Haydarhacı Köyü Hakkında Bilgi Aşkale Erzurum

'Erzurum Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 17 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Haydarhacı Köyü Hakkında Bilgi Aşkale Erzurum konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Erzurum Köyleri - Aşkale Haydarhacı Köyü - Haydarhacı Köyü Hakkında - Haydarhacı Köyü Tanıtımı - Haydarhacı Köyü Resimleri  Haydarhacı, Erzurum ilinin Aşkale ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köy adını, Türk alperenlerinden olan Haydar Bey'den almıştır (C Güney)

  Köy Halkının büyük kısmı 1877 (93) Osmanlı Rus harbinde Kars/Göle (Merdinik)bölgesininde Ruslarca işgaliyle, Göle/Sinot (Samandöken) köyünden göç ederek Haydarhacıya yerleşmişlerdir. Yine Sülalelerin büyük bölümü daha önceden, Önceki Rus mezalimlerinden Kafkasyadan(Batum-Ahıska bölgesinden) göçerek Sinota gelmişlerdir. Sinottaki yaklaşık 20-30 yıllık konaklamadan sonra oranında Rus işgaliyle Haydarhacıya gelip yerleşmişlerdir. Narman, Yozgat ve Yayla köyünden gelen ailelerde vardır.

  Kültür

  Köy halkının konuştuğu şive çevre köyler ve Erzurum şivesinden biraz farklı ve kaba olarak Ahıska türkçesidir.Büyüklerimiz geçmişteki göç süreciyle birlikte konakladıkları yöre ve akrabalıklarla birlikte kürtçe(gurmançca) ve bir miktarda gürcüce konuşulmakla birlikte zaman içerisinde gürcüce unutulmuş bir miktar gurmançça bilinmektedir.Misafirperver ve yardımlaşmaya önem veren bir köydür. Bir çok aile büyüklerimiz Çat-Babadere medrese kültürüne sahiptir. Köyün önemli sembolü Şahgöldür, Eskiden büyüklerimiz Şahgöl'ü ziyaret kabul edip balıklarından yemezlermiş. Yaptığımız araştırmalarda geçmişte bir Türk şehri (Güney Azerbaycan'a bağlı) olan iranın tebriz şehrindede bir gölün adı şahgölüdür (ilgölü). Şahgöl dumanlı dağı eteklerinde bir krater gölüdür.

  YEMEKLERİ:KEŞKEK,PATATES ÇORBASI,KETE, ÇAŞIR,KADAYIF DOLMASI,Ayran aşı, Su böreği, Un helvası, Bişi, Haside, Erişte, Hıngel, Kurut, Lor dolması, Kavurma, Katmer, Pancar aşı, Sütlaç

  Coğrafya

  Erzurum iline 91 km, Aşkale ilçesine 28 km uzaklıktadır.köy dağların ortasında olup yerleşim merkezi tepelerdir...Tarım ve hayvancılıkla uğraşır.

  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 390
  1997 315

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2008 - Kadir Güneş
  2004 - Kahraman Özkan
  1999 - Kahraman Özkan
  1994 - Recep Çiçek
  1989 - Recep Çiçek
  1984 - Recep Çiçek

  Altyapı bilgileri

  Köyde, birleştirilmiş sınıflı ilköğretim okulu vardır . Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Haydarhacı Köyü Hakkında Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş