Hemerocallis (Güngüzeli)

'Doğa ve Bitkiler' forumunda Siraç tarafından 7 Kasım 2008 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Hemerocallis (Güngüzeli) konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Hemerocallis (Güngüzeli)

  Hemerocallis:

  Hemerocallis ismi latince "hemera" (Gün) ve "kallos" (güzel) kelimelerinden oluşmaktadır.Çekici çiçekleri bir dalda yetişirler ve gelişmelerinin çeşitli dönemlerinde tekrar açarlar. Bu nedenle bitki uzun bir süre boyunca çiçekli kalır. Asya ve Avrupa sıcaklık kuşağında yetişir.


  Çim benzeri yaprakları çekici bir görnüm sergiler. Özgün yıldız biçimli çiçekleri yer yer farklı biçim ve renklerde gelişebilir. Hemerocallis citrina, 70-100 cm boyunda olup limon sarısı, güzel kokulu çiçeklere sahiptir. Hemerocallis middendorfii, Mayıs-Temmuz aylarında 30-60 cm boyundadır ve düğünçiçeği sarısı ile turuncu-sarı renge yakın hoş kokulu çiçekleri vardır. "Beppie" ve "Bonanza" melezlerinin boyu 70 cm civarıdır ve parlak sarı-kahverengi çiçekler açar.

  "Corky" melezi 80 cm boyundadır ve kızıl-kahve çiçeklere sahiptir. Bitki besleyici ve nemli toprakları sever.


  Toprağına zengin doğal gübre eklenmesi yerinde olur. Bitki zayıfladığında kökünden ayrılıp farklı yerlerde yetiştirilmelidir. Bitki kökten bölünerek çoğaltılır.Kısmen tohumla daüretilebilirler. Bu takdirde, ancak 3-4 yıl sonra çiçek açacak duruma gelebilirler.
   

 2. Google

  Google Özel Üye

  Emeğine sağlık, paylaşım için teşekkürler...
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Hemerocallis (Güngüzeli) Forum Tarih
Güngüzeli (Hemerocallis),Güngüzeli Özellikleri,Güngüzeli Hakkında Doğa ve Bitkiler 30 Temmuz 2009

Bu Sayfayı Paylaş