yaşam, karşımıza, içindeki anlamın kaybolup gitmesine yol açan ayrıntılardan ve fazlalıklardan arınmış olarak çıkmaktadır.” (Henry James)

  “Roman, bir yaşamdır. Roman, bir atmosferdir. Roman, yeni, yepyeni bir dünya kurmaktır. Bu düş dünyasıyla birlikte bir gerçeklik dünyası kurmaktır; yaratmaktır roman.” (Yaşar Kemal)
  alıntıdır
   

 2. Hikayenin özellikleri nelerdir acil yardım lütfen <3
   

 3. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Hikaye (Öykü)

  • Yaşanmış veya yaşanması mümkün olan olayların okuyucuya haz verecek şekilde anlatıldığı kısa edebi yazılara “hikâye (öykü)” denir.
  • Hikâye, insan yaşamının bir bölümünü, yer ve zaman kavramına bağlayarak ele alır.
  • Hikâyede olay ya da durum söz konusudur. Olay ya da durum kişilere bağlanır; olay ya da durumun ortaya konduğu yer ve zaman belirtilir; bunlar sürükleyici ve etkileyici anlatımla ortaya konur.
  • Hikâyelerde düşündürmekten çok, duygulandırmak ve heyecanlandırmak esastır.
  • Hikâyeler, gerçek ya da düş ürünü bir olayı kısa şekilde anlatır.
  • Kısa oluşu, yalın bir olay örgüsüne sahip olması, genellikle önemli bir olay ya da sahne aracılığıyla tek ve yoğun bir etki uyandırması ve az sayıda karaktere yer vermesiyle roman ve diğer anlatı türlerinden ayrılır.
  • Hikâye, olay eksenli bir yazı türüdür. Hikâyede temelde bir olay vardır ve olaylar genellikle yüzeyseldir.
  • Hikâyeler genellikle kişilerin anılarını anlatması şeklinde oluşur.
  • Hikâye kısa bir edebiyat türü olduğu için bu eserlerde fazla ayrıntıya girilmez. Olayın ya da durumun öncesi, sonrası okura sezdirilir. Okur, bazı sözcüklerden yararlanarak ve düş gücünü kullanarak kişiler hakkında ya da olaylar ve durumlarla ilgili yargılara ulaşabilir.
  • Hikâyeler Batı’da romanla aşağı yukarı aynı dönemde oluşmaya başlamıştır. Özelikle Realizm döneminde hikâye türü başlı başına bir tür olarak yetkinlik kazanmıştır.
   

 4. çokkk teşekürrlerrrrrrr
   

 5. edebiyat ödevimde çok işime yaradı emeği geçen herkese teşekkürler :))))
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Hikaye Roman Nedir Forum Tarih
Edebi türler/masal,destanlar,hikayeler,şiir,roman,tiyatr o Nedir Çeşitleri Diğer Mesleki Bilgiler 1 Eylül 2008
Servet-i Fünûn (Edebiyat-ı Cedide) Döneminde Hikâye ve Roman Masallar-Hikayeler-Destanlar 12 Ocak 2012
Roman,Hikaye ve Masalların Genel Özellikleri Masallar-Hikayeler-Destanlar 10 Ocak 2012
Tanzimat Döneminde Hikaye ve Roman Özellikleri Masallar-Hikayeler-Destanlar 5 Ocak 2012
Milli Mücadele Döneminde Roman Ve Hikaye Masallar-Hikayeler-Destanlar 23 Aralık 2011

Bu Sayfayı Paylaş