Her durumda alerji testi yapılır mı?

'Genel Sağlık' forumunda KaRDeLeN tarafından 22 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Her durumda alerji testi yapılır mı? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Namık Kemal Üniversitesi (NKÜ) Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Mustafa Kulaç, deriyi etkileyen alerjik hastalıklarda zorunlu kalmadıkça alerji testinin yaptırılmasına ihtiyaç olmadığını söyledi.


  Doç. Dr. Mustafa Kulaç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, alerjinin günlük hayatta sık olarak maruz kalınan bazı maddelere karşı kişilerin aşırı reaksiyon göstermesiyle ortaya çıktığını ve tek tip olmadığını belirterek, birçok yolla ortaya çıkabilen alerjinin vücudun değişik bölümlerinde çeşitli şiddetlerde meydana gelebileceğini ifade etti.

  Alerjiden en sık solunum yolları ve derinin etkilendiğine dikkati çeken Kulaç, deriyi etkileyen alerjik hastalıklarda zorunlu kalmadıkça alerji testinin yaptırılmasına gerek olmadığını belirterek, şöyle konuştu:

  "Alerjik deri hastalıklarında, özellikle doktor önerisi ve takibi olmadan ilaç kullanılmamalı. Rastgele ilaç ve doktor değiştirilmemeli. Ayrıca zorda kalmadıkça kortizonlu ilaçlar kullanılmamalı ve ciddi yarar beklentisi yoksa alerji testi yaptırılmamalı."

  Alerji türleri

  Doç. Dr. Kulaç, alerjik nezle, astım, ürtiker, egzama, anafilaksi ve atopik dermatitin iyi bilinen ve oldukça sık görülen alerjik hastalıklar olduğunu hatırlattı. Vücudu mikroplara karşı koruyan bağışıklık sisteminin, günlük hayatta sık olarak karşılaştığımız bazı maddeleri vücuda düşman gibi algıladığını ve onlara karşı birtakım savunma hücreleri geliştirdiğini anlatan NKÜ Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Mustafa Kulaç, vücut tekrar aynı maddeye maruz kaldığında bağışıklık sisteminin zincirleme bir reaksiyon başlatarak, alerjik hastalık tablosuna yol açtığını söyledi.

  Hastalarda, her türlü kaşıntılı durum veya hastalığı alerjik olarak nitelendirme ve alerjen bir madde ile ilişkilendirme eğiliminin oldukça fazla olduğunu vurgulayan Kulaç, şunları söyledi:

  "Çoğu zaman böcek ısırığı veya diğer klasik deri hastalıkları dahi hastalar tarafından alerjik olarak yorumlanabilmekte ve uzman doktorlar tarafından bir neden ortaya konması beklenmektedir. Bu amaçla sık olarak doktorlardan alerji testi yapmaları beklenmektedir. Halbuki özellikle deriyi etkileyen alerjik hastalıklarda alerji testinin hastaya faydalı olma ihtimali çok fazla değildir. Hastalığın ve hastalık alt tipinin tanımını yapmak daha önemlidir."
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - durumda alerji testi Forum Tarih
Stetoskop olmasaydı ne olurdu bu durumdan nasıl etkilenirdik kısaca Sorular ve Cevaplar 4 Şubat 2017
Zor durumda olanlara yardım etmenin toplumsal barışa katkıları nedir kısaca Sorular ve Cevaplar 19 Şubat 2016
Zor durumda olan insanlara yardım etmenin gerekliliği Seviyeli-Ciddi Konular 17 Nisan 2014
Zor durumda olanlara yardım et kompozisyon Eğitim Bilgileri 8 Nisan 2014
Zor durumda olanlara yardım etmenin gerekliliği kompozisyon Eğitim Bilgileri 31 Mart 2014

Bu Sayfayı Paylaş