Her gün devlete 330 bin euro ödeyecekler

'Yurt İçi Haberler' forumunda DilzaR tarafından 22 Şubat 2009 tarihinde açılan konu

 1. DilzaR

  DilzaR Üye

  Her gün devlete 330 bin euro ödeyecekler konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [​IMG]


  2 milyar eurodan fazla para ödeyerek kazanan işletmeci şirket ICF Airports 17 yıl boyunca her gün devlete 330 bin euro ödeyecek.

  Türkiye’nin özelleştirilen ilk havalimanı olan Antalya Havalimanı’nın işleten ICF Airports Genel Müdürü Alexander Zinnell, 10 yılda çok iyi bir tecrübe kazandıklarını, özelleşmesi gündemde olan havalimanlarını da yakından takip ettiklerini söyledi. Türkiye pazarının Fraport Grubu için çok önemli olduğunu kaydeden Alman Genel Müdür Zinnell, “Yeni ve ilginç projeler olursa yer almayı düşünürüz. Ancak havalimanı özelleştirmeleri için çılgın fiyatlar ödemeyiz” dedi. Habertürk’ün havacılık ve turizm programı Airport’un Genel Koordinatörü Güntay Şimşek’e konuşan Alexander Zinnell çarpıcı açıklamalarda bulundu.
  Havalimanı işletmeciliğinin uzun soluklu bir iş olduğunu ifade eden Zinnell, Antalya Havalimanı’nın özelleştirilmesi için 2007 yılında açılan ihaleyi 2 milyar eurodan daha fazla bir para ödeyerek kazandıklarını hatırlatarak, “Antalya Havalimanı özelleştirme ihalesini çok yüksek bir bedel ödeyerek kazandık. 17 yıl boyunca her gün devlete 330 bin euro ödeme yapmamız gerekiyor” diye konuştu.
  ICF Airports eş genel müdürleri Alexander Zinnell ve Ferda Yakar’ın konuk olduğu Airport 22 Şubat Pazar günü saat 12.10’da Habertürk ekranlarında olacak.
  İşte Güntay Şimşek’in Alexander Zinnell’e yönelttiği sorular ve genel müdürün verdiği yanıtlar.
  Türkiye’de ilk özelleştirilen terminali işleten ilk yabancı şirketsiniz. Bu dönemde Türk havacılık sektörünün geçirdiği değişimi nasıl algılıyorsunuz?
  Bence Türk hükümeti özellikle Ulaştırma Bakanlığı 1990’lı yılların ortasında havalimanları özelleştirme gibi çok ileri bir karar aldı. Örneğin Almanya’ya giderseniz orada özel şirket tarafından işletilen çok fazla havalimanı göremezsiniz. Türkiye bence havalimanlarının özelleştirilmesi gibi bir trend başlatarak bu konuda liderlik yaptı. Bu kararın havalimanlarının alt yapısı ve Türkiye için çok başarılı olduğu kanıtlandı. Bugün Antalya, Dalaman, İzmir, Ankara ve İstanbul Havalimanları’nın harika birer altyapısı var. Ve özel sektör bu endüstriye yeni bir dinamik getirdi. Türkiye bu konuda çok akıllıca hareket etti. Gelişmekte olan bir endüstrinin kapılarını açtı. Bir başka önemli konuda hava trafiği ve hava taşımacılığında serbestleşmeye gidilmesi oldu. Eğer Antalya Havalimanı’na bakarsak uzun yıllar iç hat trafiğinin pek gelişemediğini görürüz. Ancak şimdi. 2.5 milyon iç hat yolcumuz var. Her gün Antalya’dan İstanbul’a 20’den fazla sefer yapılıyor. Havayolu seyahatine büyük bir talep var. Bence uygulanan ulaşım politikası doğruydu ve bu endüstrinin büyümesine bir şans verdi. Ve bu konuda da Türkiye dünyaya güzel bir örnek oldu.
  Önümüzdeki dönemde bazı terminallerin işletme süreleri bitecek ve yeniden ihaleye çıkılacak. Bu konuda nasıl bir politika izleyeceksiniz? Agresif davranacak mısınız?
  Öncelikle çok agresif davrandığımızı söylemeliyim. Antalya Havalimanı özelleştirme ihalesini çok yüksek bir bedel ödeyerek kazandık. Bildiğiniz gibi ihaleyi 17 yıllık işletme süresi karşılığında 2 milyar euro’dan daha fazla bir teklifle kazandık. Yani 17 yıl boyunca her gün devlete 330 bin euro ödeme yapmamız gerekiyor. Bu sanırım çok agresif ve girişken olduğumuzu gösteriyor.
  Fraport ile Türk pazarındaki diğer oyuncular arasında bir fark var. Fraport’un stratejik bir hareket için projeye ihtiyacı yok. Bunu bir örnekle açıklayalım. Bodrum Havalimanı için 2006 yılında ihaleye çıkıldı. Çok agresif bir talipli vardı ve hiçbir şey olmadı. Çünkü teklif sahibi pazara girmeyi çok istiyordu ancak hiç tecrübesi yoktu. Pazar girmek için çok agresif bir politika izlediler ve hiçbir şey olmadı.
  Türkiye pazarıyla çok yakından ilgiliyiz. Yeni ve ilginç projeler olursa orada yer almayı düşünürüz, fakat çok çılgın fiyatlar ödemeyiz. Çünkü havalimanı yönetimi işi kısa vadeli değil, uzun soluklu bir iştir. 20, 30, 40 yıl havalimanını geliştirmek zorundasınız. Bir havalimanı ihalesinde değerinden fazla ödeme yapmayı istemeyiz. Eğer bunu yaparsak yolcuda da kalite de düşme olur. Bizim limitlerimiz vardır. Mesela Sabiha Gökçen Havalimanı özelleştirilmesine bakarsanız, en çok teklif veren ikinci firma konumundaydık. Fakat belli bir noktada durduk, ihaledeki çok tecrübeli diğer şirket olan TAV’da aynısını yaptı, onlarda fiyat belli bir noktaya gelince durdular. Yani onların da limitleri vardı.
  İşin değerini iyi anlarız, bazıları pazarda çok agresif olabilir ancak havacılık sektörünün ve endüstrinin iyiliği için ihalede en yüksek rakamı vereni tercih etmek en iyisidir denemez.
  Antalya Havalimanı, yazın trafiği yoğun, kışın az olan bir medyan. Dünyada buna benzer işlettiğiniz başka terminaller var mı?. Antalya Havalimanı’nın Fraport’un işlettiği diğer meydanlar içindeki konumu nedir?
  Bulgaristan’da Antalya Havalimanı konseptinde işlettiğimiz iki havalimanı var: Burgaz ve Varna. Bu havalimanları Antalya ile aynı karakteristik özelliklere sahipler. Yazın yoğun, kışın ise çok az bir trafik var. Antalya’da edindiğimiz tecrübeyi Bulgaristan’a götürüyoruz. Bu havalimanlarını işletmek için iki yıl önce kontrat imzaladık.
  Antalya’da bazı zorluklarımız var. Yazın yoğun kışın ise çok az bir trafik var. Fakat iş böyle yürüyor, Antalya’nın karakteristiği böyle. Bununla yaşamalıyız. Bölgede turizm sektöründe faaliyet gösteren diğer oyuncularla yeni destinasyonlar geliştirmek, kışın trafiği daha da artırabilmek için çalışıyoruz. Yeni golf sahaları açılıyor, konferans ve seminerlerle kış döneminde daha fazla insan Antalya’yı keşfedecek. Bu aktif olarak bizim desteklediğimiz bir şey.
  Sorunuzun ikinci kısmına gelirsek, Fraport Grubu Almanya dışında 11 bölgede var. Grubun işlettiği havalimanlarından geçen yıl toplam 100 milyon yolcu geçti. 53 milyon yolcu Frankfurt, 19 milyondan fazla yolcu ise Antalya Havalimanı’nı kullandı. Antalya Havalimanı, Fraport Grubu için çok önemli yatırımlardan biri.

