Hayat belinizi bükmesin!

'Genel Sağlık' forumunda NeslisH tarafından 15 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Hayat belinizi bükmesin! konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Hemen hemen bel ve boyun ağrısı çekmeyen insan yok gibidir. Vücudun yükünü ve günlük yaşamda yaptığımız aktiviteler ve kaldırdığımız ağırlıkların yükünü belimiz taşır. Bel omurgası tekrarlanan zorlayıcı hareketler nedeniyle zamanla yıpranır. Omurgadan daha çok omurga arasındaki amortisör görevi gören diskler yıpranır ve yırtılır. Bu yırtılmalar bel ağrısı ve tutulma olarak bize geri döner. Tekrarlanan yanlış hareketler yırtık veya yırtıkların büyümesine ve bel fıtığına dönüşmesine neden olur. Beli ve boyun omurgasını zorlayan günlük yaşam aktiviteleri şunlardır.

  1- Ağırlık kaldırma, itme, çekme
  2- Öne eğili pozisyonda oturarak veya ayakta iş yapmak
  3-Uzun sürelerce bilgisayar kullanmak

  Günlük yaşamda gerekli bir çok iş yukarıdaki pozisyonları gerektirmektedir. O halde belimizi ve boynumuzu nasıl korur ve en az zarar görmesini sağlarız. Eğer öne eğili aktiviteler boyun ve bel omurgasını zorluyorsa, tersine geriye doğru esneme hareketleri ise omurgayı rahatlatır. Örneğin mutfakta, banyoda çalışırken, günlük ev işlerini yaparken sık sık durup boyunu ve beli geriye doğru 10 kez esnetmek çok faydalıdır. Özellikle öne eğili aktiviteler yaptıktan sonra bu egzersizleri yapmak çok daha gerekli ve faydalıdır.

  Aynı şekilde, uzun süreli oturuyorsanız 30 – 40 dk'da bir kalkıp beli ve boynu geriye doğru esnetmek sandığınızdan çok çok faydalı bir harekettir. Omurganın zorlanmasının dengeleyici yönde bir harekettir. Bununla birlikte belimizi destekleyerek dik oturmak gerekliliği tartışılmaz bir gerçektir. Bu koruyucu egzersizin ve davranışların yanında günlük yarım saat – 1 saat yürüyüş, haftada 1 – 2 kez yüzme, sağlıklı bir hareket sistemi açısından oldukça faydalıdır.

  Mynet
   

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş