Hayvanlarla temas çocukların gelişimine katkı sağlıyor

'Gebelik ve Annelik' forumunda Siraç tarafından 31 Ekim 2008 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Hayvanlarla temas çocukların gelişimine katkı sağlıyor konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Hayvanlarla temas çocukların gelişimine katkı sağlıyor  Çocukların hayvanla temas etmesinin kişisel gelişimlerine katkı sağladığı belirtildi. Uzmanlar, "Bırakın çocuklarınız kedi köpek gibi hayvanlara dokunsun" çağrısında bulundu.

  [​IMG]
  Çocuk Gelişim ve Eğitimi Uzmanı Yasemin Bingöl, hiçbir nedeni yokken ağlayan, mutsuz ve mızmızlık yapan çocukların evcil hayvanlarla temas kurduğu taktirde bu şikayetlerinin azaldığının bilimsel olarak kanıtlandığını söyledi. Evcil hayvanlarla temas kuran çocukların kişisel gelişimlerini daha hızlı kazandığını ifade eden Bingöl, "Hayvanlarla oynayan çocuğun kendine güveni artar. Korkularını yener. Bir kedi ya da köpeği okşayan çocukların ne kadar farklı bir davranış gösterdiğine şahit olmuşuzdur. Çocuklar hayvanlara temastan mutlu olurlar. İnsani duyguları gelişir." dedi.

  Hayvana temas eden çocukların hırçınlığının azalacağını ve sorumluluk duygusu artacağını kaydeden Bingöl, ayrıca hayvanlarla oynayan çocuğun okul ve arkadaş çevresinde de rahat iletişim kurabileceğini dile getirdi. Şehir hayatında çocukların hayvanlarla temasının olmadığını kaydeden Bingöl, "Apartman sakinleri bir araya gelip bir kedi ya da köpek alabilirler. Apartman bahçesinin uygun bir köşesine bir kulübe yaparak burada o hayvana bakabilirler. Binada yaşayan tüm çocuklar da bu hayvanla temas kurabilirler. Bu mümkün değilse hafta sonu tatillerinde çocuklar park ve bahçelere götürülerek burada insanlarla iç içe yaşayan kedi köpek gibi hayvanlarla teması sağlanabilir." dedi.

  Ancak bu konuda dikkatli olunması gerektiğini kaydeden Bingöl, kulağında aşılandığını gösterir küpe olan hayvanların çocuklara temasında bir sakınca olmayacağını, ancak eve döner dönmez çoğun eli yüzünün iyice yıkanmasını tavsiye etti.

  Veteriner Hekim Mustafa Yıldız ise çocukların dokunabileceği ve oynayabileceği hayvanların tercih edilmesini söyledi. Bu konuda en ideal hayvanın öncelikle köpek olduğunu belirten Yıldız, köpeğin sıcakkanlı ve oyuncu bir hayvan olduğunu ve bazı cins köpekler hariç çocuğu zarar vermeyeceğini ifade etti. Yıldız, ancak aşılarının mutlaka tamam olması gerektiğinin altını çizdi. Yıldız, kedi ve muhabbet kuşunun da tercih edilebileceğini sözlerine ekledi.​

   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Hayvanlarla temas çocukların Forum Tarih
Hayvanlarla ilgili sloganlar ve sözler Güzel Sözler-Mesajlar 18 Şubat 2017
Hayvanlarla farklı yönlerimiz kısaca Sorular ve Cevaplar 2 Ekim 2016
Hayvanlarla İlgili Şiir Şiirler Şiirler 5 Ocak 2013
Hayvanlarla İlgili Ödev Kapakları, Hayvan Ödev Kapağı Öğretmenlerimizin Bölümü 11 Ocak 2012
Hayvanlarla İlgili Bazı İlginç Bilgiler, Hayvanlarla İlgili Bilmediğimiz Bilgiler Diğer Hayvanlar 23 Temmuz 2011

Bu Sayfayı Paylaş