Hep 6 Yaşında Kalacak

'Bilim & Teknoloji' forumunda NeslisH tarafından 28 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Hep 6 Yaşında Kalacak konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  ABD’li bir aile, beyin özürlü ve yatalak kızlarına daha iyi bakabilmek için hormonlarla büyümesini durdurdu. Küçük kızın göğüsleri ve rahmi alındı. ABD ayağa kalktı

  Ashley’nin yaşamı her zaman çocuk olan ve büyümemekte ısrar eden masal kahramanı Peter Pan gibi... Ancak onun kadar büyüleyici değil. ABD’nin Seattle kentinde dünyaya gelen Ashley’ye doktorlar, doğumundan 3 ay sonra Statik Encephalopathy hastalığı teşhisi koydu. Nedeni bir türlü bilinmeyen bu hastalık yüzünden küçük kız ne hareket edebiliyor ne de konuşabiliyordu. Çevresinde olup bitenin farkında olmuyor ve tüple besleniyordu. Ailesi bu yüzden ona “Yastık Meleği” adını vermişti. Ashley, 6 yaşına girdiğinde ailesi ve doktorlar, kilo aldığını, boyunun uzadığını ve ergenlik belirtileri fark etti. Ve o an tıp tarihinde görülen en ilginç kararlardan biri alındı.

  BÜYÜMESİ ENGELLENDİ
  Ashley’nin giderek büyümesinden, kilo almasından ve bu nedenle bakımının zor olacağından korkan ailesi doktorlara başvurarak küçük kızın büyümesinin durdurulmasını istedi. Doktorlar, önce histerektomi ameliyatıyla göğüslerinin çıkması engellendi. Bir başka ameliyatla rahmi tamamen alındı. Daha sonra da küçük kıza aşırı miktarda östrojen verilerek büyümesi de engellendi. Şu an 9 yaşında olan Ashley’nin bedeni, 6 yaşından beri hiç değişmedi. Bundan sonra da hiç değişmeyecek. Hayatı boyunca 30 kiloda kalacak. Boyu ise 1.3 metreden daha fazla uzamayacak.

  ORTAÇAĞ UYGULAMALARI GİBİ
  Ailesi “Bunu onun için yaptık. Küçük hasta bir kıza bakmak, yetişkine bakmaktan daha kolay. Böylece hayatını evde duvarlara bakarak geçirmeyecek. Onu kucağımıza alıp dışarı çıkarabileceğiz” diyor. Ancak bazı doktorlar ise bunun engellilere karşı bir hakaret olduğu görüşünde. Miami Üniversitesi’nden Prof. Jeffrey Brosco, “Bu insanlık dışı girişim yaygınlaşırsa, engellilerin öldürüldüğü Ortaçağa geri döneriz. Her insanın yaşama ve büyüme hakkı vardır” diye konuştu.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yaşında Kalacak Forum Tarih
Atatürk yaşasaydı kaç yaşında olurdu 2017 kısaca Atatürk Hakkında Herşey 30 Kasım 2016
İslam coğrafyasındaki farklı dini düşünce ve yorumlar bir zenginlik ve kazanımdır Eğitim Bilgileri 2 Ekim 2016
İslam dünyasındaki ilk bölünmeler hangi olaydan sonra başlamıştır? Tarihi Bilgiler 2 Ekim 2016
Türk dünyasında ortak kutlanan bayramlar nelerdir? Sorular ve Cevaplar 5 Mart 2014
Günümüz dünyasında neden hala savaşlar olur? Sorular ve Cevaplar 5 Mart 2014

Bu Sayfayı Paylaş