Heyecansal Bilgi Nedir - Heyecansal Bilgi Hakkında

'Konu Dışı Başlıklar' forumunda SeLeN tarafından 27 Şubat 2011 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Heyecansal Bilgi Nedir - Heyecansal Bilgi Hakkında konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  heyecan nedir - heyecanın ortaya çıkışı - sosyal olaylara bireysel tepkiler

  Bazı yazarlara göre günlük yaşamda heyecanın ortaya çıkış anında ona eşlik eden koşullar olaylar yer zaman davranışlar aktörler fizyolojik belirtiler yüz ifadeleri gibi öğeler epizodik bellekte temsil edilmekte ve bir şema oluşturmaktadır. Her yeni heyecan bir takım yeni öğeler seti halinde belleğe yerleştirilmekte ve böylece bir tür veri bankası oluşmaktadır.

  Heyecansal bilgi belirli bir duruma karşı heyecansal tepki gösterilip gösterilmeyeceğini ya da heyecanın hangi biçimi alacağını belirleyen bu veri bankasını ifade etmektedir. Bireyin alıcı veya verici olarak doğrudan yaşantıları sonucu oluşturduğu bu veri bankası sürekli genişlemekte ve genişledikçe de heyecan sürecindeki rolü artmaktadır.

  Araştırmalar heyecansal bilginin beslendiği çeşitli kaynaklar arasında sosyal etkileşim kültür ve iletişimi saymaktadırlar. Heyecanlar bir bakıma sosyal durumlara bireysel tepkilerdir ve bu anlamda sosyal etkileşim sürecinde kültürel normlar çerçevesinde ve bireyler arası iletişim içinde şekillenirler.

  Sosyal yaşamı etkileme potansiyeline sahip olmaları bakımından her kültürde sosyal bağlama koşullara göre tanımlanmış yollardan ifade edilirler; nitekim bazı yazarlar heyecanların sosyal inşasından söz etmektedirler.


  alıntı
   

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş