Hesap ve Muhasebe

'Muhasebe' forumunda Mavi_Sema tarafından 21 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Hesap ve Muhasebe konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Hesap ve Muhasebe Muhasebe, aslı Arapça olan hesap sözcüğünden türetilmiştir. Hesap sözcüğü çeşitli anlamlarda kullanılmaktadır. Hesap sözcüğü , bir yandan muhasebe sözcüğünün türemesine kaynaklık yaparken, bir yandan da muhasebede kullanılan bir kavram olma özelliğine sahiptir.
  Muhasebede hesap çağdaş anlamı ile üzerinde aynı değer ölçü birimiyle işlem düşülen, denetlenmeye uygun, çift yanlı bir hesaplaşma çizelgesidir. Ancak, muhasebe tarihinde, henüz çift yanlı kayıt yöntemi yokken de hesabın var olduğunu belirtmek gerekmektedir.

  Batı Avrupa dillerinde , hesap sözcüğü yerine, aslı İtalyanca olan " Conto" sözcüğünden türetilmiş sözcüklerin kullanıldığı görülmektedir. Fransızca' da "compte" , İngilizce'de "Account", Almanca' da "Konto", İspanyolca' da " Cuento" biçiminde yazılmaktadır.

  Nasıl ki muhasebe hesap sözcüğünden türemiştir, Batı Avrupa dillerinde de yanı durum söz konusudur. Örneğin, Fransızca'da "Comptablite", "Compte" sözçüğünden, İngilizce' de " Accounting", "Account" sözcüğünden türetilmiştir.


  Bu bağıntının nedeni, muhasebenin kökeninde aritmetiksel hesabın bulunmasıdır. Yazı yokken dahi hesap vardı. Yazı ile hesabın kaydına olanak sağlanınca özellikle ticari işlemlerle birlikte hesabın kaydını yapmak, karşılıklı hesaplaşmak gereği ortaya çıkınca, muhasebenin gelişmesi kolay oldu.

  Kaynak: Türk Devletleri Muhasebe Tarihi
  Prof.Dr. Oktay Güvemli 1.
   

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş