Hayvanlar hakkında şaşırtıcı gerçekler

'Diğer Hayvanlar' forumunda NeslisH tarafından 29 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Hayvanlar hakkında şaşırtıcı gerçekler konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [​IMG]

  YANLIŞ: İnekler yağmur yağmadan önce yere çökerler

  DOĞRU: Eski bir inanışa göre, yere çökmüş ineklerle dolu bir tarla görürseniz her an yağmur yağabilir. Fakat böyle bir durumun hiçbir kanıtlanmış göstergesi yoktur. İnekler genellikle geviş getirmek için yere çökerler.

  [​IMG]

  YANLIŞ: Japon balığının sadece üç saniyelik belleği vardır

  DOĞRU: Bu tip yanlış bir kanının nedeni, balıkların bir kere akvaryumun etrafını turladıktan sonra tekrar tekrar aynı eylemi gerçekleştirmeleridir. Fakat bu gerçekten çok saçma bir düşünce. Plymouth Üniversitesi'nde yapılan araştırma gösteriyor ki, Japon balıkları yiyecek aramak için kolaylıkla eğitilebilirler. Bu yılın başında 15 yaşındaki Avustralyalı bilim dehası Rory Stokes, evinde beslediği balığını kendi oluşturduğu labirentin ucuna koyduğu yiyeceğe ulaşması için eğitti. Balık Rory'nin labirentin ucuna yerleştirdiği işaret ışığına doğru yüzdü ve sonunda yiyeceğe ulaştı. Ardından bir hafta süreyle işaret ışığını kesti ve balığın yine amacına ulaştığını gördü.

  [​IMG]

  YANLIŞ: Deve kuşları kafalarını kuma gömer

  DOĞRU: İşte yanlış bir inanış daha. Roma döneminden beri doğruluğu kabul edilen ‘tehlike anında devekuşları kafalarını toprağın altına gömer' inanışı da bilim adamları tarafından çürütüldü. İnsanlar uzun süredir bu gerçeği inkar ediyor veya inanmak istemiyor. Deve kuşları üstlerinden geçen ve kendilerine çok yakın olmayan bir kuştan bile korkup hemen oradan sıvışıverirler. Peki bu efsane nereden geliyor? Çünkü deve kuşları yediklerini hazmedebilmek için kum çiğniyorlar. Bu da onların yerden kum alabilmek için eğilip kafalarını kuma gömmelerine neden oluyor. Aslında bütün mesele bu kadar basit. Ama insanların yanlış fikirleri bu hayvanlarını davranışlarının yanlış algılanmasına neden oluyor.

  [​IMG]

  YANLIŞ: Piranalar öldürücüdür

  DOĞRU: James Bond filmlerinde gördüğümüz gibi aslında piranalar öldürücü varlıklar değillerdir. Isırdıklarında kötü bir ısırık atabilirler ama hiçbir zaman öldürmezler. Küçük ama keskin dişleri vardır fakat onları genellikle insanlar üzerinde kullanmazlar. Sadece vahşi ortamda okyanus dibinde kendilerini diğer yırtıcı balıklardan korumak için bu keskin dişleri kullanırlar.

  [​IMG]

  YANLIŞ: Develerin hörgüçleri suyla doludur

  DOĞRU: Böyle saçma bir düşünce kimden çıkmış inanmak güç doğrusu. 'Develer bir çölü rahatlıkla boydan boya kat ederler çünkü hörgüçleri suyla doludur' diye bilir herkes ama herkes yanlış biliyor. Develerin hörgüçleri yağdan oluşur. Gerçek su depoları ise kan dolaşımında saklıdır. Diğer memelilerden farklı olarak develerin kan hücreleri yuvarlak değil ovaldir. Bu sayede kan damarlara daha hızlı pompalanır ve daha fazla su depolanır.

  [​IMG]

  YANLIŞ: Yarasalar kör olur

  DOĞRU: Eğer yarasaların kör olmadığını bilseydik herhalde 'yarasa gibi kör' deyimini kullanmazdık. Ama yarasalar gerçekten kör değiller. Konunun doğru yorumu şudur. Yarasaların gözleri çok küçüktür. Geceleri ve özellikle karanlık mağaralarda oldukça keskin bir görüşe sahip olurlar. Gündüz etrafı pek fazla seçemeseler de bu hiçbir zaman onların kör olduğu anlamına gelmez.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Hayvanlar hakkında şaşırtıcı Forum Tarih
Nesli tükenen hayvanlar hakkında kısaca bilgi Diğer Hayvanlar 4 Mayıs 2014
Dinimizde Hayvanlara İyi Davranmanın Önemi Hakkında Bilgi Dini Sohbetler Dini Forum 26 Ocak 2013
Dil ve Hayvanlar Hakkında Bilgi Konu Dışı Başlıklar 29 Ekim 2012
Sürüngen Hayvanlar Hangileridir? Sürüngenler Hakkında Bilgi Diğer Hayvanlar 22 Haziran 2012
Omurgalı Hayvanlar - Omurgalı Hayvanlar Hakkında Bilgi Diğer Hayvanlar 1 Mayıs 2012

Bu Sayfayı Paylaş