Hikâyeler Şehri Silvan

'Türkiye Tatil Yerleri Hoteller' forumunda Mavi_Sema tarafından 21 Aralık 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Hikâyeler Şehri Silvan konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Bir zamanlar beyler şehriydi; konakları vardı, surları vardı. Daha başka zamanlarda azizler şehriydi; 40 saygın Hıristiyan orada yatıyordu. Burçların üzerindeki iki aslan, aralarına bir gül almıştı; Artuklular, Eyyubiler vardı. Diyarbakır'ın Silvan'ı bu zamanlara mağaralar, konaklar, camiler getirdi; şenliklerde zikir çekmeyi, dengbejleriyle aşk hikâyelerini, gelenekleriyle kötülüklerin yaratıldığı güne karşı söylenen sihirli duaları getirdi.

  Ulu Cami

  Silvan'ın merkezindeki yaklaşık dokuz yüzyıllık kesme taştan, görkemli bir yapı yükseliyor. Kaynaklarda Ulu Cami olarak geçiyor ama bugün ona Selahaddin Eyyubi Camii deniliyor. Necmettin Alpi tarafından 1157 yılında yaptırılmış bir Artuklu eseri o. Ama caminin Selahaddin Eyyubi tarafından yaptırıldığı da söyleniyor. Silvanlı yaşlılar öğle namazı vaktini bu tarihi dokunun içinde bekliyor.  Tarih ile Susuzluk


  Boyunlu ya da eski adıyla Boşat Köyü Silvan ilçe merkezinin 10 kilometre kuzeyinde. Köyün, toprağın derinliklerine gömülen tarihinden geriye Artuklular devrinden bir kale kalmış; bir de gelenekler ile susuzluk.


  Tarihi Assurlulara kadar gittiği sanılan bir kent Silvan. Roma ve Bizans dönemlerinin ardından Arapların eline geçti ve Meyyafarkin adını aldı. Mervaniler, Selçuklular, Artuklular ve Eyyubiler döneminde önemli bir kültür merkeziydi. Yöre daha sonra Osmanlı topraklarına katıldı. Kent, gece olunca, mimari dokusu pek estetik olmasa da binlerce yıllık tarihinden kaynaklanan bir gizeme bürünüyor.


  Murat Şenlikleri


  Her yıl Silvan ilçesinin Kumgölü köyünün Susamış mezrasında üç gün üç gece süren Murat Şenlikleri düzenleniyor. Satıcılar şenliklerin yapılacağı alana bir gün önceden geliyor, hazırlanıp geceyi bekliyorlar.


  Kumgölü'nün Susamış mezrasında yapılan şenliklere diğer il ve ilçelerden de binlerce kişi katılıyor. Murat Ovası adeta bir çadır kent görünümüne bürünüyor. Şenliğe katılanlar piknik yapıyor ya da dua ediyor. Gençler ellerine kına yakıyor, dileklerinin kabul edilmesi için ağaçlara bez bağlıyorlar. Tefler eşliğinde zikir de yapılıyor.


  Geçmiş ve Gelecek


  Silvan kentini çevreleyen surların hemen dibinde kentin tarihi mezarlığı bulunuyor. Silvanlılar için manevi değeri o kadar fazla ki, mezarlıkta yer kalmamasına karşın tarihi mezarların üzerine defin yapılıyor. Her perşembe akşamı da düzenli olarak ziyaret ediliyor. Ziyaretten sonra da mezarlık çocukların oyun alanı oluyor.


  Tütüncülük


  İlçede neredeyse her ailenin geçim kaynağıydı tütüncülük. Son yıllarda üretim kotasının düşürülmesi, gençlerin batıya göç etmesi gibi nedenlerden dolayı gerilemiş durumda. Ama kentte hâlâ en önemli ekonomik faaliyet.


  Göçebe Yaşam


  Silvan'da göçebe yaşam süren ailelere de rastlanıyor. Hayvancılıkla geçinen bu aileler soğuk günlerde çadırlarında soba yakıyorlar.


  Sokaklar


  Silvan'ın ıssız sokakları öğleden sonra çocuklara ait. Silvan'ın mahallelerinin pek çoğu aslında tarihi. Ama 'çağdaş' yapılar bu tarihi ya bastırmış ya da bir köşeye sıkıştırmış. Tıpkı fotoğrafın solundaki 1908 yılında yapılan Gazi İlköğretim Okulu gibi.Ancak çocukların rahatça oynadığı boş alanlara henüz dokunulmamış.


  Hassun Mağaraları


  Hassun Mağaraları Silvan'da, Harbat Dağı'nın eteklerinde. Tarihi çok eski çağlara kadar gidiyor. Yaklaşık 300 odadan oluşuyor. Mağaralar arasında bağlantıyı sağlayan yollar ve merdivenler; sarnıçları ve atık su arkları var. Hıristiyanlığın yayıldığı zamanlar Hassun Mağaraları'nın en görkemli dönemiydi. Ortaçağda da önemli bir yerleşim alanı oldu.


  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
   

 2. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

Bu Sayfayı Paylaş