Hayatımızı kolaylaştıran önemli buluşlar nelerdir?

'Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü' forumunda Kayıtsız Üye tarafından 10 Mart 2011 tarihinde açılan konu

 1. Hayatımızı kolaylaştıran önemli buluşlar nelerdir? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  hayatımızı kolaylaştıran önemli buluşlar
  Hayatımızı kolaylaştıran önemli buluşlar nelerdir?

  Alternatif Akım (AC)
  Mucit: Nikola Tesla

  Tesla AC akımı dünyaya tanıtmadan önce Thomas Edison’un geliştirdiği DC akım kullanılıyordu ancak bu akım tarzı uzak mesafe iletimlerde çok güçsüz kalıyordu bunun önüne geçilmesi için belirli km başına güçlendirici tesisler kurmayı planlıyordu. Ve bir gidiş bir gelişten oluştuğu için kablo sayısı da oldukça fazlaydı. Amerika’nın bazı bölgelerinde güneş ışıklarını engelleyen bir kablo yoğunluğu vardı ancak şuan Nikola TESLA’nın icadı üzerine uzun mesafelerde hatta barajlardan evinize kadar arada herhangi bir güçlendirici olmadan rahatlıkla ulaşıyor. Yapmamız gereken tek şey fişimizi prize takmak.

  Ampul
  Mucit: Thomas Edison

  Edison bir gün çalışma masasında otururken düğmesiyle oynarken düğmesi kopar ve ceketteki ipliğe dikkatlice bakar ardından teknisyenlerinin yanına gider ve bir yumak iplik alıp küçük parçalara ayırmalarını ve kömürleştirmelerini söyler her denemede kömür halindeki iplikler kırılıyordu ama en sonunda bir tana başardılar ve tüpün gazını aldıktan sonra elektriği veriyorlar ve ampul tatlı bir sarı ile yanmaya başlamış. Edison ve çalışanları büyülenmiş şekilde ne zaman biteceğini merak ederek bakıyorlardı. Ancak saatlerce devam etti.

  Ampulün içinde çok ince biçimde tasarlanmış filaman adı verilen, genelde volfram tungsten metalinden yapılmış, iki ince destek çubuğu ile tutulmakta olan bir tel bulunur. Bu telden geçen elektrik akımı bu teli aşırı derecede ısıtır (yaklaşık 3000 °C) ve sonuç olarak tel ışık yaymaya başlar. Ampul, Thomas Edison tarafından icad edilmiştir. Bu buluş Edison’un binlerce buluşundan sadece biri olmasına rağmen en büyük buluşudur.

  Depolama Aygıtları ( CD&USB)

  CD

  Mucit: Norio Ogha

  Philips ve Sonny ortaklığı ile geliştirilmiş sayısal optik veri saklama ortamıdır. Standart CD’ler 120 milimetrelik çapa sahiptirler. Standart bir CD 80 dakikaya kadar sıkıştırılmamış ses verisini saklayabilir (700 MB). James T. Russell (ABD) vinil plakların pikap iğnesi yüzünden aşınıp yıpranmasından bıkmış ve 1965’te bilgiyi lazerle okunacak şekilde bir disk üzerine kaydetme fikrinin patentini almıştı. Philips firması, Rusell’ın fikrini video görüntülerini kaydedecek şekilde genişletti ve 1969’da Klass Compaan ve Piet Kramer (her ikisi de Hollanda), video uzunçalarını geliştirdi: 30 cm’lik video diskin ilk tanıtımı 1972’de yapıldı ve 1980’de -Laservision- adıyla piyasaya sürüldü.

  Usb Bellek
  Flash Bellek, içerisinde küçük bir depolama birimi olan ve USB girişi üzerinden bilgisayara bağlanan taşınabilir veri saklama aygıtıdır. 2000 yılında ilk flash bellekler icat edildi. IBM ve Singapurlu Trek Teknoloji şirketleri ilk satılan Flash bellekleri icat ettiler. Trek Teknoloji şirketinin ürettikleri, büyüklüğü kabaca bir başparmak kadardı. İlk olarak parmak sürücü “thumb drive” adı verildi. İlerileyen yıllarda flash belleklerde kapasiteler inanılmaz arttı. Boyutları taşıma kolaylığı için oldukça küçüldü. Günümüzde 256 GB ve daha üstü kapasiteye sahip flash bellekler satılmaktadır. Veri saklama ve taşımada CD ve DVD’nin pabucunu dama atmış durumdadır. USB üzerinden çalıştığı için diğer veri taşıma araçlarına göre daha hızlı çalışmaktadır.

