Hidrojenin Nerelerde Kullanılır - Hidrojenin Kullanım Alanları

'Diğer Mesleki Bilgiler' forumunda SeLeN tarafından 17 Şubat 2011 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Hidrojenin Nerelerde Kullanılır - Hidrojenin Kullanım Alanları konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  hidrojen kullanım alanları - Hidrojenin Kullanımı - Hidrojen Nerelerde Kullanılır  Ulaşımda, endüstride ve evlerde hidrojen kullanımı aslında sanıldığı kadar yen değildir. Evlerde kullanılan havagazı aslında hidrojen ve karbondioksitin karışımıdır. Sanayide petrolün rafine edilmesinde, amonyak ve metanol üretiminde, metalürji ve gıda sektörlerinde kullanılmaktadır. Uzay mekiğinin roketlerinin yakıtı da hidrojendir.

  Uygun şekilde depolandığı takdirde hidrojen , ister sıvı , ister gaz halde bulunsun yakıt olarak kullanılabilir. Otomobil üreticileri hidrojenle çalışan otomobiller geliştirmişlerdir. Hidrojen benzinden %50 daha verimli yanar. Ve daha az kirliliğe yol açar. Kirliliğin azaltılması için benzin, etanol, metanol ve doğalgazla karıştırılabilir. Tamamıyla hidrojen yakan bir motor sadece su ve az miktarda azot oksit üretecektir.

  Yakıt pilleri, hidrojenin elde edilmesi için geliştirilen bir teknolojidir. Yakıt pillerinde elektroliz prosesi tersine çevrilerek, hidrojenle oksijen elektro-kimyasal bir prosesle birleştirilir. Bunun sonucu elektrik, su ve ısı açığa çıkar.

  ABD’nin uzay programında , otomobil ve otobüsleri çalıştıracak güçte yakıt pilleri geliştirilmiştir ve çeşitli şirketler yakıt pilleri üzerine çalışmalara devam etmektedirler.

  İkinci dünya uluslar arası enerji konferansında hidrojenin sekiz değişik uygulama alanı oluğunu ve çalışmaların bu alanlar içerisinde gerçekleştirildiği bildirilmiştir.

  Bunlar:
  Hidrojen Depolama
  Atık Isı Depolama
  Elektrik Depolama
  Isıtma veya Soğutma
  Elektrik Üretimi
  Pompalama veya Basınçlama
  Hidrojen Temizleme
  Deteryum Ayırma

  Hidrojenin taşıtlarda yakıt olarak kullanılabilmesi için önemli avantajlar olsa da, benzinin yerini alabilmesi için en azından 20 yıllık bir sürenin geçmesi gerektiği öngörülmektedir
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Hidrojenin Nerelerde Kullanılır Forum Tarih
Hidrojenin Keşfi Konu Dışı Başlıklar 3 Ocak 2012
Hidrojenin Kullanışı Konu Dışı Başlıklar 3 Ocak 2012
Hidrojen ve Hidrojenin Özellikleri Hakkında Bilgi Diğer Mesleki Bilgiler 26 Aralık 2010
Türkiye'de karstik şekiller nerelerde görülür kısaca Türkiye Kültür Ve Tanıtımı 18 Şubat 2017
Demir madeni nerelerde kullanılmaktadır kısaca Eğitim Bilgileri 18 Şubat 2017

Bu Sayfayı Paylaş