Her 10 anneden biri doğum sonrası depresyona giriyor

'Gebelik ve Annelik' forumunda NeslisH tarafından 28 Mart 2009 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Her 10 anneden biri doğum sonrası depresyona giriyor konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İntiharlara kadar götürebilen, “Doğum Sonrası Depresyon"un her 10 anneden birinde görüldüğü belirtildi.

  Akay Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op.Dr. Tolga Ecemiş, intiharlara kadar götürebilen, “Doğum Sonrası Depresyonöun her 10 anneden birinde görüldüğünü söyleyerek, “Bunun belirtileri şiddetine bağlıdır. Bu durumdaki anneler korku ve umutsuzluk hissedebilirler. Çok ağır durumlarda kendisine, bebeğine ya da başkalarına zarar verme düşüncelerine sahip olabilir" dedi.
  Akay Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op.Dr. Tolga Ecemiş, ANKA’ya yaptığı açıklamada; doğum sonrası depresyonun şiddetinin hafif ve kısa süreliden çok ağır ve uzun süreliye kadar değişiklik gösterdiğini belirtti. Op. Dr. Ecemiş, her on anneden birinin doğum sonrası depresyona girdiğini söyleyerek, “PND’nin belirtileri şiddetine bağlıdır. Bu durumdaki kişi günlük yaşamın getirileriyle başa çıkmakta her geçen gün biraz daha zorlanabilir. Bu anneler korku ve umutsuzluk hissedebilirler. Bazı anneler ise panik atak geçirebilirler veya çok gergin ve alıngan olabilirlerö dedi. Ayrıca annelerin iştahlarında ve uyku düzenlerinde de değişiklik olabileceğine işaret eden Op. Dr. Ecemiş, “Çok ağır durumlarda psikotik bozukluklar ortaya çıkabilir. Böyle bir durumdaki anne günlük yaşamını sürdürmekte zorlanır, düşüncelerinde ve davranışlarında anormallikler görülebilir. Çok ağır durumlarda kendisine, bebeğine ya da başkalarına zarar verme düşüncelerine sahip olabilir" diye konuştu.
  -DOĞUM SONRASI DEPRESYONUN İLACI “AİLE DESTEĞİ"
  Op. Dr. Ecemiş, aileden ve arkadaşlardan gelecek olan her türlü yardım annenin bu dönemi çabuk ve kolay atlatmasına yardımcı olacağını belirterek, “Özelliklede eşin anlayışlı ve paylaşımcı olması durumun daha hafif geçmesini sağlayacaktır. Ancak depresyonun ağır olduğu durumlarda ise mutlaka hekim kontrolünde tedavi edilmesi gerekmektedir" dedi.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - anneden biri doğum Forum Tarih
Anneden Çocuğa Doyumsuz Tatlar Kitap Özeti-Bahar Tavus Çelik Kitap Özetleri & E-Kitaplar 22 Ekim 2010
Anneden Nasıl Süt Sağılır? Gebelik ve Annelik 8 Haziran 2009
Çocuğun Anneden İlk Ayrılığı Okul Öncesi Eğitim 30 Mart 2009
Mausu havuç zanneden tavşan((: Animasyonlar 4 Mart 2009
Çocuklar anneden ve babadan hesap sorar mı ? :) sorar Fıkra & Komik Yazılar 27 Ağustos 2008

Bu Sayfayı Paylaş