Hayvanlar Dünyayı Nasıl Görür?

'Diğer Hayvanlar' forumunda Mavi_Sema tarafından 14 Ekim 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Hayvanlar Dünyayı Nasıl Görür? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Hayvanlar, dünyayı insanlar gibi görmezler. Çoğu hayvan gri veya solgun renklerde görürler. Fakat bazı hayvanlar tamamen karanlık ortamlarda görebilirler, hatta insanların göremediği ışınları dahi görebilirler. Bazıları da metrelerce ötesini görebilir. Şimdi bazı havyanların nasıl gördüklerine bakalım :

  Kedi - Köpek Görüşü :
  [​IMG]
  Renk körü oldukları herkes tarafından kabul edilmektedir. Soluk renk tonu şeklinde görürler. İnsanlardaki yeşil-kırmızı renkleri karıştırdığı renk körlüğü gibi. Bizden daha iyi gece görüşleri ve harekete daha duyarlı gözleri vardır. Bu özellikler, onların yaşamak için avlanmasına yardımcı olur.


  Yılan Görüşü :
  [​IMG]
  Gündüzleri normal gözlerini kullanırlar, fakat geceleri diğer gözlerini kullanırlar. Bu görevi yapan organ burunlarındadır. Bu organ çevresini saran sıcak objelerin kızılötesi ısı sinyallerini alır. Sabahları ise görüşleri harekete muhtaçtır. Hareketsiz avları göremezler

  At Görüşü :


  [​IMG] [​IMG]
  İnsan - At Görüşü​


  At ve benzeri hayvanlarda gözler yanlardadır. Bu, onların gelebilecek herhangibir saldırıyı görmeleri ve gerektiğinde kaçmaları içindir. Bunun da dezavantajları vardır. Atlar görüntüdeki gibi burunlarının ucunu göremezler. Diğer dezavantajı ise iki görüntüyü insanlar gibi tam olarak birleştirememeleridir. Gece görüşleri insanlardan daha iyidir ama renk algıları çok zayıftır. Mavi ve yeşili görebilirler ama genellikle gri tonları şeklinde görürler.

  Böcek Görüşü :
  [​IMG]

  Çoğu böcek birleşik göz kullanır. Birkaç yüz veya bin kadar bal peteğinin birleşimi şeklinde görür. Popüler inanış gibi aynı görüntünün yüzlerce kopyası şeklinde görmezler. Her petek, mozaik gibi görüntünün bir parçasını oluşturur. Birleşik göz, 10'dan 30.000'e kadar parça olabilir. En fazla parça Yusufçuk ve Peygamberdevelerinde vardır. Renk algıları mükemmeldir. Kelebek gibi bazı böcekler, çok uzaklardaki daha çok rengi bizden iyi görebilirler.

  Arılar :
  [​IMG]

  Böcekler gibi birleşik gözleri vardır, fakat kırmızı rengi göremezler. Cisimleri sarı, yeşil ve mavi renk olarak görürler. Ayrıca ultraviyole ışınlarını da görürler. Balarılarında ocelli adında 3 göz daha vardır. Bunlar görüntü almaz fakat ışığa duyarlıdırlar.
   

 2. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Karides ve Yengeç :
  [​IMG]

  Görme yetenekleri çok az gelişmiştir. Böceklerinkine benzer yapıda birleşik gözleri vardır, fakat daha az detaylı görürler. Örnek resim, başka bir karidesi nasıl gördüklerini gösteriyor. Neyseki çevresindeki ani hareketlerin dalgalarını çok iyi algılarlar. Yırtıcılardan böyle korunurlar.

  Kuşlar :
  [​IMG]

  Gündüzleri renkleri insanlardan çok daha iyi ve ultraviyole ışınları ile birlikte görürler. İnsanlar bu renklerin çoğunu göremezler. Renkler insanlara nazaran daha canlıdır. Avlanan kuşlar ise uzağı rahatlıkla görürler.

  Köpekbalıkları :
  [​IMG]

  Bizimkilere benzer yapıdadır, retina, iris, kornea ve gözbebekleri vardır. Fakat görüş yeteneğimiz tamamen farklıdır. Koni hücreleri olmadığı için renkleri göremezler. Karanlık sularda daha çok ışık almak için tasarlanmıştır, bunu da cisimleri daha uzaktan görmek için kullanır. Ama yine de bizim kadar keskin göremezler.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Hayvanlar Dünyayı Nasıl Forum Tarih
Hayvanları niçin korumalı ve sevmeliyiz kısaca Diğer Hayvanlar 4 Ekim 2017
Hayvanları koruma ve çevreyi koruma arasındaki ilişki nedir kısaca Diğer Hayvanlar 4 Ekim 2017
Hayvanlarla ilgili sloganlar ve sözler Güzel Sözler-Mesajlar 18 Şubat 2017
Hayvanlara iyi davranmamızı bütün dinlerin öğütlemesi sizce bir rastlantı mıdır? Eğitim Bilgileri 15 Şubat 2017
Hayvanların beslenme şekilleri kısaca Diğer Hayvanlar 31 Ocak 2017

Bu Sayfayı Paylaş