  Plastik
  Mucit: Alexander Parkes

  Plastik sentetik ve yarı sentetik malzeme veya nesneleri tanımlayan genel bir kelimedir. Plastik Yunanca plastisite (kalıplanmış) kelimesinden türetilmiştir. Üretim sırasında kalıp içine yerleştirilen maddenin kalıbın şeklini alması nedeniyle bu ismi almıştır. Plastik, İngiltere Birmingham’da, “Parkesin” adıyla, nitroselüloz, kâfur ve alkolün karışımıyla Birmingham kentinde Alexander Parkes İcat edildi. O dönemlerde plastik yerine kalıpla şekil verilecek malzemeler için kauçuk kullanılıyordu.Parkes icadını 1862 yılında Büyük Uluslararası Fuar’da dünyaya gösterdi. Onun icadı bronz madalya kazandı. Kauçuğun maliyetinin yüksek olması nedeniyle Alexander Parkes’in icadı büyük ilgi gördü.

  Üretimine ise Londra’da, 1866 yılında Parkes tarafından kurulan Parkesine Co. adlı şirket tarafından başlandı. Bulucusuna göre, bu ilk plastik, “gerçekten harika” bir maddeydi. Madalya, düğme, tarak, bıçak sapı, kart kutusu, kitap kılıfı, kalemlik gibi çok sayıda ve gerekli eşyaların yapımı hem kolay, hem de kaliteli hale gelmişti

  İçten Yanmalı Motor
  Mucit: Nikolaus August Otto

  Bu icat yapılana dek, tüm motorlar dıstan yanmalı motorlar yani yakıtın ayrı bir bölmede yandığı motorlardı. Otto 1864’te iki arkadaşı ile kurduğu kendi şirketinde, benzin motorlar ile ilgili denemelere başlamıştı. En son tarihi araştırmalara göre, İtalyan mucitler Eugenio Barsanti ve Felice Matteucci 1854 yılında Londra’da içten yanmalı bir motorun düzgün olarak çalışan ilk versiyonunun patantini aldılar. (Patent no: 1072) Otto motoru bazı parçalarında bu emsalden az miktarda esinlenmiştir. 1879’da Almanya’ nın başka bir yerinde bu çalışmalardan bağımsız olarak, Karl Benz kendi içten yanmalı motoru için patent almış ve 1885’ te 3 tekerlekli bir otomobili hareket ettirmek üzere kullanmış ve patentini onaylatmıştır.

  Bilgisayar
  Bilgisayar belirli komutlara göre veri işleyen ve depolayan bir makinedir.
  Bilgisayarlar çok farklı biçimlerde karşımıza çıkabilirler. 20. yüzyılın ortalarındaki ilk bilgisayarlar büyük bir oda büyüklüğünde olup, günümüz bilgisayarlarından yüzlerce kat daha fazla güç tüketiyorlardı. 21. yüzyılın başına varıldığında ise bilgisayarlar bir kol saatine sığacak ve küçük bir pil ile çalışacak duruma geldiler

  Ünlü Fransız matematikçisi Blaise Pascal’ın 1642 yılında vergi tahsildarı olan babasının işini kolaylaştırmak için yaptığı hesap makinesi tarihe ilk bilgisayar olarak geçmiştir. Ancak bu makine çok kabaydı ve sadece toplama ve çıkarma yapabiliyordu.

  1694 yılında Gottfreid Wilhelm adlı Alman bilim adamı bu hesap makinesini geliştiriyor ve dört işlem yapan bir makine icat ediyordu.

  1937 yılında Amerikalı bilim adamı Howard Hathaway Aiken trigonometri ve logaritma çözebilen bir hesap makinesi yapmayı başarmıştır.

  II. Dünya Savaşı patlak veriyor ve savaşan orduların daha hızlı işlem yapabilen bilgisayarlara ihtiyaç duyuyorlardı. Bunun üzerine Amerikalı elektrik mühendisi J.Presper Eckert ile John W.Mauchly ‘nin ekibi hala kullandığımız Ram’lı bilgisayarların atasını yapmayı başardı. Bu bilgisayarın içerisinde dolaşılabiliyordu. Harcadığı enerji ise saatte 180 kw idi.

  1952 yılında ise bu bilgisayar geliştirildi ve ticari olarak satılmaya başlandı.

  1962 yılında bilgisayarlarda binlece transistörler birleştirildi ve entegre devreler yapıldı.

