Hidroelektrik Santralleri

'Meslekler Rehberi' forumunda NeslisH tarafından 6 Ekim 2008 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Hidroelektrik Santralleri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Hidroelektrik santralleri programının amacı, barajlarda hidroelektrik santrallerinde mühendisle işci ve teknisyenler arasında görev yapacak elemanları yetiştirmektir. Hidroelektrik santrali teknikerleri, Dsiye bağlı santrallerde görev alırlar. Ülkemizde baraj sayısı arttıkça bu alanda yetişen elemanlara da ihtiyaç artmaktadır.

  Programın Amacı: Hidroelektrik santralleri programının amacı, barajlarda, hidroelektrik santrallerinde mühendisle işçi ve teknisyenler arasında görev yapacak elemanları yetiştirmektir.

  Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Bu programda, başta matematik, fizik ve bilgisayar olmak üzere, elektrik üretimi ile ilgili dersler okutulur ve uygulamalar yaptırılır.

  Gereken Nitelikler: Hidroelektrik programına girmek isteyenlerin matematik ve fiziğe yetenekli, özellikle elektrik konularına meraklı, sorumluluk alabilen kimseler olmaları gerekir.

  Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Hidroelektrik santralleri programını bitirenlere "Hidroelektrik Santralleri Teknikeri" ünvanı verilir. Hidroelektrik santralleri teknikeri barajlarda, hidroelektrik santrallerinin kurulmasında ve işletilmesinde elektrik mühendislerine yardımcı olurlar. Bu elemanlar genellikle kentlerden uzak bölgelerde yaşamak zorundadırlar.

  Çalışma Alanları: Hidroelektrik santralı teknikerleri DSİ'ye bağlı santrallerde görev alırlar. Ülkemizde baraj sayısı arttıkça bu alanda yetişen elemanlara da ihtiyaç artmaktadır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Hidroelektrik Santralleri Forum Tarih
Hidroelektrik santralleri için yer seçiminde neler önemli madde madde kısaca Genel Bilgi (Elektrik) 31 Ocak 2017
Hidroelektrik Santralleri Teknisyenlerinin Eğitimi Hakkında Bilgi Meslekler Rehberi 27 Eylül 2011
Hidroelektrik Santralleri Teknisyenlerinin Çalışma Alanları Nelerdir Meslekler Rehberi 27 Eylül 2011
Hidroelektrik Santralleri Teknisyeni Ne Demektir Meslekler Rehberi 27 Eylül 2011
Türkiye'deki Hidroelektrik Santralleri Kurulduğu Akarsular Nelerdir? Doğa ve Bitkiler 1 Eylül 2011

Bu Sayfayı Paylaş