Hayata dair kırk Hadis

'Sünnetler & Hadisler' forumunda KaRDeLeN tarafından 25 Kasım 2008 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Hayata dair kırk Hadis konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Dua;

  “Kim benim hadislerimden kırk tanesini öğrenip başkasına da öğretirse, Allah onu, Kıyamet gününde bilginler ve fakihler arasında diriltsin.”

  Hadisler:

  1. “Muhakkak ki Allah, ümmetimin kalplerindeki kötü arzu ve meyilleri, söz ve fiil haline çıkarmadıkları müddetçe affeder.”

  2. “Bana dünyanın nimeti verilse dahi, birinin taklidinin yapılmasını ve kötülenmesini asla sevmem ve istemem buyurdu.”

  3. “İnsanların en kötüsü, şunlara bir yüzle, bunlara da başka bir yüzle davranan ikiyüzlü kimsedir.”

  4. “Göz yaşarır ve kalp üzülür. Fakat biz Rabbimizin hoşnut olmayacağı bir söz söylemeyiz.”

  5. “Allahü Teala şöyle buyurur: “Kim iyi bir iş yaparsa, ona on misli sevap veririm. Dilediğime göre daha da artırırım. Kim bir kötülük yaparsa, onun karşılığı ise bir tek günahtır. Dilersem, onu affederim de.””

  6. “Allahü Teala şöyle buyurur: “Kim Bana yürüyerek gelirse, Ben ona kaşarak gelirim. Kim Bana şirk koşmamak şartıyla dünya dolusu günah ile gelirse, Ben onu o kadarlık bir mağfiretle karşılarım.””

  7. “Size yasaklamış olduğum şeylerden sakınınız. Emrettiğim şeyleri de gücünüz yettiği kadar yerine getirmeye çalışınız. Çünkü sizden önceki milletleri lüzumsuz yere çok soru sormaları ve peygamberlerine karşı çıkmalarından başka bir şey helak etmemiştir.”

  8. “Ümmetimden, yüz çevirenler müstesna, hepsi Cennete girer. “Ey Allah’ın Resulü, yüz çevirenler kimlerdir?” dediler. Peygamberimiz (a.s.m.): “Bana itaat edenler Cennete girer, karşı gelenler de yüz çevirmiş olurlar” buyurdu.”

  9. “Sizler Kıyamet Günü’nde kendi isimleriniz ve babalarınızın isimleri ile çağrılacaksınız. Öyle ise, güzel isimler seçiniz.”

  10. “Şüphesiz ki, İslam garip olarak başladı ve bir gün yine garip hale dönecektir. Ne mutlu o gariplere!”

  11. “Resulüllah’tan (a.s.m.) bir şey istenip de ona “Hayır!” dediği asla görülmemiştir.”

  12. “Sizin en hayırlılarınız, görüldüğünde Allah’ı hatırlatan kimselerdir.”

  13. “Din nasihatten ibarettir.”

  14. “Verdiğini Allah için veren, vermediğini Allah için vermeyen, sevdiğini Allah için seven, sevmediğini de Allah için sevmeyen kimse, imanını kemale erdirmiş olur.”

  15. “Hiçbiriniz, kendisi için arzu ettiğini, din kardeşi için de arzu etmedikçe tam iman etmiş olmaz.”

  16. “Çalışınız, kendinizi bırakmayınız. Çünkü herkes ne için yaratılmışsa, o iş kendisine kolay hale getirilir.”

  17. “Resulüllah (a.s.m.): “Allah bir kul için iyilik murad ettiği zaman, onu çalıştırır.” buyurdu. “Ya Resulüllah, nasıl çalıştırır?” denildi. Resulüllah (a.s.m.): “Ölümden önce iyi işler yapmaya muvaffak kılar.” diye cevap verdi.”

  18. “Müslüman olan geçimine yetecek ölçüde rızık verilen ve Allah’ın verdiklerine de kanaat etmiş olan kimse, gerçekten kurtuluşa ermiştir.”

  19. “Üç türlü el vardır: Allah’ın en üstün Kudret eli, bunun peşinden gelen veren el, dilencinin daima altta bulunan eli. Öyle ise ihtiyacından fazlasını muhtaçlara ver. Bu hususta mücadele etmekten de geri durma.”

  20. “Akrabası olsun olmasın, yetimi himaye edip yetiştiren, malını koruyup geliştiren kimse ile ben Cennette şu iki parmak gibi beraber olacağız.”

  21. “Kim bir Müslüman’ın veya kardeşinin malını almak için yalan yere yemin ederse, Allah’ın gazabına uğramış olarak huzuruna varacaktır.”

  22. “Müslüman, bir ağaç dikerse, o ağaçtan yenilen, mutlak onun için sadakadır. O ağaçtan çalman, onun için sadaka, yabanı hayvanların yediği sadaka, hatta kuşların yediği dahi onun için sadakadır. Hasılı, kim o ağacın meyvesinden yerse, mal sahibi için mutlaka sadaka olur.”