  1972 yılında bugünkü Microsoft’un kurucusu Bill Gates yaptığı yazılımlarla bilgisayarları çok kullanışlı bir hale getirdi.

  Telefon

  Mucit: Alexander Graham Bell

  Graham Bell’in annesi doğuştan sağırdı. Bell’in babası ve dedesi kendilerini işitme engellilere yardıma adadılar. Graham Bell de aynı yoldan gitti işitme engelli insanların işitmelerini sağlayacak cihazlar yapmak istiyordu. Thomas Watson adlı bir elektrik mühendisi ile birlikte çalışmaya başladı. Eline bir kitap geçti kitapta sesin kablolar aracılığı ile aktarıla bileceği yazıyordu Bell bunun üzerine yoğunlaştı.

  Bell ve Watson sesin tel üzerinde iletildiğini ortaya çıkardı ancak ses hiç anlaşılmıyordu. 14 şubat 1876 günü Bell ve Gray telefon patenti almak için ayrı ayrı başvuru yaptı. Bell’e 7 Mart günü istediği patent verildi. 174.465 nolu patentini alan Bell atölyede denemelerini sürdürürken telefonu çalıştırmak için kullandığı bataryadan pantolonuna asit döküldü. Watson’u yardıma çağırdı:

  “Mr. Watson —Come here —I want to see you” (“Bay Watson. Buraya gelin. Sizi görmek istiyorum.”)

  Bell yardımcısını yardıma çağırırken farkında olmadan 135 yıl önce 10 Mart günü ilk telefon görüşmesini yaptı. Watson Bell’in sesini “telefon”dan duydu. ABD’nin 100’üncü kuruluş yıldönümüne denk gelen bu buluşu ona düzenlenen Yüz Yıl sergisinde birçok ödül kazandırdı.

  Televizyon & Radyo

  Radyonun temelini atam Nikola Tesla’dır. İtalyan Mucit Guglielmo Marconi Radyoyu icat eden kişi olarak kayıtlara geçmiştir. Rus mucit Alexander Stepanovitch Popov ise anlaşılabilen ilk radyo dalgalarını iletmeyi başarmış ancak bu icadı için patent almamıştır. Popov, Lodge veMarconi, Edward Branly’nin bulduğu Branly Tüpü adı verilen ve radyo dalgalarını saptamak için kullanılan bir aracı geliştirmeye çalışıyorlardı. 1890 yılında başlayan bu geliştirme çabaları 1895 yılında Marconi ve Popov’un birbirlerinden habersiz bir şekilde geliştirmeleri ile sonlanacaktı. 1896 yılında ise ilk defa Popov tarafından “Heinrich Hertz” ismi Mors alfabesi kullanılarak anlaşılır bir şekilde iletildi.

  Televizyon 1923 yılında, John Logie Baird tarafından İngilterenin’nin Hastings kasabasında icat edilmiştir. İlk televizyon görüntüsü ise yine Baird tarafından 1926 yılında yayınlanmıştır. Başlangıçta noktalar halinde ve titrek olan görüntülerin kalitesi Baird tarafından geliştirilmiştir. Baird’in televizyon sisteminde mekanik olarak döndürülen diskler kullanmasına karşın aynı dönemde Marconi Emi sistemi gibi elektronik olarak işleyen rakip sistemler de üretildi.

  1930’ların başında televizyon elektronik eşya olarak satılmaya ve geniş kitlelere hitap etmeye başladı.
   

 2. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Hayatımızı kolaylaştıran buluşlar

  Baskı makinesinin muciti Johannes Gutenberg'ten, birçok makine icat eden sanatçı Leonardo da Vinci'ye, Isaac Newton'dan, 'karbon filamanlı elektrik ampulü'nü icat eden Thomas A. Edison'a ve ilk motorlu uçağın uçuşunu gerçekleştiren Amerikalı Wright Kardeşler'e kadar birçok bilimadamı teknolojinin bugünkü hâline gelmesinde yapı taşları oldu. "Hayatı nasıl daha kolay hâle getiririz?" düşüncesiyle yola çıkan mucitler, teknoloji bayrağını hep bir adım ileriye götürdü. Artık teknolojide gerçekleştiren yenilikler ise takip edilemiyor. Bu yenilikler sayesinde ortaya çıkan çeşitliliğe baktığımızda sadece Amerika Birleşik Devletleri'nde 1970'ten bu yana 4.7 milyondan fazla patentli nesne bulunuyor.

