Hayvanlarda adaptasyon nedir?

'Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü' forumunda Kayıtsız Üye tarafından 12 Nisan 2011 tarihinde açılan konu

 1. Hayvanlarda adaptasyon nedir? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  hayvanlarda adaptasyon

  Bir canlının doğal olarak yaşadığı ürediği yere habitat denir.

  Canlılar habitatlarında yaşam şansını bulurlar çünkü özellikleri ile ortama uyum sağlamış, adapte olmuşlardır.

  Bazı hayvanlar soğuk iklimli kutup bölgelerine adapte olabilmişken, bazıları kuru iklimli çöllerde yaşamaya uyum sağlamıştır. Çöllerde gece dondurucu soğuk görülürken, gündüz sıcaklık 50oC ulaşabilmektedir.

  [​IMG]

  Ayrıca hayvanlar yedikleri besin çeşitleriyle de bulundukları ortama uyum sağladıklarını gösterir. Karnivorlar ( etçiller ) örneğin kediler, köpekler büyük köpek dişlerine sahiptir. Yırtıcı kuşlar geniş pençelere ve sivri gagalara sahiptir.

  Eğer popülasyonda av olanların sayısı artarsa, yırtıcı hayvanların sayısı da artış gösterir. Dolayısıyla populasyondaki birey sayısı artar. Fakat populasyonda yırtıcı hayvanların sayısı artarsa daha fazla besine ihtiyaç olacağından sonuçta birey sayısı azalır.

  Bunun anlamı yırtıcı hayvanlar için az besin olması sonucunda populasyon yeniden azalır. Av popülasyonundaki birey sayısı azaldığında avcı yeterince besin bulamayacakları için popülasyonlarındaki birey sayıları yeniden azalır.
   

 2. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Adaptasyon (uyum) canlının yaşadığı ortama uyum sağlamasıdır. Başka bir ifadeyle canlıların belirli ortam şartlarında yaşama şansını arttıracak çeşitli davranış ve özelliklerdir. Adaptasyon kalıtsal özellik taşır. Türün yavru bireylerinde de aynı özellikler görülür.

  Sorularla Adaptasyon:
  Kutup ayılarının postları neden beyazdır?
  - Kutup ayıları sürekli karlarla kaplı bembeyaz alanlarda yaşadığı için dışarıdan fark edilmeleri zordur. Bu da onların daha güvende olmasını sağlar. Kutup ayıları özellikle yavru haldeyken dış dünyanın tehlikelerine karşı renkleri sayesinde kendini korur.

  Kutup ayıları vücut sıcaklığını nasıl korur?
  - Kutup ayılarının derilerinin altında kalın yağ tabakası vardır. Yağ iyi bir yalıtkan olduğu için soğuk havanın kutup ayısına etkisini azaltır. Bu olay da bir adaptasyondur.

  Kutup ayılarının ayakları neden geniştir?
  - Kutup ayıları ağır vücutlarını dengede tutmak için kısa bacaklara ve geniş ayaklara sahiptir. Ayrıca ince buz ve yumuşak kar tabakada hareket eden kutup ayıları bu sayede buzları kırmadan ve kara batmadan yürüyebilmektedir.

  Kutup ayılarının burunları suda neden kapanır?
  - Kutup ayıları iyi bir yüzücüdür. Suda yüzmek için gözleri ve burunları adaptasyon geçirmiştir. Burunlar su içinde kapanarak içeri su girmesi engellenir. Ayrıca kutup ayıları suda gözlerini açabilirler ve bu sayede kolayca avlanabilirler.

  Develerin neden uzun kirpikleri vardır?
  - Çöl ortamına adapte olmuş develer kum fırtınalarından gözlerini korumak için uzun kirpiklere sahiptir.

  Develer hörgüçlerinde neden yağ depolar?
  - Develerin hörgüçlerinde yağ depolamasının nedeni kurak çöl iklimine uyum sağlamış olmalarıdır. Çölde sürekli su bulamayan develer hörgüçlerindeki yağı suya dönüştürerek ihtiyaçlarını karşılarlar. Bu sayede 3 hafta susuz yaşayabilirler.

  Develerin kulakları neden kıllıdır?
  - Develer çöl fırtınalarından korunmak için kıllı kulaklara sahiptir. Bu sayede kulaklarının içine kum kaçmamış olur. Bu örnek de çöl ekosisteminde develerin geliştirdiği bir adaptasyon örneğidir.


  alıntı


  Ayrıca buradaki konuyu inceliyebilirsiniz >> http://www.frmartuklu.org/diger-hayvanlar/176585-hayvanlarda-adaptasyon-hakkinda-bilgi.html
   

 3. hayvanlarda adaptasyon nedir
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Hayvanlarda adaptasyon nedir Forum Tarih
Hayvanlarda adaptasyon nedir, Hayvanlarda adaptasyon örnekleri Diğer Hayvanlar 23 Eylül 2011
Hayvanlarda Adaptasyon Örnekleri Diğer Hayvanlar 9 Şubat 2012
Hayvanlarda Adaptasyon Hakkında Bilgi Diğer Hayvanlar 6 Ekim 2010
Omurgasız hayvanlarda üreme çeşitleri kısaca Diğer Hayvanlar 7 Ocak 2015
Kış Uykusuna Yatan Hayvanlarda Canlılık Olayları Nasıl Sürdürülür Diğer Hayvanlar 27 Aralık 2013

Bu Sayfayı Paylaş