  FRAPORT GRUBU’NUN İŞLETTİĞİ TERMİNALLER
  Almanya-Frankfurt Airport, Hannover-Langenhagen Airport
  Bulgaristan-Burgaz Airport, Varna Airport
  Hindistan-Indira Gandhi International Airport
  Türkiye-Antalya Airport
  Mısır-Kahire International Airport
  Peru-Jorge Chavez International Airport Lima
  Senegal-Aeroport International Blaise Diagne
  Suudi Arabistan-King Khalid International Airport, King Abdulaziz International Airport
  Çin-Xi'an Xianyang International Airport ​
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - gün devlete euro Forum Tarih
Bir insan doğduğunda kaç kemiği var? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 18 Şubat 2017
Çamaşır ve bulaşık makinesi gibi ev aletlerinin günlük yaşama etkisi nedir? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 18 Şubat 2017
Sivil toplum kuruluşları hangi yollarla gündem ve kamuoyu oluştururlar kısaca Eğitim Bilgileri 15 Şubat 2017
Kuzey yarım kürede en uzun gece ve gündüz ne zaman yaşanır kısaca Eğitim Bilgileri 12 Şubat 2017
Geçmişten günümüze hava ulaşımındaki gelişmeler kısaca Hava ve Deniz Taşıtları 10 Şubat 2017

Bu Sayfayı Paylaş