Hidrojen Nedir - Hidrojen'in Kullanım Alanları Nelerdir?

'Konu Dışı Başlıklar' forumunda Mavi_inci tarafından 18 Mart 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Hidrojen Nedir - Hidrojen'in Kullanım Alanları Nelerdir? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Hidrojen Nedir - Hidrojen'in Kullanım Alanları Nelerdir?

  HİDROJEN NEDİR?

  Hidrojen element sembolü H olan, 1 atom sayılı kimyasal elementtir. Standart sıcaklık ve basınç altında renksiz, kokusuz, metalik olmayan, tatsız, oldukça yanıcı ve H2 olarak bulunan bir bitamik gazdır. 1.00794 g/mollük atomik kütlesi ile tüm elementler arasında en hafif elementtir. Periyodik cetvelde sol üst köşede yer alır.

  Hidrojen, evrenin kütlesinin %75'ni oluşturan ve evrende en çok bulunan elementtir. Ana hatta bulunan yıldızların çoğunluğu plazma halinde olan hidrojenden oluşur. Elementel hidrojen dünyada az bulunur. Endüstride metan gibi hidrokarbonlardan üretilebildiği gibi, pahalı olsa da suyun elektrolizinden de üretilebilir.


  Hidrojenin en yaygın doğal izotopu, nötronsuz protiyumdur. Hidrojen pek çok elementle bileşik verebilir, suda ve pek çok organik molekülde bulunur. Suda çözünen moleküller arasındaki asit-baz tepkimlerinde önemli rol oynar. Scöhrödinger denkleminin analitik olarak çözülebildiği tek nötral molekül olduğu için, hidrojen atomunun enerji basamakları ve bağ özellikleri kuantum mekaniğinin gelişmesinde önemli rol oynamıştır.


  HİDROJEN'İN KULLANIM ALANLARI

  Ticari gübrelere azot bağlanmasında, katı ve sıvı yağların doyurulma işleminde (hidrojenasyon), metanol, amonyak ve hidroklorik asit gibi bileşiklerin eldesinde kullanılır. Kaynak yapımında, hidrojen balonlarını şişirmede ve petrolün işlenmesinde kullanılmasının yanında, şimdilik daha çok roketlerde olmak üzere yakıt olarak da kullanılır. "Hidrojen Yakıt Gözeleri", hidrojen gazından elektrik enerjisi eldesi için geliştirilmekte olan bir teknolojidir. Çevre dostu hidrojen, doğal gaz ve benzine alternatif olarak kabul edilmesinin yanında, kimyasal işlemlerde, metalürjide ve rafinerilerde de kullanılabilecek niteliktedir. Döteryum ve trityum izotopları da, nükleer fisyon ve füzyon işlemlerinde kullanılmaktadır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Hidrojen Nedir Hidrojen'in Forum Tarih
Hidrojen Enerjisi Nedir - Hidrojen Enerjisi Hakkında Bilgi Konu Dışı Başlıklar 20 Mart 2011
Atom Bombası, Hidrojen Bombası ve Radyasyon Nedir? Konu Dışı Başlıklar 4 Ocak 2011
Hidrojen Enerjisi Nedir Hidrojen Enerjisi Nasıl Elde Edilir Diğer Mesleki Bilgiler 17 Aralık 2008
Hidrojen klorür nerelerde kullanılır? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 26 Şubat 2013
Hidrojen Atomu ve Özellikleri Hakkında Bilgi Konu Dışı Başlıklar 9 Şubat 2012

Bu Sayfayı Paylaş