Hayatı kolaylaştıracak tasarımlar

'Dekorasyon' forumunda DilzaR tarafından 16 Şubat 2009 tarihinde açılan konu

 1. DilzaR

  DilzaR Üye

  Hayatı kolaylaştıracak tasarımlar konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Tasarlıyorsun öyleyse varsın! felsefesinin hakim olduğu bir çağda yaşıyoruz. Pahalısı ucuzu kalitelisi kalitesizi yeşili beyazı… O kadar çok alternatif var ki bunlar arasında tercihleri etkileyen artık sadece tasarımları. Genç tasarımcıların elinden çıkan küçük ama pratik bu çözümler gerçekten de tercihlere yön verecek cinsten.


  [​IMG]
  Küçük ama herkesin yaşadığı problemlere zeki çözümler bulan ürünleri görünce siz tüketiciler de bir an önce çıksa da satın alsak diyeceksiniz!  [​IMG]

  Kalorifer üzerinde çamaşır kurutmak
  Kış aylarında kim kalorifer petekleri üzerinde çamaşır kurutmaz ki? ODTÜ Endüstri Ürünleri Tasarım Bölümü öğrencisi Ümit Karaca bu yöntemi pratik bir şekilde geliştirmiş. Mermer bir tabak sayesinde ayakkabılar bile kurutulabiliyor.
  [​IMG]
  Hamsi tava
  Hamsi pişirmenin de bir adabı var. Hamsileri tavaya özenle dizmeyi herkes yapar da şeklini koruyarak çevirmeyi sadece ustası... ODTÜ Endüstri Ürünleri Tasarım Bölümü mezunu Gülsüm Esin Işık ve Teksin Açıkgöz’ün geliştirdiği tavayla herkes adabına yakışır şekilde hamsi pişirebilecek. Hamsi tava her iki tarafından da pişirilebilen alt ve üst yüzeylerden oluşuyor. Tutacaklarındaki kilitler sayesinde birbirine kenetlenen tava pişirme ve çevirme sırasında yağ sıçramasını da önlüyor.
  [​IMG]
  Yeni nesil çamaşır selesi
  Mine Bilgütay’ın tasarımı Elas yıkanan çamaşırların makineden çıkartılırken yerlere düşmesine çözüm olarak düşünülmüş. Elas’ın ağız kısmı elastik olduğu için rahatça çamaşır makinesinin girişine yerleştirilebiliyor.
  [​IMG]
  Yemek tarifinin pratik ölçüsü
  Lale Taneri’nin bu çalışması yemek yapanların işlerini kolaylaştıracak cinsten. Çünkü yemek tariflerinde bahsi geçen yarım bardak veya çay kaşığı tatlı kaşığı tanımlamaları hep kafa karıştırır. Malum her evdeki çay kaşığı ya da bardak aynı boyutta değil. İşte bu kafa karışıklığına çözüm ve standart getirecek cinsten bir tasarım bu.
  [​IMG]
  Katlanır kova
  Evlerde kova çamaşır sepeti ve leğenler epey işe yararlar ama çok yer kapladıkları için bir o kadar da sorun olurlar. Mine Karahisarlı’nın tasarladığı katlanabilir kova küçük banyolar için pratik bir çözüm olmuş. Kapağını açıp çektiğinizde kova oluşuyor. Ayrıca kapağın altında temizlik bezlerini de saklayabilirsiniz.
  [​IMG]
  Elektronik güveç tandır ve ızgara
  Tasarımcılar Türk olunca geleneksel pişirme yöntemlerine de modernite katmışlar. Toprak güvecin elektronik versiyonunu tasarlayan (e-güveç) Barış Polat-Sinem Kök ve tandırın elektroniğini yapan Umut Demirel gibi. Sabriye Soner’in sebzeleri közleyen küçük ev aleti tasarımı da bunlardan birisi.

  [​IMG]
  Pasta dilimleyicisi
  Mehmet Kındı ve Ümit Karaca’nın tasarladığı ürünle pastalar zahmetsiz dilimlenebilecek. Bu plastik bıçak dairesel pastaları kişi sayısına göre 5 6 7 8 9’a bölebiliyor.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Hayatı kolaylaştıracak tasarımlar Forum Tarih
Bayanların hayatını kolaylaştıracak tasarımlar Dekorasyon 10 Kasım 2008
Hayatınızı Kolaylaştıracak Püfler Pratik Bilgiler 21 Nisan 2010
Hayatımızı Kolaylaştıracak 23 Öneri Pratik Bilgiler 26 Mayıs 2009
Yaşadığınız yerde görülen iklimin günlük hayatınıza etkileri nedir kısaca Sorular ve Cevaplar 14 Ekim 2017
Trafik kazalarının kazazedenin hayatına etkisi kısaca Trafik Bilgisi & Teknik Bilgiler 12 Ekim 2017

Bu Sayfayı Paylaş