Herzaman Genç Kalabilen Canlı

'Diğer Hayvanlar' forumunda maviboncuk tarafından 3 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

 1. maviboncuk

  maviboncuk Üye

  Herzaman Genç Kalabilen Canlı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Deniz canlıları araştırma uzmanları tropikal sularda yaşayan bir denizanası türünün [​IMG]kendi kendini yenileyebildiği ve bu özelliğiyle devamlı genç kalabildiğini ortaya çıkardı. Denizanası türlerinden Turritoptis Nutricula'ya hücrelerini kendi kendine yenileyebiliyor.Karayip açıklarında bulunarak incelenen ancak dünyadaki tüm tropikal sularda bulunduğu söylenen denizanası türü üzerinde incelemelere başlayan uzmanlar devamlı gnç kalabilmenin sırrını araştırıyor. Genetik uzmanları bu türün kendi kendini nasıl yenileyebildiğini masaya yatırarak uzun dönemde insanın bu yapıya bürünmesinin yollarını arayacak. 5 mm. çapındaki bu denizanası türü ancak başka bir deniz canlısı tarafından yenildiği veya öldürüldüğü zaman yok oluyor.

  [​IMG]Panama'da bulunan Smitsonian Tropikal Araştırmalar Enstitüsü'nden Dr. Maria Miglietta, "Bu olayın bir başka yönü ise devamlı genç kalabilen bu canlıların sürekli olarak çoğalmasıyla nasıl bir problemle karşılaşılacağı" diyor. Uzmanlar ölümsüz denizanasının sayısını ise henüz bilmiyor. Denizanalarının çoğalmaları yumurta ve sperm yoluyla oluyor.

  Eşsiz olarak da üreyebilen deniz anaları gövde kısımlarında bulunan bezlerdeki üreme hücrelerini suya döker ve yumurta suda dölleniyor. Döllenme sonucunda yumurta, önce larva sonra polip evrelerinden geçer. Yumurtadan çıkan larvalar polip olarak gelişim geçirdikten sonra bir denizanası haline gelebiliyor. Bazen de polip olarak yaşamını sürdürüyor.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Herzaman Genç Kalabilen Forum Tarih
KaLbimi Acittin , HerZamanki gibi..! Resimli Şiirler 13 Şubat 2009
yine herzamankinden farksız birgün Şiirler 12 Şubat 2009
Bu Hareketlerle Yüzünüz Herzamankinden de Güzel Olucak Güzellik & Bakım 22 Ocak 2009
Anne babalar gençleri anlamıyor münazara örneği Eğitim Bilgileri 2 Ekim 2016
Zararlı alışkanlıkların gençler üzerindeki etkileri kısaca Rehberlik 18 Ağustos 2015

Bu Sayfayı Paylaş