Her mevsimin güzeli: Oya ağacı

'Doğa ve Bitkiler' forumunda Fatma tarafından 13 Kasım 2008 tarihinde açılan konu

 1. Fatma

  Fatma Üye

  Her mevsimin güzeli: Oya ağacı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [​IMG] Anavatanı Güney Çin ve Güney Asya'dır. Aslında oya, bir süs ağaççığıdır. Gölgeli alanlarda çiçek açamaz. Temmuz başından Kasıma kadar çiçeklidir.

  Çiçekleri salkım şeklindeki genç sürgünler üzerinde dizilmiştir. Sütlü kahve-pembe renkli düzgün ve parlak gövdesiyle, çiçeksiz mevsimlerde bile göz alır. Bu nedenle dört mevsim bahçeyi süsler.

  Budamasına özen gösterin
  Oya ağacı yaklaşık 40-50 yıl yaşayabilir. Yaşlı bir oyanın yerini değiştirmek isterseniz bu işlemi tereddüt etmeden yapabilirsiniz. Sürgün verme kabiliyeti çok yüksektir. Bu nedenle çok budama yapılan bir süs bitkisidir.

  Oyalar mutlaka form verilerek ve avize gibi bir tepe tacı oluşturularak budanmalıdır. Gövdesini, her yıl küt kalacak şekilde budamaktan kaçınmalısınız. Dikkat etmez; her yıl gövdenin etrafından budarsanız, tepe formlarını kaybederler.

  Sevdiklerine gelince...
  Gübreli, hafif kumlu, süzek toprakları sever. Ağır killi topraklardan ve durgun su bulunan yerlerden hoşlanmaz. En kolay üretilen süs bitkilerindendir. Bir yıl önceki sertleşmiş sürgünlerden alınacak çelik, 20-25 gün içinde köklenerek gelişmeye başlar.

  Hazırlanan çelikleri, kumlu ve gevşek toprağa dikerek, yan gölge bir alanda çok sayıda üretebilirsiniz. Sıcak bölgelerde, özellikle de çiçekli olduğu mevsimlerde suyu sever. Eksi 15 dereceye kadar dayanabildiği için, Antalya'dan istanbul'a kadar her ilimizde görmek mümkündür.

  Yapraklarının sıcak ve nemli yaz aylarında, gri-yeşil bir renge dönerek külleme hastalığına yakalanma olasılığı vardır. Bunu engellemek için önceleri kükürtleme yapılırdı; ancak günümüzde eriyik ya da toz haldeki ilaçlar da aynı görevi görüyor.

  En iyi dikim mevsimi Mart-Nisan aylarıdır. Eğer çelikle yetiştirmeyi düşünüyorsanız bir yıl önceden bir kaba ya da yastığa dikilmiş ve köklenmiş çelikleri, bahçenizde uygun yerlere dikeblirsiniz. İlk yıl çiçek açar.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - mevsimin güzeli ağacı Forum Tarih
Yaz Mevsiminde Meydana Gelen Değişimler Nelerdir? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 4 Mart 2013
Kıs Mevsımının Faydaları Nelerdir? Doğa ve Bitkiler 11 Ocak 2012
Yazın Özellikleri - Yaz Mevsiminin Özellikleri Nelerdir? Doğa ve Bitkiler 21 Aralık 2011
Sonbahar Mevsiminde Hava Nasıl Olur Doğa ve Bitkiler 18 Haziran 2011
Yaz Mevsiminde Neler Olur Doğa ve Bitkiler 13 Haziran 2011

Bu Sayfayı Paylaş