Hepatit Hastalığına Mis Kokulu Lavanta

'Şifalı Bitkiler' forumunda daxe tarafından 3 Ekim 2009 tarihinde açılan konu

 1. daxe

  daxe Üye

  Hepatit Hastalığına Mis Kokulu Lavanta konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Hepatit hastalığına mis kokulu lavanta

  Kokusuyla içinizi ferahlatan lavanta, şimdi de Hepatit hastalarının kurtarıcısı oldu.

  İçindeki etkin maddeler, lavantanın karaciğeri korumasını sağlıyor. Sağlıklı bir yaşam için lavanta kürünü mutlaka deneyin

  Geçtiğimiz yıl dünya üzerinde 1 milyon 200 bin kişinin ölümüne neden olan Hepatit B virüsü, Türkiye´yi de tehdit ediyor. Prof. Dr. İbrahim Adnan Saraçoğlu ise kokusuyla bugüne kadar herkesi mest eden lavantanın Hepatit B ve C´ye karşı tam bir koruyucu olduğunu savunuyor. Prof. Saraçoğlu, Hepatit B ve C ile lavantanın ilişkisini anlattı:

  Türkiye´de kaç kişi tehdit altında¿
  Türkiye´de 2 milyon 500 bin Hepatit hastasının olduğu tahmin ediliyor. Batı Avrupa ülkelerinde görülme oranı yüzde 0.5 ile 1 arasında değişen Hepatit, Türkiye´de yüzde 5´lere kadar çıkıyor. Dünya genelinde ise n00 milyon Hepatit B´li kişi var.

  Hepatit C´yi sadece önlüyor mu yoksa tedavi de ediyor mu¿
  Lavantadaki etkin maddeler, karaciğer kanserine yol açan Hepatit B ve Hepatit C virüsünü baskı altına alır. Lavanta Hepatit´i karaciğerden tamamen atamıyor ancak yılda bir uygulanacak lavanta kürü, durumun ilerlememesine yardımcı oluyor. Kürün sonuçları da karaciğer ölçümlerinde belirgin bir şekilde gözlemlenebilir.

  Lavantadaki etki mekanizması nedir¿
  Araştırmalarım sonucunda lavantanın içerdiği etkin maddelerin kendine özgü bir sistematiği olduğunu gördüm. Hepatit C´nin neden olabileceği karaciğer kanserine dönüşme riskini, büyük bir ölçüde önleyen etkili maddelerden biri lavantanın içeriğindeki ´ursotic acid´ fonksiyonel maddesidir. Bu sistematiğin içerisinde gözlemlediğim; lavantanın tüm karaciğer metabolizmasını mucizevi bir şekilde düzenleyebileceğiydi. Ancak hangi bitki olursa olsun; içerdiği önemli bir etken maddenin tek başına veya saf halde istenilen ölçüde veya doğrultuda faydalı olmayacağı unutulmamalıdır.

  Diğer karaciğer rahatsızlıklarına da iyi gelir mi¿
  Karaciğer metabolizmasının sağlıksız çalışmasından dolayı; yükselen enzim değerlerinin kısa zamanda kontrol altına alınmasında ve tekrar kısa sürede normal değerlere indirilmesinde lavanta kürü bulunmaz bir nimettir. Özellikle Hepatit B ve Hepatit C virüslerini aktive olabilmelerine karşı karaciğer metabolizmasının sağlıklı çalışmasını ve güçlü kalmasını sağlar. Böylece virüsler bastırılarak, faaliyete geçmeleri önlenmiş olur.

  Sadece yapraklarını mı kullanmalıyız¿
  Lavantanın yapraklarında bulunan ´bornyl-acatate´ etkin maddesi, ´antiviral´ olarak görev yapar. Karaciğer metabolizmasının düzenli bir şekilde çalışmasında lavanta çiçeklerinde bulunan 1.8 cineote, delta 3 carene ve herniarin ağırlıklı şekilde etkili olurken; yapraklarının içerdiği ´beta pipene´, karaciğer enfeksiyonuna karşı bir antibiyotik etkisinde bulunuyor. Gerek çiçeklerinde gerekse yapraklarında moleküler yapıları ve etkin özellikleri bakımından birbirinden tamamen farklı maddeler bulunmaktadır.

  Sokakta satılanlar da aynı etkiyi verir mi¿
  Kür amacıyla kullanılacak lavantanın bir yıldan fazla bekletilmemiş olmasına özen gösterilmelidir. Aktardan alınacak lavantanın sadece çiçeklerinin değil, eşit oranlarda yapraklarının da bulunmasına dikkat edin. Aynı etkiyi vereceği düşüncesiyle aktarlarda satılan lavanta yağına sarılmayın. Onların etkisi taze hazırlanan kür ile karşılaştırılamaz.

  Karaciğer hastaları her şeyi tüketebilir mi¿
  Seksenli yılların başına kadar karaciğer ile ilgili rahatsızlıklarda beslenmenin önemli olduğu savunulurdu. Ancak, son yıllarda bunun geçerli olmadığı savunulmaya başlandı. Özellikle de ´canınız ne çekiyorsa, onu tüketebilirsiniz´ görüşü hakim olmaya başladı. Beslenme üzerine yazılmış bazı yabancı kitaplarda da, ´dilediğinizi yiyebilirsiniz´ şeklinde önerilerde bulunuluyor, ben katılmıyorum. Çünkü, beslenmenin, karaciğer rahatsızlıklarında çok önemli olduğuna inanıyorum. Bazı bitkisel kürlerin de sağlıksız karaciğer metabolizmasının tekrar sağlıklı çalışmasında, vazgeçilmez olduklarına inanıyorum. Beslenmede aşırı yağlı yemeklerden uzak durulması gerekir. Özellikle lavanta kürüne ek olarak çilek lapası, kereviz, enginar ve taze kayısı tüketimi de önemlidir. Lavanta kürünü uygularken, kereviz ve enginar kürünü aynı zamanda uygulamayın. Lavanta kürü tamamlandıktan üç gün sonra enginar veya kereviz kürünü uygulayabilirsiniz.  alıntı
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Hepatit Hastalığına Kokulu Forum Tarih
Hepatit ve çeşitleri Genel Sağlık 7 Ocak 2015
Hepatit B Aşısı Çeşitleri Nelerdir Genel Sağlık 2 Şubat 2012
Hepatit B Aşısı Etkileri Nelerdir Genel Sağlık 2 Şubat 2012
Karaciğer Hastalıkları - Hepatit B Virüsü Hakkında Bilgi Genel Sağlık 29 Ağustos 2011
Hepatit B Hastalığı Nasıl Bulaşır Genel Sağlık 1 Ağustos 2011

Bu Sayfayı Paylaş