Hermann von Helmholtz Kimdir - Hermann von Helmholtz Biyografisi

'Düşünürler-Filozoflar' forumunda SeLeN tarafından 15 Kasım 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Hermann von Helmholtz Kimdir - Hermann von Helmholtz Biyografisi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Hermann von Helmholtz Kimdir - Hermann von Helmholtz Hakkında - Hermann von HelmholtzBiyografisi - Hermann von Helmholtz Resimleri

  [​IMG]

  (d. 31 Ağustos 1821 - ö. 8 Eylül 1894)

  Alman fizyolog ve fizikçi. Çok yönlü ilgi alanları ve çalışmalarıyla, özellikle de sinir iletimi, işitme ve görme üzerine yaptığı klasikleşmiş araştırmalarla yaşadığı dönemde "fiziğin başbakanı" olarak adlandırılan araştırmacı.

  Hayatı

  [​IMG]

  Helmholtz babasının lise öğretmeni olarak çalıştığı Postdam'da doğdu. Sağlık durumu elvermediği için ilk eğitimini önce evde gördü. 17 yaşında Berlin'de Friedrich Wilhelm Enstitüsü'nde tıp eğitimine başladı. Tıp eğitiminden sonra 1843'ten başlayarak orduda doktor olarak çalıştı. Bu süre boyunca çok sayıda bilimsel makale yayınladı. Enerjinin korunumu kanunu matematiksel olarak gösterdi.

  1848'de ordudan terhis edildikten sonra önce Berlin Sanat Akademisi'nde anatomi dersleri verdi. Sonra 1849 yılında Königsberg Üniversitesi'nde fizyoloji profesörü olarak çalışmaya başladı. Daha sonra 1855'te Bonn ve 1858'de Heidelberg'de fizyoloji, 1871'de Berlin'de fizik alanlarında profesörlük elde ederek çalışmalarda bulundu. 1870'de Prusya Bilimler Akademisi'ne seçildi.

  Çalışmaları

  Fizyolojik optikler üzerine yaptığı çalışma sırasında gözün retina tabakasını incelemek için kullanılacak optitalmoskop adında bir alet geliştirdi. 1856-1866 yılları arasında yayınladığı Fizyolojik Optikler adlı üç ciltlik çalışması önemli bir etki yarattı. 1863 yılındaki Ses Duyumları Üzerine çalışmasında da akustik bulgularını yayınladı. Bu konuda özellikle bileşik ses algısı ve harmoni üzerine önemli çalışmalar yaptı.

  Özellikle sinir akımlarının hızı, görme ve duyma araştırmaları psikolojiye önemli bir katkı sağladı. Sinir akımının sanılanın aksine ölçülemeyecek kadar hızlı olmadığını kurbağa bacağında yaptığı deneyle ortaya koydu. Sinir hızının ortalama olarak saniyede 83 metre olduğunu bulguladı. Bu bulgulara dayanarak insan bireylerinin duyu organlarının uyarılmasına verdiği motor tepki süresini ölçmeye çalıştı. Ancak hem bireysel farklılıklar, hem de aynı bireyin farklı zamanlarda farklı performanslar sergilemesi üzerine bu deneylerinden vazgeçti.

  Dış ve iç göz kaslarının göz merceğinin odaklanması üzerine etkisini araştırdı ve 1802'de Thomas Young tarafından yayınlanan görme gücü teorisini geliştirdi.


  alıntı
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Hermann Helmholtz Kimdir Forum Tarih
Hermann Von Helmholtz Kimdir? Düşünürler-Filozoflar 23 Mayıs 2011
Hermann Göring Kimdir, Hermann Göring Hayatı Biyografi & Otobiyografi 11 Ocak 2012
Hermann Hesse Kimdir - Hermann Hesse Biyografisi Biyografi & Otobiyografi 15 Eylül 2011
Hermann Göring Kimdir - Hermann Göring Biyografisi Biyografi & Otobiyografi 23 Haziran 2011
Hermann Ebbinghaus Kimdir - Hermann Ebbinghaus Hayatı Düşünürler-Filozoflar 26 Mayıs 2011

Bu Sayfayı Paylaş