Hem bütçeye hem çevreye dost otobüs

'Motorlu Araçlar Dünyası' forumunda Siraç tarafından 7 Şubat 2009 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Hem bütçeye hem çevreye dost otobüs konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Hem bütçeye hem çevreye dost otobüs

  Kayseri'de, kademeli olarak şehiriçi ulaşımdan çekilecek olan 364 minibüsün yerini, 182 doğal gazlı otobüs alacak
  07 Şubat 2009
  [​IMG]

  Dizel otobüslere oranla daha az hava kirliliğine neden olan doğal gazlı otobüsler, yakıttan da yüzde 45-50 tasarruf sağlayacak.
  Kayseri Minibüsçüler ve Servis İşletmecileri Odası Başkanı Mustafa Çabucak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, şehiriçi toplu taşımada kullanılan 364 minibüsün kademeli olarak ulaşımdan çekileceğini söyledi.
  Her 2 minibüse karşılık 1 doğal gazlı halk otobüsünün sefere başlayacağını ifade eden Çabucak, şunları anlattı:
  ''Minibüslerin yerine çevreci ve ucuz bir yakıt olması nedeniyle doğal gazlı otobüsleri tercih ettik. Bunun için de BMC firmasıyla 12 metrelik 260 CB modeli için anlaştık. Kademeli olarak şehiriçi ulaşımdan çekilecek olan 364 minibüsün yerini, 182 doğal gazlı otobüs alacak. Otobüslerin ilk teslimatı da bu ay sonunda ya da Mart ayı başında yapılacak. İlk etapta yaklaşık 50 doğal gazlı otobüs sefere başlayacak ve karşılığında 100 minibüs ulaşımdan çekilecek.''
  Çabucak, dizel otobüslere oranla daha az hava kirliliğine neden olan doğal gazlı otobüslerin, yakıttan da yüzde 45-50 tasarruf sağladığını belirtti.
  Otobüslerin doğal gaz kullanması nedeniyle renginin beyaz olmasına ve üzerinde çiçek deseni bulunmasına karar verildiğini kaydeden Çabucak, ''Doğal gazlı otobüsler için biri Karpuzatan diğeri de Beyazşehir-İldem bölgesine olmak üzere 2 doğal gaz dolum tesisi yapılacak. Büyükşehir Belediyemiz bu tesislerin ihalesini yaptı. Tesisler yap-işlet-devret modeliyle yapılacak. Ancak, dolum tesisleri odamız tarafından işletilecek olsa esnaflarımıza daha düşük kar marjı ile yakıt sağlayabilirdik'' diye konuştu.
  Bazı esnafların doğal gazlı otobüsler yerine ikinci el otobüsleri tercih ettiğine işaret eden Çabucak, şehiriçi ulaşımda kullanılan bütün dizel otobüslerin yerini birkaç yıl içinde doğal gazlı otobüslerin alacağını bildirdi.

  -HİZMET SEKTÖRÜNE DE ''CANSUYU'' KREDİSİ-

  Çabucak, doğal gazlı otobüslerin her birinin 150 bin avroya satın alındığını belirterek, faiz oranlarının yükselmesinin ve döviz kurundaki yükselişin esnaflarını olumsuz etkilediğini bildirdi.
  Minibüscü esnafının da ''cansuyu'' kredisinden yararlanması için Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan ile görüştüğünü bildiren Çabucak, şunları anlattı:
  ''Sayın bakanımızdan isteklerimizi iletmek için randevu talep etmiştim ancak, kendisi ertesi gün beni geç bir saatte telefonla arayarak 'Çok yoğun olduğunu, bu nedenle telefonla aradığını' söyleyerek isteklerimizi dinledi. Kendisinden Ziraat Bankası tarafından esnaf ve sanatkarlara verilen kredi miktarının 100 bin TL'den 150 bin TL'ye çıkarılmasını ve 'cansuyu' kredisinden hizmet sektöründeki esnafların da yararlandırılmasını istedik. Daha sonra Esnaf ve Sanatkarlar Genel Müdür Vekili Halis Çelebi ile görüştük. Kendisi de konuyla yakından ilgilendi. Cansuyu kredisinin hizmet sektörünü de içine alacak şekilde kapsamının genişletilmesi için hazırlanan kanun değişikliği tasarısının bu yıl içerisinde tamamlanacağını öğrendik. Sayın bakanımıza ve genel müdürümüze çok teşekkür ediyoruz. Milletvekillerine bile ulaşmakta zorluk çekerken sayın bakanımız kendisi bizzat arayarak taleplerimizle ilgilendi.''


  AA
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - bütçeye çevreye dost Forum Tarih
Sigara ve alkol kullanmanın insan sağlığına çevreye ve bütçeye zararları kısaca Genel Sağlık 13 Ekim 2014
Bütceye Uygun Dekorasyon Fikirleri Dekorasyon 10 Nisan 2010
Çevre yasası hazırlarken çevreye zarar verenlere yaptırım uygulanmasına ilişkin haberlerin etkisi Eğitim Bilgileri 15 Şubat 2017
Evsel atıkların çevreye zararları kısaca Doğa ve Bitkiler 23 Kasım 2016
Motorlu taşıtların çevreye zararları kısaca Motorlu Araçlar Dünyası 6 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş