Haydi Şimdi Yap

'Kedi ve Köpekler' forumunda Siraç tarafından 23 Ekim 2008 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Haydi Şimdi Yap konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Haydi Şimdi Yap

  Kedi sahiplerinin yaptığı en büyük yanlışlardan biri, kedi yavrusuna kutuyu kullanmasını öğretmek için fiziki yollara başvurmasıdır. Ceza olarak yapılan fiziki bir dokunma ya da kediyi alıp kutunun içine koymak, geri tepebilir.

  Bazı kedi sahipleri buna inanmaz. Kedi, tam çişini yapmaya hazırlandığı sırada onu yakalarlar, ‘‘Buraya, buraya’’ diye bağırırlar. Sonra kediyi kutuya sokup, gözlerini üzerine dikerek ‘‘Şimdi yap, haydi şimdi yap’’ derler. Kedi doğal olarak korkar. Kutudan çıkıp, başka bir yere gider. Bir daha da kutuya yaklaşmak istemez.

  Bundan sonra, kedi sahibine, kedinin çişini yaptığı yeri bulmak kalır. Kediyi bulduğunda da, bu hareketini cezalandırmak için burnunu oraya sürter. Kedi artık, tuvaletini yapma süreci konusunda korku içindedir.

  Sahibinin yanında olmak istemez ve çoğunlukla kaçıp, işini uygun bir yerde görür. Kedi sahibini görmekle, çiş kokan bir halıyı koklamayı eş görmeyi kısa sürede öğrenir. Böylece, eğitmeyi amaçlayan insanlar, hiç farkında olmadan, hem kendileri hem de kedileri için büyük sorun yaratırlar.

  Genelde, bir tuvalet kabını nasıl kullanacağını kediye göstermemize gerek yoktur. Bu, kedilerin, yaşamlarının çok erken çağında yapmaya hazır oldukları şeylerden biridir. İyi yetiştirilmiş kediler, annelerini ya da başka kedileri taklit edecek yetenektedir. Sizin yapacağınız tek şey, kutuyu uygun bir yere yerleştirmek ve kutuyu mümkünse kedinin yemek yedikten sonra veya uzun bir uykudan sonra keşfetmesini sağlamaktır.

  Bundan sonraki sorun kutunun kendisidir. Hangi tür en iyisidir? Eğer kedinin alıştığı bir tip varsa, en iyisi ondan bir tane almaktır. Kutular arasındaki en büyük fark, kapaklarının olup olmamasıdır. Bazı kediler aldırmazlar. Bazıları, kapaklıları tercih ederler. Yine bazıları, kapağı kaldırmadıkça, kutunun yanına bile uğramazlar.

  Kutuya ne koymalısınız? Bugün, kedilerin gerçekten hoşuna giden iyi bir alternatif var. Kum tipi dolgu maddeleri, kediler tarafından tercih ediliyor. Malzeme, ıslaklıkla birlikte topaklaşıyor. Günlük olarak temizlendiği için, kuru ve temiz kalıyor. Koku da malzeme tarafından emildiğinden, yok etmek için ilave parfüm gerekmiyor.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Haydi Şimdi Forum Tarih
Ezan okunurken söylenen haydi kurtuluşa ifadesi bize ne anlatır kısaca Dinimizin Direği Namaz 7 Ekim 2017
Haydi Bursa'ya Gidelim Çocuk Şarkısı Notaları Çocuk Şarkıları & Videolar 24 Eylül 2012
Keremcem Haydi Öp Şarkısı Sözü Yerli şarkı sözleri 1 Mayıs 2011
Turkcell Haydi Gel Kampanyası Gsm Telefonlar & Operatörler & Diğer Modeller 28 Mart 2010
Hayal Dünyanızı Kurun Haydi Çocuklar Çocuk Oyunları 1 Şubat 2010

Bu Sayfayı Paylaş