Hayvancılık dünyaya Doğu Anadolu'dan yayıldı

'Bilim & Teknoloji' forumunda _Mr.PaNiK_ tarafından 13 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

 1. _Mr.PaNiK_

  _Mr.PaNiK_ Üye

  Hayvancılık dünyaya Doğu Anadolu'dan yayıldı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Hayvancılık dünyaya Doğu Anadolu'dan yayıldı ​
  Türk bilim adamlarının da katıldığı uluslararası bir araştırmaya göre, tarihte ilk hayvancılık büyük ölçüde Doğu Anadolu'dan dünyaya yayıldı.

  ODTÜ Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aykut Kence, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Fransa, İran ve Türkiye'den bilim insanlarının katıldığı ve evcil keçilerin soylarını belirlemeye dönük çalışmayı bir süre önce tamamladıklarını bildirdi.
  Çalışma kapsamında Türkiye, İran, bazı Asya ve Avrupa ülkelerindeki 473 keçiden doku, deri, boynuz ve dışkı örnekleri aldıklarını ve bunları mitokondriyel DNA analizine tabi tuttuklarını anlatan Kence, sonuçları da "ata tahmini" yöntemiyle dünyadaki tüm keçi soyları ile karşılaştırdıklarını kaydetti.
  Çalışmalarında keçilerin köken belirleme sonuçlarıyla ilgili bulguların İran ve Türkiye arasında ağırlık kazandığını dile getiren Kence, son tahlilde de evcil keçilerin anavatanın Anadolu olduğunu belirlediklerini söyledi.
  Dünya tarihinde keçilerin evcilleştirilen ilk hayvanlardan birisi olduğunu kaydeden Kence, "O nedenle bu çalışmayla hayvancılığın Anadolu'da başladığını söyleyebiliriz. Yani tarihte hayvancılığın merkezi, hayvanların ilk olarak ıslah edildiği, evcilleştirildiği yerin genetik olarak da Anadolu olduğu saptandı. Böylece Anadolu'nun insanlık tarihine de kaynaklık ettiği söylenebilir" dedi.
  "Hindistan olarak biliniyordu"
  Prof. Dr. Aykut Kence, daha önce Hindistan'daki Indus Vadisi'nin keçilerin evcilleştirildiği bölge olarak öne sürüldüğünü belirterek, "Bilimde kesinlik diye bir şey yok. Her zaman açık bir kapı bırakılır ama bu çalışmanın sonuçlarına kesin gözüyle bakabiliriz. Çalışma insan kültürüne de tarihine de ışık tutuyor" dedi.
  Kence, ekip araştırmacılarının Türk bilim insanlarına çalışmalarından dolayı teşekkür ettiklerini, özellikle projede görevli bilim adamı Pierre Taberlet'in "Sizin katkılarınız olmasaydı evcil keçi soylarının Anadolu'da başladığını gösteremezdik" dediğini aktardı. Kence, "Dünyadaki tüm evcil keçilerin Anadolu'dan köken aldığını gösteren bu çalışmaya katkıda bulunmaktan mutluyum" diye konuştu.
  Çalışmanın sonuçlarının bilim dünyasının en saygın dergilerinden Amerikan Ulusal Bilimler Akademisinin resmi dergisi Proceedings of National Academy of Sciences'ta (PNAS) 18 Kasım 2008'te yayımlandığını bildiren Kence, makalenin yazarları arasında ODTÜ'de yüksek lisans çalışmasını yapan Dr. Özge Balkız'ın da bulunduğunu söyledi.
  Makalede, günümüz evcil keçilerinin atalarının evcilleştirildiği bölgenin büyük ölçüde Doğu Anadolu, kısmen de İran'da Kuzey ve Orta Zagros dağlarında bulunduğunun tespit edildiğini belirten Kence, şöyle konuştu:
  "Bugün dünyaya yayılmış bulunan evcil keçinin (Capra hircus) atası olan yaban keçisinin (Capra aegagrus) evcilleştirildiği bölge büyük ölçüde Doğu Anadolu'da bulunmaktadır.
  Bu bölgede evcilleştirilen keçilerin tüm dünyaya yayılmasıyla günümüzde var olan keçi soyları ortaya çıkmıştır. Evrimsel genetik yöntemlerinin başarıyla uygulandığı sayısız örnekten biri olan bu çalışma, insanlık tarihinde evcil keçilerin ilk olarak nerede ve ne zaman ortaya çıktığını ve evcil keçilerin kısa sürede insan etkisiyle yaban keçisinden farklı bir tür oluşturduğunu gösteren genetik kanıtlar ortaya koyması bakımından önemlidir. Günümüz evcil keçilerinin kökeni üzerindeki bu biyolojik sonuç, konuyla ilgili arkeolojik çalışmaların vardığı sonuçlarla uyuşmakta ve onları pekiştirmektedir."
  Prof. Dr. Aykut Kence, Türkiye'de yaşayan yaban keçilerinin tüm evcil keçilerin atası olduğu için hastalıklara bağışıklık, asalaklara karşı direnç gibi genleri taşıyacağından Anadolu'daki yaban keçilerinin özenle korunması gerektiğine işaret ederek, "Bu genler ileride evcil keçilerin ıslahında kullanılabilecek gen kaynaklarını oluşturacaktır" dedi.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Hayvancılık dünyaya Doğu Forum Tarih
Hayvancılıkla ilgili meslekler hangileridir? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 18 Şubat 2017
Yaşadığınız bölgenin iklimi bitki örtüsü ve yüzey şekilleri hangi hayvancılık yapılmasına elverişli Sorular ve Cevaplar 4 Şubat 2017
Marmara Bölgesinin hayvancılık faaliyetleri madde madde kısaca Marmara Bölgesi 21 Ocak 2017
Tarım ve hayvancılıkta bilimin önemi madde madde kısaca Eğitim Bilgileri 21 Ocak 2017
Akdeniz bölgesinde hayvancılık faaliyetleri kısaca Akdeniz Bölgesi 26 Haziran 2015

Bu Sayfayı Paylaş