Hermann Ebbinghaus Kimdir?

'Düşünürler-Filozoflar' forumunda Asi_isyankar tarafından 9 Eylül 2008 tarihinde açılan konu

 1. Hermann Ebbinghaus Kimdir? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Hermann Ebbinghaus Kimdir?

  Hermann Ebbinghaus'un Hayatı


  Ebbinghaus, 1850'de Almanya'nın Barmen kentinde doğdu. 17 yaşında felsefeye ilgisini geliştireceği Bonn üniversitesine girdi. 1870'te eğitimine istemeyerek ara verdi. Fransa-Prusya savaşında Prusya ordusuna kaydedilmişti. Bir yıl sonra eğitimine devam etti ve 1873'de diplomasını aldı.

  Ebbinghaus, eğitimi sırasında bilinçdışı üstüne bir tez hazırladı. Gustav Fachner'in, deneysel yöntemi duyumlar ve algılarla ilgili çalışmalara uyarladığı öncü yapıtlarından etkilenip, aynı yöntemi bellek araştırmalarına uygulayarak, yüksek zihinsel süreçlerin deneysel çalışmalara konu olabileceğini gösteren ilk bilim adamı oldu.

  Anlamın bellek üstündeki etkisinin önemsizliğini göstermek için telaffuz edebilen, ama gerçek bir sözcük olmayan ünsüz-ünlü-ünsüz üçlüsünden oluşan anlamsız heceler (zat, wob, fij) buldu. Kendisini denek olarak kullandığı dikkatli ve eksiksiz deneylerinin sonuçlarını Über das Gedachtnis (Bellek Üstüne 1885) adlı kitabında açıkladı.

  "Unutma Eğrisi"ni bulup, öğrenilenlerin toplamının, öğrenme zamanıyla doğru orantılı olduğunu gösterdi. 1897'de ışığın ve renklerin algılanışıyla ilgili kuramını açıkladı ve zekâ ölçümüyle ilgili yeni bir yöntem tanıttı.

  Hermann Ebbinghaus, 1909'da Halle şehrinde hayata gözlerini yumdu.

  Hermann Ebbinghaus ve Psikoloji

  Ebbinghaus, kendi başına çalışan ve pek tanınmayan bir psikolog olarak zihinsel süreçler üzerinde önemli çalışmalar yapmıştır. Ebbinghaus ayrıca öğrenme ve hafıza konularını deneysel olarak inceleyen ilk psikolog olmuştur.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Hermann Ebbinghaus Kimdir Forum Tarih
Hermann Ebbinghaus Kimdir - Hermann Ebbinghaus Hayatı Düşünürler-Filozoflar 26 Mayıs 2011
Hermann Göring Kimdir, Hermann Göring Hayatı Biyografi & Otobiyografi 11 Ocak 2012
Hermann Hesse Kimdir - Hermann Hesse Biyografisi Biyografi & Otobiyografi 15 Eylül 2011
Hermann Göring Kimdir - Hermann Göring Biyografisi Biyografi & Otobiyografi 23 Haziran 2011
Hermann Von Helmholtz Kimdir? Düşünürler-Filozoflar 23 Mayıs 2011

Bu Sayfayı Paylaş