Heyelandan Korunmak İçin Ne Yapmalıyız

'Doğa ve Bitkiler' forumunda Eylül tarafından 27 Şubat 2012 tarihinde açılan konu

 1. Eylül

  Eylül Site Yetkilisi Editör

  Heyelandan Korunmak İçin Ne Yapmalıyız konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Heyelandan Korunmak Için Neler Yapılmalı
  Heyelandan Korunma yolları

  1) Dik ve eğimli olan araziler boyunca bitki örtüsü korunmalı. Doğal bitki örtüsü tahrip edilmemeli, tahrip olan bitki örtüsünün yerine yine ağaç dikimi yapılmalıdır. Çünkü Heyelan felaketine neden olan en önemli olay, dik arazilerde toprağın kendi kendini tutucu özelliği olmayışı ve tahrip edilen bitki örtüsü kökleri vasıtası ile toprağı tutamamasıdır.

  2) Dik yamaçlar teraslar yapılarak eğimleri azaltılmalı ve ağaçlandırılmalıdır.

  3) Eğimli arazilerde toprak eğimin çok dik olduğu yöne doğru yerçekimi ivmesi nedeni ile kaymak isteyecektir. Su toprağın özgül ağırlığını arttıracak ve yerçekimi ivmesinin değerini büyültecektir. Heyelan olan bölgeler göz önüne alınırsa, bazı bol ağaçlı bölgelerde de Heyelan felaketi görülmektedir. Bu bölgelerde Heyelana Karşı Alınacak Önlemler ‘in başında, yamaç boyunca açılacak geniş su kanalları gelmektedir. Bu sayede, su kolayca toprağın içerisine nüfus etmeksizin akacak ve Heyelan oluşmasını önleyecektir.

  4) Doğal Afetler arasında Heyelan özellikle ülkemizde sıkça görülmektedir. Ülkemizde heyelanın en çok görüldüğü yerler ise, tabakaların yamaç eğimi ile aynı yönde olduğu alanlardır. Bu alanlarda yapılan yollar, direk heyelan tehlikesi altındadırlar. Bu gibi yol çalışmalarında Heyelan önleyici duvarlar yapılmalı ve yol güvenliği sağlanmalıdır. Daha önceleri bu konuda bir video yayınlamıştık. Bu videoda heyelan direk olarak yolu etkilediğini görmüştük.


  5) Türkiye’de Heyelan olayının sık görüldüğü yerlerin başında gelen Karadeniz Bölgesi,doğal afetlerarasında Heyelan olayının en sık görüldüğü bölgenin başında gelir. Çünkü Karadeniz Bölgesi, iklim nedeni ile çok yağış alan bir bölgedir. Ayrıca bölgedeki dağların kıyıya paralel uzanması ve yamaçların çok dik olması, heyelan afetinin gerçekleşmesi için tüm gerekçeleri tamamlamaktadır. İşte bu bölgelerdeki yaylalar incelenildiğinde görülüyor ki, bölge evleri hep dik yamaçların üzerine yapılmıştır. Bu çok yanlış bir uygulamadır. Heyelanın gerçekleşmesi için, tüm maddeler tamamlandıysa, o bölge yaşam alanı olarak kullanılmamalıdır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Heyelandan Korunmak İçin Forum Tarih
Deprem sel çığ ve heyelandan korunma yolları kısaca Doğa ve Bitkiler 27 Mart 2014
Heyelandan Korunma Yolları Maddeler Halinde Eğitim Bilgileri 13 Şubat 2014
Heyelandan Korunma Yolları Kısaca Nelerdir Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 6 Ağustos 2013
Çığ Ve Heyelandan Korunma Yolları Doğa ve Bitkiler 27 Ocak 2012
Doğal afetlerden korunmak için alınabilecek önlemler kısaca Seviyeli-Ciddi Konular 9 Aralık 2014

Bu Sayfayı Paylaş