Her öksürük bir hastalığın habercisidir...

'Genel Sağlık' forumunda KaRDeLeN tarafından 24 Şubat 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Her öksürük bir hastalığın habercisidir... konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Her öksürük bir hastalığın habercisidir...
  [​IMG]

  Astım, kronik bronşit, tüberküloz, sinüzit, reflü, verem ve akciğer kanseri gibi birçok hastalık öksürükle başlar.


  Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Hacer Özkan, soğuk algınlığı sendromuna neden olan virüs ve bakterilerin kış mevsiminde daha yaygın olarak havada bulunduğu için insanların pek çok hastalıklara yakalanabildiğini, bunlardan birinin ise öksürük belirtisi ile başlayan hastalık olduğunu söyledi.

  ÖKSÜRÜK VÜCUDUN SAVUNMA MEKANİZMASIDIR...

  Dr. Hacer Özkan, öksürüğün şekillerini ve anlamlarını anlattı. Özkan, "Bazı hastalıkların habercisi olarak da karşımıza çıkabilen öksürük, uzaması durumunda kişinin performansını düşürür. Ani oluşan öksürükler ise astım krizinin gelişini ifade edebilir.

  Öksürüğün anlamı, Yabancı uyaranlara karşı vücudun geliştirdiği savunma mekanizması olarak değerlendirmek mümkündür. Öksürük vücudun savunma mekanizmasıdır. Solunum yollarındaki salgılama veya yabancı cismin refleks yolu ile atılması nedeni ile oluşur. Normal bir reflekstir. Ancak bazen normal olmayan refleks olarak ta karşımıza çıkabilir. Öksürüğün tipleri vardır.

  KRONİK ÖKSÜRÜĞE DİKKAT...


  Kronik ve akut öksürük olmak üzere sınıflandırılabilir. Akut öksürük özellikle çocuklarda solunum yolu enfeksiyonları, yabancı cisim, sıvı veya katı bir maddenin emilmemesi akla gelir. Kronik öksürük ise 3 haftadan uzun süren öksürük olarak tariflenir. Kronik öksürüklerde astım, kronik bronşit, tüberküloz, sinüzit, reflü, verem ve akciğer kanseri gibi birçok hastalık düşünülmelidir. Bununla birlikte öksürüğü yaş ve kuru olarak sınıflandırabiliriz.

  Kuru öksürük beraberinde balgam çıkarılmayan olarak tariflenir. Yaş öksürük ise birlikte balgam çıkarılan olarak tariflenir. Akut öksürüğün sık nedenleri arasında üs solunum yolu enfeksiyonları ve soğuk algınlığı gelmektedir. 3 haftadan fazla öksürük şikâyeti olan hastaların mutlaka hekime başvurmaları gerekmektedir.

  KENDİNİZ TEDAVİ ETEMEYE KALKMAYIN...

  Öksürükle beraber kan tükürmede varsa hastalarda, Tüberküloz, bronşit ve akciğer kanseri belirtileri olabileceğinden mutlaka hekime başvurulmalıdır" dedi.

  Tekden Hastanesi göğüs hastalıkları uzmanı Uzman Dr. Hacer Özkan, "Unutulmamalıdır ki öksürük bir hastalık değil bir belirtidir. Öksürükten çok öksürüğe neden olan hastalığı tespit edip bunu tedavi etmek gerekir. Öksürüğü kendiniz tedavi etmeye kalkarsanız, eğer altta yatan farklı bir hastalık var ise biz bunun tanısını geciktirmiş oluruz. Dolayısıyla tedavide de gecikmeye yol açmış oluruz. Akciğer kanseri, kronik bronşit ve astım gibi hastalıklarda da gecikmeden meydana gelmektedir" diyerek sözlerine son verdi.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - öksürük hastalığın habercisidir Forum Tarih
Öksürük şurubu çayı nasıl yapılır tarifi Şifalı Bitkiler 23 Ocak 2017
Öksürük nasıl geçer hakkında bilgi Genel Sağlık 20 Mart 2014
Öksürük Nasıl Kesilir Öksürük Nasıl Geçer Şifalı Bitkiler 2 Eylül 2013
Öksürük nedir - Öksürük ne demektir? Genel Sağlık 23 Ekim 2012
Bebeklerde Öksürük Nedenleri Çocuk Sağlığı ve Bakımı 11 Ocak 2012

Bu Sayfayı Paylaş