  Ünlü ekonomi dergisi Forbes'un hazırladığı hayatı kolaylaştıran icatlar listesi ise insanoğlunun hayatını kolaylaştırmak için verdiği bilimsel çabanın bir göstergesi niteliğinde
  . Hazırlanan listede, televizyondan, çocuk felci aşısına, internetten, viagraya kadar birçok bilimsel buluş yer alıyor.

  İşte Forbes'a göre, son 85 yılda hayatımızı değiştiren buluşlardan bazıları:

  1) Donmuş gıda-1924
  2) Bell Laboratuvarları'nın kuruluşu-1925
  3) Roket motoru-1926
  4) Televizyon-1927
  5) Penisilin-1928
  6) FM radyo-1933
  7) Naylon-1934
  8) Kan bankası-1937
  9) Ses sinyallerini, gönderilebilir dijital formata dönüştürme-1937 (Dijital çağın başlangıcı)
  10) Fotokopi-1938
  11) Helikopter-1939
  12) Elektronik dijital bilgisayar-1942
  13) Nükleer enerji-1945
  14) Cep telefonu-1947
  15) Bilgisayarda manyetik çekirdek bellek-1949
  16) Doğum kontrol hapı-1951
  17) Çocuk felci aşısı-1954
  18) Telstar-1954 (İlk ticari iletişim uydusu)
  19) Fast food-1955 (İlk McDonalds'ın açılışı)
  20) Disk sürücü-1956
  21) Lazer-1958
  22) Üçgen emniyet kemeri-1959
  23) Modem-1962
  24) Bankamatik-1969
  25) İnternet-1969
  26) Kompakt disk(CD)-1970
  27) Telesekreter-1971
  28) Mikroişlemci-1971
  29) Ethernet-1972
  30) E-eğlence-1973 (Bilgisayar oyunları)
  31) Kişisel bilgisayar-1976
  32) LCD ekran-1984
  33) World Wide Web-1991
  34) Viagra-1998
  35) Genetik kod için otomatik dizilim cihazı-2000

  'www'nin mucidine bin yılın ödülü verildi


  Massachusetts Institute of Technology (MIT) profesörü, İngiliz asıllı Sir Tim Berners-Lee, Finlandiya devleti tarafından konulan ve teknoloji alanında dünyanın en büyük ödülü sayılan 'Millennium Technology Prize' ödülüne layık görüldü
  . Ödülün verilmesi ile ilgili gerekçe olarak "World Wide Web"in insan hayatının kalitesini doğrudan doğruya artıran, insani değerlere yaslanan ve sürdürülebilir ekonomik kalkınmayı teşvik eden bir buluş olduğu vurgulandı..6 trilyon lira) tutarındaki ödülün de sahibi oldu. World Wide Web'in mucidi Sir Tim Berners-Lee, 2004 yılında ilk kez verilen 1 milyon euro (yaklaşık 1
   

 3. çok saolun valla ödevimi yaptım artı alacam sizin sayenizde
   

 4. bu siteyi yapana sağolsun çok güzel olmuş ama keşke M.Ö'DE OLAN BULUŞLARI DA ekleyip kimin tarfındanda yapılmış yazılsayıdı bana ve butun arkadaşlara daha çoook yardımcı olurdunuz neyse buda iyi olmuş
   

 5. saol bunu yazana sayesinde yüksek puan alacam
   

 6. allah razı olsun bunu yapana
   

 7. ya farklı olsun biraz bir kerede düzgün bir şeyyyy çıksın :(
   

 8. bana bii icat lazım onunda ingilizce anlatımı yardımcı olun lütfen acil
   

 9. ya muhasebe stajı yapıyorum staj dosyası hazırlamam lazım yardımcı olurmusunuz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Hayatımızı kolaylaştıran önemli Forum Tarih
Hayatımızı kolaylaştıran araçlar ve gereçler Konu Dışı Başlıklar 26 Eylül 2016
Gelecekte hayatımızı kolaylaştıran ne gibi gelişmeler olabilir? Sorular ve Cevaplar 5 Mart 2014
Hayatımızı Kolaylaştıran Makineler ile ilgili soru cevaplar Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 22 Ekim 2012
Hayatımızı kolaylaştıran otomobil terimlerinin anlamları Trafik Bilgisi & Teknik Bilgiler 14 Şubat 2010
Hayatımızı Kolaylaştıran Birkaç Pratik Bilgi Pratik Bilgiler 13 Ekim 2009

Bu Sayfayı Paylaş