Hentbol Sporunun Beden Eğitimi Derslerindeki Eğitsel Değeri Hakkında Bilgi

'Diğer Spor Dalları' forumunda SeLeN tarafından 24 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Hentbol Sporunun Beden Eğitimi Derslerindeki Eğitsel Değeri Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Hentbol Nedir - Hentbol Sporu Hakkında - Hentbol Sporunun Tarihi - Hentbol Sporunun Beden Eğitimi Derslerindeki Eğitsel Değeri Nedir - Hentbol Sporu performans ödevi
  Hentbol, bir takımın 6’sı saha, 1’i kalede olmak üzere 7’şer oyuncu ile iki takım halinde oynadığı bir spor oyunudur. Oyun süresi 30'ar dakikalık iki devreden oluşur. İlk yıllarında büyük stadyumlarda 11 kişilik takımlar halinde oynanan hentbol, 1950'lerden sonra bir salon sporu olmuş ve açık alan hentbol giderek popülaritesini yitirerek kaybolmuştur.

  Günümüzde Hentbol, özellikle Avrupa kıtasında büyük ilgi çekmektedir. İspanya'da ASOBAL Liga, Almanya'da Handball Bundesliga, İsveç'te Handbol ElitSerien, Danimarka'da TDC Ligaen sporun en üst düzeyde oynandığı yerel ligler olarak nitelendirilmektedir.


  Modern hentbolda dünya ve olimpiyat şampiyonluğunu Avrupa Kıtası dışına çıkarabilen tek takım Kore olmuştur. Hem erkeklerde, hem de bayanlarda Asya kıtasının en iyisi olan Koreliler, Avrupa'nın devleri İsveç, Almanya, İspanya, Rusya, Danimarka, Norveç ve Fransa'ya kafa tutma başarısı göstermiştir.


  Afrika'da futboldan sonra en çok ilgi çeken ikinci takım sporu olan hentbol, son yıllarda Kara Kıta'da büyük atılım yapmıştır. Mısır'da 1999'da düzenlenen Dünya Erkekler Hentbol Şampiyonası'nda ev sahibi ülke 4. olurken, 2005'te de Tunus kendi ülkesindeki şampiyonada ilk dörde girme başarısı göstermiştir.


  Kapalı salonda 7, açık alanda 11′er kişilik iki takım arasında, topun elle oynanarak kaleye sokulmasına dayanan spor dalıdır. İlk kez 1927′de İstanbul’da bir açık alan sporu olarak oynanan hentbol, daha sonra yavaş yavaş Anadolu’ya da yayılarak oynanmaya başlanmıştır. Ancak Türkiye’de hentbol, voleybol ve basketbol ile birlikte 1942 yılında “Spor Oyunları Federasyonuna” bağlanınca canlanmaya başlamış, ilk hentbol ligi 1942-43 sezonunda İstanbul Hentbol Ligi adıyla kurulmuş ve o yıl Defterdar Takımı şampiyon olmuştur. 1943-44 ve 1944-45 yılları arasında ise Galatasaray şampiyonluğu elinde tutmuştur. 1945′te ilk kez düzenlenen Türkiye Şampiyonası düzenlenmiş, şampiyon da” Kara Harp Okulu”olmuştur.

  [​IMG]
   

 2. eğitsel değer ne yani
   

 3. burdan çıkan eğitsel değer tam olarak ne oluyor acaba :)
   

 4. ben hentbolcuyum yani hepsini okumaya üşendim :D ama o resme baktımda güzel olmuş
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Hentbol Sporunun Beden Forum Tarih
Hentbol Oyun Süresi Ne Kadar Diğer Spor Dalları 21 Nisan 2012
Hentbol Sahası Ölçüleri Kısaca Diğer Spor Dalları 21 Nisan 2012
Hentbolun Genel Kuralları Nelerdir Diğer Spor Dalları 16 Nisan 2012
Hentbolda Atış Çeşitleri Nelerdir Diğer Spor Dalları 9 Nisan 2012
Hentbol Sporu Hakkında Bilgiler Diğer Spor Dalları 29 Aralık 2011

Bu Sayfayı Paylaş