Helvacı Köyü Çan Çanakkale

'Çanakkale Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 30 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Helvacı Köyü Çan Çanakkale konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Helvacı Köyü Çan Bilgileri - Helvacı Köyü Hakkında - Helvacı Köyü Tanıtımı - Helvacı Köyü Resimleri

  İlçe: ÇAN - İl: ÇANAKKALE

  Köy Muhtarı: ALİ RIZA YİĞİT


  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:
  0 (286) 465 73 00
  Cep Telefonu:
  (543) 632 8758


  Çanakkale
  Bilgiler
  Nüfus 387 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 17400
  Alan Kodu 0286
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Marmara Bölgesi
  İl Çanakkale
  İlçe Çan
  Web Sitesi
  Helvacı, Çanakkale ilinin Çan ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün kuruluş tarihi ve kurucuları belli değildir. Yöredeki en eski köylerden biri olan Helvacı köyünün Türklerin Rumeli’ye geçişleri sırasında kurulduğu sanılmaktadır. Köy halkından edindiğimiz bilgiye göre köye ilk gelenler helva yapıp çevre köylere satıyormuş. Köy ismini buradan almıştır. 1915 tarihli haritada Helvacı köyünün hemen yanında Helvacı Dağları bulunmaktadır. Köy 1928 yılında Çan’a bağlı olarak görülmektedir. Çanakkale Vakıflar Müdürlüğü kayıtlarına göre Elhaç Mehmet Emin Efendi (Çan’a önemli hizmetleri olan zat) vakfına ait Muharrem 1209 tarih 2005 sayılı bir kıt’a vakfiye ile müesses Çan İlçe merkezinde, Helvacı Köyü’nde, Küçüklü Köyü’nde, Büyükpaşa Köyü’nde, Karakoca Köyü’nde, Küçüktepe Köyü’nde, Şerbetli Köyü’nde birer camii yaptırdığı belirtilmekte. [16] Köy yerleşim yeri tarihte 3 kez yer değiştirmiştir.

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında cok bilgi vardır. Son zamanlarda hayır yemeklerinde tablet sistemine geçilmiştir.En güzel yemegi taskebabıdır.Mübarek gün ve aylarda HAYIR ismi ile hazırlanan yiyeceklerin komşular ve akrabalar arasında dağıtılması, aşure yapılması gelenektir. Ölen kişinin ardından 7 gün tebareke okutmak, ölümün elli ikinci günü yemekli mevlit yapmakta yaşayan dini geleneklerimizdir. Bayram namazından sonra camii önünde topluca bayramlaşmak, evine gidip bayramlaşmak köyün her yönünde devam eden gelenektir.


  MANAV TÜRKLERİ Anadolu'ya ilk yerleşen Türkler'e verilen addır. Manav sözcüğünün Türkistan’daki Kazak-Kırgız ve Sibirya’daki Yakut (Saha) Türkleri’nde kullanılan, koruyucu, soylu kişi, boy beyi anlamına gelen “Manap” ve “Manag”dan geldiği sanılmaktadır. MANAVLARIN ANADOLUYA İLK GELİŞLERİ Batı Anadolu yöresine, Manavların (Yerli Türklerin) ilk yerleşimin 1291 tarihinden olduğu bilinmektedir. Ayrıca Yıldırım Bayezıd döneminde İstanbul’un alınması amacıyla yapılan kuşatma kaldırılırken, yapılan anlaşma gereği Sirkeci’de bir Türk mahallesi kurulması şartına uygun olarak Göynük ve Taraklı’dan 760 hane Manav İstanbul’a yerleştirilmiştir. Yani İstanbul’a yerleştirilen ilk yerli Türklerin, bu yöreden giden “Manavlar” olduğu kaynaklarca da doğrulanmaktadır.Ayrıca İstanbulun anadolu yakasındaki bircok yerli halk manavdır. Anadolu'ya göç ederek gelen Türkler'den bazıları yerleşik hayata geçerek tarım faaliyetlerinde bulunmaya başlamışlardır. “Batı Anadolu’ya dışarıdan gelen eskiden yerleşmiş Köylere, Köylülere verilen ad veya “Yerli Halk”, “Yerleşik Türk / Türkmen Topluluğu” ya da “Yerli olan, muhacir olmayan” ve yahut “hareketli nüfusa karşın yerini değiştirmeyen, devamlı olarak orada oturan “Türkçe dışında dil bilmeyen” topluluk üyeleri olarak tanımlanmaktadır Manavlar.