  23. “Zenginlik mal çokluğundan değildir. Asıl zenginlik gönül zenginliğidir.”

  24. “Allah tarafından kendisine takdir edilene razı olması, insanoğlunun mutluluğundan ve Allah’tan hayır dilemeyi terk etmesi de bedbahtlığındandır. Yine, Allah tarafından kendisine takdir edilene karşı şikayetçi olması, insanoğlunun bedbahtlığındandır.”

  25. “Kuvvetli Mü’min zayıf Mü’minden daha hayırlı ve Allah’a daha sevimlidir. Her ikisinde de hayır vardır. Sana faydası olan şeyleri yapmaya bak. Allah’tan yardım dile ve istemekte acizlik gösterme.”

  26. “İyilikten başka bir şey ömrü artırmaz ve duadan başka bir şey de kazayı önlemez.”

  27. “Şurası muhakkaktır ki, Allah, ümmetimden yanlışlık, unutkanlık ve zorlama neticesi meydana gelen günahı kaldırmış, onları günah saymamıştır.”

  28. “Amellerin en üstünü, sevdiğini Allah için sevmek ve sevmediğini de Allah için sevmemektir.”

  29. “Kimde üç haslet bulunursa, o kimse imanın lezzetini almış olur: Sevdiğini ancak Allah için sevmek, Allah ve Resulünü her şeyden daha çok sevmek, Allah kendisini küfürden kurtardıktan sonra, tekrar küfre dönmekten ateşe atılacakmışçasına nefret etmek.”

  30. “Ümmetimin hali yağmura benzer. Başlangıcının mı, yoksa sonunun mu hayırlı olduğu belli değildir.”

  31. “Resulüllah (a.s.m.) iki şeyden birini tercih etmek durumunda olduğu zaman, günah olmadığı müddetçe, daima kolay olanını tercih ederdi. Eğer günah söz konusu olursa, insanlar arasında ondan en çok uzak duran da yine O olurdu. Resulüllah (a.s.m.) Allah’ın haram kıldığı şeylerden birinin işlenmesi dışında, kendi şahsı ile ilgili bir meseleden dolayı asla kin tutup öç almamıştır.”

  32. “Bir kimsenin bir meseleyi kesin olarak bilmeden “Zannettiler ki” diye söylemesi çok kötüdür.”

  33. “Evladım, kalbinde hiç kimseye karşı kötülük yapmak düşüncesi olmadan yaşamaya gücün yeterse, yap. Kim Sünnetimi yaşatırsa, beni sevmiş olur. Ve beni seven kimse de, Cennette benimle beraberdir.”

  34. “Kim, dinimizde olmayan bir yenilik çıkarırsa, o reddolunmuştur.”

  35. “Şüphesiz Allah, sizin suretlerinize ve mallarınıza bakmaz. Ancak amellerinize ve kalplerinize bakar.”

  36. “Allahü Teala şöyle buyurur: “Kim Bana bir karış yaklaşırsa, Ben ona bir arşın yaklaşırım. Kim Bana bir arşın yaklaşırsa, Ben ona üç arşın miktarı yaklaşırım.””

  37. “Ahiret hayatına nispeten dünya hayatı, birinizin parmağını denize daldırması gibi bir şeydir. Parmağını denize daldıran baksın bakalım, ne kadar su vardır parmağında?”

  38. “Üç grup insanla Allah, Kıyamet Günü konuşmayacak, yüzlerine bakmayacak, temize de çıkarmayacaktır. Hem onlar için pek acıtıcı bir azap da vardır. Bunlar: Verdiğini başa kakan, elbisesini sırf gurur ve gösteriş kastıyla giyen ve yalan yere yemin ederek malına müşteri çekenlerdir.”

  39. “Kendisine bir şey verilen kimse, karşılığında vereceği bir şeyi varsa, versin. Yoksa veren kişiye hayır dua etsin. Çünkü böyle yapan, bu şekilde teşekkür etmiş olur. Ve her kim de dua etmeksizin susarsa, yapılan iyiliğe nankörlük etmiş olur.”

  40. “Her kim duyulsun diye iş yaparsa, Allah onun kıymetsizliğini duyurur. Her kim de gösteriş olsun diye bir iş yaparsa, Allah da onun riyakarlığını, ikiyüzlülüğünü ve kıymetsizliğini teşhir eder.”
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Hayata dair kırk Forum Tarih
Hayata Dair Anlamlı Sözler Güzel Sözler-Mesajlar 16 Aralık 2012
Güzel Ve Anlamlı Sözler Hayata Dair Güzel Sözler-Mesajlar 24 Eylül 2012
Hayata Dair Güzel Sözler Güzel Sözler-Mesajlar 12 Ocak 2012
Güzel sözler hayata dair, Hayata dair sözler Güzel Sözler-Mesajlar 4 Ocak 2012
Hayata Dair Düşündüren Felsefi Sözler Güzel Sözler-Mesajlar 18 Nisan 2011

Bu Sayfayı Paylaş