Heinz Brandt Kimdir - Heinz Brandt Biyografisi

'Yerli - Yabancı Sporcular' forumunda SeLeN tarafından 5 Şubat 2011 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Heinz Brandt Kimdir - Heinz Brandt Biyografisi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Heinz Brandt Kimdir - Heinz Brandt Resimleri - Heinz Brandt Biyografisi - Heinz Brandt Hakkında
  Heinz Brandt
  11 Mart 1907 - 21 Temmuz 1944
  Doğum yeri Charlottenburg, Berlin
  Ölüm yeri Rastenburg, Doğu Prusya
  Balkenkreuz.svg Wehrmacht
  Hizmet yılları 1925 - 1944
  Rütbesi Albay
  Savaşları/Çatışmaları II. Dünya Savaşı

  Heinz Brandt (d. 11 Mart 1907 - ö. 21 Temmuz 1944), Nazi Almanyası'nda Genelkurmay operasyonlar birimi başkanı olan Korgeneral Adolf Heusinger'in yardımcısı olarak II. Dünya Savaşı sırasında görev yapan bir Alman ordusu kurmay subayıydı. 1936 Yaz Olimpiyatları'nda Olimpiyat altın madalya kazanmıştır.

  Charlottenburg, Berlin doğumlu olan Brandt 1925 yılında bir askeri öğrenci olarak Reichswehr'e katıldı. 1928 yılında Hannover'de süvari okulunda kursa katılarak teğmenliğe terfi etti. 1936 yılında Berlin Yaz Olimpiyatları'nda Alman ekibinin altın madalya kazanan bir üyesiydi.

  II. Dünya Savaşı patlak verdiğinde Silahlı Kuvvetler Yüksek Komutanlığı'nda kurmay bir yüzbaşı idi. Piyade tümeninde görev yaptıktan sonra Ocak 1941'de Binbaşı ve Nisan 1942'de Yarbaylığa terfi. Mayıs 1943 yılında Brandt Albaylığa terfi ettirildi.

  20 Temmuz 1944'de Doğu Prusya'nın Rastenburg (Bugün Polonya'da Kętrzyn, 1945-1950 arasında Rastembork adını taşıdı) kasabasındaki karargahında (Wolfsschanze) bulunan Hitler komutanlarıyla savaşın son durumu ile ilgili bir toplantı yapmak istedi. Toplantıda Albay Claus von Stauffenberg'de yeralmaktaydı ve elinde içinde bomba bulunan çantasını toplantının yapıldığı masanın altına koydu ve oradan ayrıldı. Stauffenberg ayrıldıktan hemen sonra Heinz Brandt bir ara masanın üzerindeki haritayı daha iyi görebilmek için masanın üzerine eğildi, ayağı Stauffenberg'in çantasına takıldı. Ayağıyla çantayı bir kenara itmeye çalıştı. Sonra bir eliyle uzandı ve çantayı ağır masa ayağının öteki tarafına kaldırıp koydu. Bomba patladı fakat Hitler hâlâ yaşıyordu. Yapılan araştırmalarda toplantının yapıldığı masanın kalın ayağının Hitler'i koruduğu tesbit edildi. Kısacas Albay Brandt çantayı Hitler'den uzaklaştırarak bir anlamda onun hayatının kurtulmasına neden oldu. Brandt'ın patlamada bir bacağı koptu ve ertesi gün Rastenburg'daki hastanede yaşamını yitirdi. Adolf Hitler tarafından kendisi Tümgeneralliğe terfi ettirildi. Üç kişi patlama sonucu ölmüştür.

  2008'deki Valkyrie filminde, Heinz Brandt'ı filmin başında Claus von Stauffenberg ile uzlaşmaz tavırlar gösteren İngiliz aktör Tom Hollander canlandırdı.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Heinz Brandt Kimdir Forum Tarih
Gabriel Heinze Kimdir - Gabriel Heinze Biyografisi Yerli - Yabancı Sporcular 18 Kasım 2010
Heinz G.Konsalik - Alarm Kitap Özetleri & E-Kitaplar 8 Ekim 2008
Türk Hamsteri (Mesocricetus brandti) Diğer Hayvanlar 9 Temmuz 2009
Fener Jan De Brandt'a emanet! Diğer Spor Dalları 5 Ocak 2009

Bu Sayfayı Paylaş