Her 5 kişiden birinin safra kesesi taşlı!

'Genel Sağlık' forumunda KaRDeLeN tarafından 19 Şubat 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Her 5 kişiden birinin safra kesesi taşlı! konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Her 5 kişiden birinin safra kesesi taşllı!

  Doç. Dr. Ahmet Rahmi Hatipoğlu, ''Türkiye'de her 5 kişiden 1'inde safra kesesi taşı olduğunu'' söyledi.​


  Trakya Üniversitesi (TÜ) Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Rahmi Hatipoğlu, hastanede düzenlenen basın toplantısında, safra kesesi ve safra yolları hastalıkları hakkında bilgi verdi.
  Safranın, sindirime büyük katkısı olan bir sıvı olduğunu safra kesesi hastalıklarının da safranın işlevsel bozuklukları sonucunda ortaya çıktığını ifade eden Doç. Dr. Hatipoğlu, bu alanda en sık görülen hastalığın ise safra kesesi ile safra yolları taşları olduğunu belirtti.

  ''Türkiye'de her 5 kişiden 1'inde safra kesesi taşı var. Bu hastalık genelde bayanlarda ve açık tenli kişilerde daha sık görülüyor'' diyen Doç. Dr. Ahmet Rahmi Hatipoğlu, safra kesesi taşlarının yüzde 70'inin hiçbir belirti göstermediğini anlattı. Hatipoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: ''Fakat görülen bazı şikayetler, yemekten sonra ağrı, karnın üst ve sağ kısmında, omuzda iki kürek kemiği arasında ağrılar ve hazımsızlıktır. En belirgin tanı yöntemleri ise ultrasonografi ve MR'dır. Uzun süre beslenememe, şişmanlık, obezite durumlarında safra kesesi taşının oluşma ihtimalini yüksektir. Çünkü bu hallerde safra durağanlaşır.''

  Safra kesesi ameliyatının ise sadece taşın alınması değil, safra kesesinin alınması olduğunu anlatan Hatipoğlu, ameliyat olunmadığında akut olarak iltihap oluşabileceği uyarısında bulundu. Hatipoğlu, konuşmasını şöyle tamamladı:
  ''Uzun süren ağrılar, pankreas iltihapları ve safra yolları iltihapları ortaya çıkar. Safra yollarında görülen başka bir hastalık ise safra yolları tümörleridir. İlk çıkan şikayet sarılıktır. Gözde, ciltte sararma, ciltte kaşıntı, mikrobik iltihaplarda ateştir. Hastalığın evresine göre cerrahi işlem yapılır.''​

  AA
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - kişiden birinin safra Forum Tarih
3 kişiden birinin diş sorunu var Ağız ve Diş Sağlığı 2 Kasım 2009
İhtiyar Heyeti Kaç Kişiden Oluşuyor? Konu Dışı Başlıklar 14 Ağustos 2011
Apartman Yönetimi Kaç Kişiden Oluşur Konu Dışı Başlıklar 25 Mayıs 2011
100 kişiden 90'ı dişeti hastası Ağız ve Diş Sağlığı 25 Nisan 2010
Bluetooth ile Diğer Kişiden müzik dinleme Msi v1.3 TR by AqLiFe_07 Müzik Çalar Programları 22 Mart 2010

Bu Sayfayı Paylaş