Heterotrof Canlılar Nelerdir - Heterotrof Canlılar Hakkında Bilgi

'Diğer Mesleki Bilgiler' forumunda Mavi_inci tarafından 29 Kasım 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Heterotrof Canlılar Nelerdir - Heterotrof Canlılar Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Heterotrof Canlılar Nelerdir - Heterotrof Canlılar Hakkında Bilgi

  Besinlerini ölü veya canlı diğer organizmalardan sağlayan canlılar heterotrof canlılardır (hayvanlar ve insanlar). heterotrof canlılar besin çeşidine göre üç gruba ayrılırlar: 1. bitkilerle beslenenler veya herbivorlar (gevişgetiren memeliler, kemiriciler,bazı böcekler.). 2. hayvansal besinlerle beslenenler veya karnivorlar (kediler, birçok deniz hayvanı.). 3. hem bitkisel hem de hayvansal besinlerle beslenenler veya omnivorlar (insan, evsıçanı, ayı, domuz.). heterotrof beslenme ayrıca üç tipe ayrılabilir:


  1. organik besin maddelerini katı besinler halinde alan veya başka canlı organizmayı bütün veya parçalar halinde yutan ve bunları sindirerek emen canlılara holozoik canlılar, bu tarz beslenmeye de holozoik beslenme denir. bu canlılar besinlerini bulmak için sürekli hareket halindedirler.

  2. erimiş organik besinleri doğrudan hücre zarlarından emerek beslenen canlılara saprozoik canlılar, bu tarz beslenmeye de saprozoik beslenme denir. bu canlılar besinlerini katı halde alamazlar, çürümekte olan hayvan ve bitkilerden sağlarlar. maya ve küf mantarları, bazı tek hücreli hayvanlar, bakterilerin çoğu bu gruba dahildir(bkz.fermantasyon),(bkz.putrifikasyon).

  3. herhangi bir canlının, konukçu veya konak adı verilen başka bir organizmanın üzerinde veya içinde yaşayarak onun zararına beslenmesine parazitik beslenme denir. parazitik canlılar besinlerini katı parçalar halinde alabildikleri gibi, konukçunun dokularındaki veya vücut sıvısındaki organik molekülleri de emebilirler. çeşitli solucanlar, virüsler, mantarlar ve bazı bakteriler bu gruba dahildir.
   

 2. insanlar hetorotrof canlılara en büyük örnektir bitkiler ise ototrof canlılardır
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Heterotrof Canlılar Nelerdir Forum Tarih
Canlılar yaşamlarını sürdürebilmek için nelere ihtiyaç duyar Eğitim Bilgileri 21 Ocak 2017
Canlıların beslenme şekilleri kısaca Eğitim Bilgileri 18 Ocak 2017
Canlılar hayatta kalabilmek için neye ihtiyaç duyar? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 6 Aralık 2016
Dünyada su kaynaklarının ne kadarını canlılar kullanır Doğa ve Bitkiler 16 Kasım 2016
Besin zinciri ne demek besin zincirinin ilk halkasını hangi canlılar oluşturuyor? Eğitim Bilgileri 8 Mart 2016

Bu Sayfayı Paylaş