Haydar Hatemi Kimdir?

'Sanatçı Tanıtımları' forumunda Mavi_Sema tarafından 25 Mayıs 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Haydar Hatemi Kimdir? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Haydar Hatemi (Haydar Hatemi Kimdir? - Haydar Hatemi Hakkında)
  Haydar Hatemi

  [​IMG]
  Haydar Hatemi (1945) Türk ressamıdır. Amerika Birleşik Devletleri'nde ikamet etmekte olan sanatçi, Katar Kraliyet ailesinin saray ressamıdır.

  1945 yılında Güney Azerbaycan'da doğan Haydar Hatemi, Tahran Üniversitesi-Güzel Sanatlar Bölümünde eğitimini tamamlamıştır. Hussain Behzad ve Abu Talib Mugimi gibi sanatçıların öğrencisi olmuştur. Üniversite yıllarinda Takht-e-Tavus Madalyası'nın dizaynı için açılan yarışmada birincilik ödülünü almıştir. Bu başarısından dolayı, İran kraliçesi Farah Pehlevi tarafında ödülü takdim edilmiştir. Bu olaydan sonra, Farah'ın isteğiyle Şahnaz Pehlevi Akademisi'nde heykel dersleri vermeye başlar.
  1983 yılında İstanbul'a giderek yerleşmiştir. Haydar Hatemi, Osmanlı minyatür tekniği'nin yaşayan son temsilcilerindendir.
  Eserleri birçok özel sanat koleksiyonlarında görülebilir. En son projesi, peygamberlerin hayatlarını içeren "Stories of Messengers" serisidir.

  Peygamberler'in Hayatı Serisi

  Dinlerarası diyalog hareketini sanata yansıtmak için başlatılan bu resim sergisi, uluslararası sanat odakları tarafından en üst düzeyde desteklenmiştir.

  [​IMG]
   

Bu Sayfayı Paylaş