Hayalinizdeki İşi Nasıl Bulursunuz?

'Meslekler Rehberi' forumunda Mavi_Sema tarafından 21 Kasım 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Hayalinizdeki İşi Nasıl Bulursunuz? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  HAYALİNİZDEKİ İŞİ NASIL BULURSUNUZ ?

  Yetenekleriniz, hayalleriniz, yapabileceklerinizi keşfettikten sonra, bu özelliklerinizi potansiyel işvereninizin dikkatine sunabilirsiniz.

  İlk adım olarak özgeçmişinizi bu yeteneklerinizi, gerçekleştirdiğiniz başarıları yansıtacak ve işverenin size işe almasının yararlarını anlatacak şekilde hazırlamalısınız. İş dünyası çift yönlü bir yoldur. İşe alımda her iki taraf da birlikte uyumlu çalışabileceği kişiler ister.

  Peki özgeçmişinizi hazırladıktan sonra doğru insanlara nasıl ulaşabilirsiniz? Kariyer koçu Katie Darden’in hazırladığı bu beş adım sizi doğru insanlara ulaştırmada yardımcı olabilir.

  1. Bir işten ne beklediğiniz konusunda açık olun. Bu sadece görevler ve maaş anlamına gelmiyor, aynı zamanda kurum kültürü, çalışma şartları, çevre, kişisel yetenekler konusunda da işten beklentileriniz vardır.

  2. Kriterlerinize uyan şirketleri araştırın. Burada çalışan birilerinden şirketin çalışma prensiplerini, çalışanlarına ve müşterilerine nasıl davrandığını, ne tür insanları işe aldığını, organizasyon yapısını öğrenmeye çalışın. İçeriden birinden aldığınız bilgi her zaman size yardımcı olacaktır. Mümkün olduğunca fazla bilgi edinmeye çalışın.

  3. Araştırmanızı yaptıktan sonra, ilgilendiğiniz iki üç şirket belirleyin ve onlarla bağlantıya geçin. İş ilanlarını takip edin, ne tür pozisyonlarının açık olduğunu, hangi kriterlerde eleman arandığını bulabilirsiniz.

  4. Çevre edinin. Bir yerde çalışıyor olsanız da olmasanız da her zaman çevre edinmeye çalışmalısınız. Çalışmak istediğiniz sektörün organizasyonlarını araştırın, bunlara üye olun ya da gönüllü olarak çalışın. Birinin sizin gibi birine ihtiyacı olduğunda aniden gelen teklife şaşıracaksınız. Etrafınızdaki kişileri tanımaya çalışın. Onların da tanıdıkları size yardımcı olabilir. Bu tür çevreler yardımlaşma için en uygun yerlerdir. Unutmayın ki ahlaki açıdan da yardım almak istiyorsanız siz de başkalarına yardım etmelisiniz. Bu nedenle edindiğiniz çevreyi sadece kendi yararınıza kullanmayın, siz de elinizden geldiğince başkalarına yardımcı olmaya çalışın.

  5. Gönüllü işlere katılın, bu sizlere başkalarıyla tanışmanız ve deneyim kazanmanız için yardımcı olacaktır. Hepimiz tanıdığımız insanlarla çalışmak isteriz, bu yolla insanların sizi tanımasını sağlamış olursunuz.

  Yazan : Berna Çetin
  Kaynak : kariyer.net
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Hayalinizdeki İşi Nasıl Forum Tarih
Hayalinizdeki Dudaklara Kavuşun Güzellik & Bakım 18 Mart 2010
Hayalinizdeki Vücut İçin Liposuction Güzellik & Bakım 4 Ekim 2009
Hayalinizdeki Kiloya Ulaşın! Diyet Beslenme 18 Haziran 2009
Hayalinizdeki saçlar için 44 öneri Güzellik & Bakım 30 Nisan 2009
Girişimcilik Nedir? Kime Denir? Meslekler Rehberi 7 Mayıs 2017

Bu Sayfayı Paylaş