  ÖZELLİKLERİ Son derece çekingen, uysal, mülâyim ve başkası tarafından söylenenlere fazla karşı çıkmayarak yani tartışmayarak geleneksel yaşamlarını sürdüren Manavlar kendi ifadeleri ile; “yedi kez düşünmeden adım atmayan”(yavaş davranan) bir yapıya sahiptirler. Manav Türkleri uzun yıllar rum köyleri ile komşuluk yapmışlar ve uyumlu kişilikleriyle onlarla iyi geçinmeyi başarabilmişlerdir. Ancak kız alıp verme konusunda son derece tutucu davranıp rumlarla kaynaşmamış ve kendi geleneklerini koruyabilmişlerdir. Birinci Dünya savaşı ve Kurtuluş savaşında yurdumuzu korumak için birçok şehit vermişlerdir. Kurtuluş savaşında Atatürk'ün en büyük destekçisi olmuşlardır. Manavlar Atatürk'ün milliyetçiliğine sahiptirler, aynı zamanda Atatürk'ün "Türkiye Cumhuriyeti İlelebet Payidar Kalacaktır" ifadesini en iyi savunanlardır.

  MANAVLARIN YAŞADIĞI YERLER Manavlar ağırlıklı olarak Marmara bölgesinde; Sakarya, Düzce, Eskişehir, Bilecik, Bursa, Kocaeli, Balıkesir ve Çanakkale civarında yaşamaktadır. İstanbul'un Anadolu yakasındaki eski yerleşimlerden ( bugün kentleşmiş eski köylerden) bazıları da (Şile, Ağva, Ömerli) Manav yerleşimleridir. Ayrıca; Tekirdağ, Manisa, İzmir, Antalya-Manavgat, Konya, Afyon, Uşak, Kütahya, Bolu, Ankara-Nallıhan, Bolu, Zonguldak, Kastamonu, Mersin, Isparta ve Yalova'nın birçok köyünde, kendilerini Manav olarak ifade eden Türkler yaşamaktadır. Ayrıca Güneydoğu Anadolu’nun Çermik ve Çüngüş ilçelerinde de Manavlar olduğu bilinmektedir.

  Coğrafya

  Çanakkale iline 88 km, Çan ilçesine 13 km uzaklıktadır.Sazlık ovası köyün toprakları içindedir. Toprakları verimlidir.

  İklim

  Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 387
  1997 378

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 - Ali Riza Yigit
  2004 - Ali Riza Yigit
  1999 - Ali Riza Yigit
  1994 - Ali Riza Yigit


  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır,fakat taşımalı eğitim olduğundan dolayı kullanılmamaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi vardır . Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt tır.Köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Köyün eğitim düzeyi yüksektir.Mesire Yerleri ve Ormanlık alnlarıyalada önemli bir bölgedir.
  [​IMG]  [​IMG]

  [​IMG]  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Helvacı Köyü Çan Forum Tarih
Helvacılar Köyü Hakkında Bilgi Çaycuma Zonguldak Zonguldak Tanıtımı 18 Haziran 2010
Helvacı Köyü Hakkında Bilgi Akçaabat Trabzon Trabzon Tanıtımı 17 Haziran 2010
Helvacı Köyü Karataş Adana Adana Tanıtımı 29 Mart 2010
Ebru Helvacıoğlu Resimleri - Ebru Helvacıoğlu fotoları Sanatçı-Ünlü Resimleri 24 Şubat 2011
Helvacı İlköğretim Okulu Aliağa İzmir Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 19 Temmuz 2010

Bu Sayfayı Paylaş