Hijyen ve Sağlık Konulu Kompozisyon

'Makaleler-Denemeler' forumunda SeLeN tarafından 31 Ekim 2013 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Hijyen ve Sağlık Konulu Kompozisyon konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Hijyen ve Sağlık İle İlgili Kompozisyon


  Okuldan gelince, yemeğe oturmadan önce, yemekten sonra, tuvaletten sonra vb. hep annelerimiz uyarır. “Ellerini yıkamayı unutma!”. Çok basit görünse de bu küçük kural hijyeni sağlamak ve sağlık için son derece önemlidir.

  Çevremiz bizim gözle göremediğimiz hastalık yapan, yapmayan bir çok bakteri ve zararlı mikropla doludur. Otobüslerdeki tutma yerlerinden, kapı kollarına kadar her yer kir ile birlikte bu küçük canlıların işgali altındadır. Küçük olduklarına aldanmamak gerekir. Bazıları bizi günlerce yataklara düşürebilecek, hastanelere taşınmamıza sebep olabilecek kadar tehlikelidirler. Ellerimizi sabunlamamız bu sebepten oldukça mühimdir.

  Sadece el değil aynı zamanda vücut temizliği, ağız ve diş temizliği de sağlık açısından gereklidir. Çevredeki toz ve ter yoluyla vücudumuzda biriken kirin sık sık temizlenmesi için her gün duş almamız en idealidir. Yemeklerden sonra dişlerimiz arasında biriken yemek artıkları, bakteriler için orada ortam hazırlayarak diş çürümelerine yol açar. Bu sebepten yemeklerden sonra dişlerimizi fırçalamamız da ağız ve diş sağlığımızı korur. Sadece kişisel temizliğimiz değil aynı zamanda evimizin ve çevremizin de temizliği sağlıklı bir ortam yaratır. Çünkü toz ve kirin bulunduğu ortamlarda mikrobik tehlikenin yanı sıra alerji ve solunum ile ilgili sorunlarda oluşur. Bu sebepten evimizi temiz tutmalı yattığımız odayı ve bulunduğumuz ortamları sık sık havalandırıp, temiz havanın içeri dolmasını sağlamalıyız.

  Peki ya yediğimiz besinler? Yediğimiz besinlerin de mikroplardan tamamen arınmış olmasına dikkat etmeliyiz. Temiz bir mutfak, bol su ile yıkanmış besinler ile hazırlanmış yemekler, taze gıdalar ve iyice yıkanarak dezenfekte edilmiş mutfak gereçleri hijyenik ve sağlıklı beslenme için olmazsa olmazlardır.

  Sağlık dünyadaki en değerli nimetimizdir. Sağlığımızı yeterli hijyeni sağlayamadan koruyamayız. Hijyen kurallarına uyarak yaşamayı alışkanlık haline getirmemiz hem kendimiz hem de çevremiz için daha sağlıklı günlerin başlangıcı olacaktır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Hijyen Sağlık Konulu Forum Tarih
El ve tırnak bakımında sağlık ve hijyenin formülleri El Ayak ve Vücut Bakımı 27 Ocak 2010
Kişisel Hijyen - Kişisel Hijyen Nedir El Ayak ve Vücut Bakımı 15 Ocak 2010
Aşırı hijyen çocuk kalbini bozuyor! Çocuk Sağlığı ve Bakımı 10 Aralık 2009
Mutfakta Hijyen Pratik Bilgiler 2 Aralık 2009
|| Tüm Detaylarıyla Hijyen ve Önemi || Genel Sağlık 16 Haziran 2009

Bu Sayfayı Paylaş