Haydarköy Alaca Çorum

'Çorum Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 5 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Haydarköy Alaca Çorum konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Çorum İli Köyleri - Alaca Haydarköy - Haydarköy Hakkında Bilgiler - Haydarköy Resimleri  Haydarköy, Çorum ilinin Alaca ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  İlçe merkezine 13 km’dir. Yolu asfalt olup, köyün içi stabilizedir. 2000 yılı Nüfus Sayımına göre nüfusu 59 olup hane sayısı 13’tür. İsmini, buraya ilk olarak gelip yerleşen “Haydar” isimli bir kişiden almıştır. Evleri betonarmedir. Geliri tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır. Ürünlerden, buğday, arpa, nohut ve mercimek, meyvelerden; elma, armut ve erik, kayısı yetiştirilmektedir. Elektrik 1986,içme suyu 1996, telefon 1996 yılında gelmiştir. Bir mezarlığı, iki çeşmesi vardır. İnşaat mühendisi ve öğretmen başta olmak üzere yaklaşık 100 memuru vardır. 1996 yılından beri Haydar Köyü Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği faaliyetlerini Ankara’da sürdürmektedir. (Kaynak:Ali Rıza ERDUGAN (35))

  Kültür

  Köye has olan; Haşıl, Düğün Aşı, Mercimekli Herle yemekleri halen yapılmaktadır. Her yıl köy derneği tarafından organize edilen şenlik yaz aylarında yapılmakta ve yoğun katılım olmaktadır.

  Coğrafya

  Çorum iline 60 km, Alaca ilçesine 13 km uzaklıktadır. Köyün üç tarafı ormanlarla çevrilidir. Mesire yeri olarak; Yeni Pınar, Kaklık gibi yerler kullanılmaktadır. Göz Tepesi orman içerisinde hakim bir noktadır. Hüseyin Ova diye tabir edilen Alaca ovası ve civardaki birçok köy Göz Tepesinden net bir şekilde görülmektedir.

  İklim

  Köyün iklimi, Karasal İklim etki alanı içerisindedir. Kışları yoğun kar yağışı olduğundan yollar kısa bir süre de olsa kapanabilmektedir. Yağmurlar genellikle ilkbahar ve sonbahar mevsimlerinde düşmektedir. Sulanabilir arazi çok azdır. Bu yüzden kuru tarım yapılmaktadır.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 60
  1997 34

  Köyün şu anki nüfusunu yaşlı kesim oluşturmaktadır. Eğitim, iş bulma gibi nedenlerle gençler köyden göç etmiş ve başta Almanya olmak üzere Hollanda, Fransa gibi ülkelere yerleşmişlerdir. Yurt içinde ise Ankara başta olmak üzere İstanbul, Çorum merkez gibi alanlara yoğun göç gerçekleşmiştir. Nüfusun %98'lik okur yazarlık oranı vardır. Bunun yanında yüksek okul bitiren ve halen yüksek öğretime devam eden bir çok yetişmiş insan gücüne sahiptir.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Almanya ve diğer Avrupa ülkelerine işçi statüsüyle gidip emekli olan çoğu kişi yaz aylarında köyde kalmaktadır. Almanya'ya işçiolarak gidip, orada çeşitli işlerde başarı sağlayarak farklı alanlarda iş kolları yaratıp şirketler kuran Baklan Gıda (BAKTAT) köyün çeşitli ihtiyaçlarına maddi katkılar yapmaktadır. Tarım ürünlerinin başlıcaları: Buğday,arpa, nohut, yeşil mercimek, yulaftır. Köy şebeke suyundan faydalanılarak, her evin bahçesinde köylülerin günlük ihtiyaçlarını karşılayacak düzeyde sebze ve meyve yetiştirilmektedir. Haydar Köyü aynı zamanda bir orman köyü olduğu için, köylülerin yakacak ihtiyacı meşe ormanından sağlanmaktadır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  Seçim Yılı Muhtar
  2002 Arap Erbaş
  1999
  1994
  1989
  1984

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu yoktur. Köyün içme suyu şebekesi vardır kanalizasyon şebekesi 2003 yılında döşenmiştir. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup, köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]

  [​IMG]

  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Haydarköy Alaca Çorum Forum Tarih
Haydarköy Köyü Manyas Balıkesir Balıkesir Tanıtımı 21 Nisan 2010
Haydarköy Köyü İvrindi Balıkesir Balıkesir Tanıtımı 20 Nisan 2010
Alaçatıya Nasıl Gidilir? İzmir Tanıtımı 28 Eylül 2012
Can Alacak Yer Deyiminin Anlamı Nedir? Atasözleri & Deyimler 30 Temmuz 2012
Dövmeli Alaca Çorbası Tarifi Yapılışı İçecekler ve Çorbalar 21 Temmuz 2012

Bu Sayfayı Paylaş