Hayalet uçak kalkışa hazır

'Bilim & Teknoloji' forumunda Dine tarafından 21 Kasım 2009 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Hayalet uçak kalkışa hazır konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  ABD’li savunma sanayi şirketi Lockheed Martin’in ürettiği ‘hayalet uçak’ F-35B Şimşek II'in, kısa kalkış ve dikey iniş testleri için hazırlıkları tamamlandı.

  Radarda görünmezlik, sesten hızlı uçabilme, kısa kalkış ve dikey iniş (STOVL) özelliklerini bir arada taşıyan ilk taarruz uçağı olan F-35B Şimşek, test uçuşları için önceki gün ABD Deniz Kuvvetleri’ne ait Patuxent River Üssü’ne iniş yaptı.
  Hayalet uçak olarak tanımlanan F-35B kısa kalkış ve dikey iniş gibi özelliklerini ilk kez uçarak test etmeye hazırlanıyor. Lockheed Martin’in şef test pilotu Jon Beesley tarafından ilk kez Teksas’tan havalanarak ilk uçuşunu tamamlayan F-35B’nin özellik testlerini yine Beesley gerçekleştirecek.
  Lockheed Martin İdari Başkan Yardımcısı ve F-35 Programı Genel Müdürü Dan Crowley, taarruz uçağına ve üstün özelliklerine güvendiklerini belirterek, ‘F-35B’nin müşterilerimizin ihtiyaçlarını fazlasıyla karşılayacağını düşünüyoruz’ dedi. Crowley, F-35B’de Lockheed Martin tarafından geliştirilen devrim niteliğindeki STOVL sisteminde yeralan kısa kalkış ve dikey iniş gibi özelliklerinin sürekli test edilerek, sistemin başarısının test edilmeye devam edileceğini bildirdi.
  İNGİLTERE VE İTALYA'DA KULLANACAK
  Uçak, test uçuşunda Patuxent River Üssü’nün F-35 Otonom Lojistik Bilgi Sistemi (ALIS) tarafından desteklenirken, Forth Worth’te bulunan F-35 Destek Operasyonlar Merkezi tarafından da izlenecek. F-35B’lerin ABD Deniz Kuvvetleri’nde şu an kullanılan AV-8B STOVL, F/A-18 ve EA-6B taarruz uçaklarının yerlerini alması bekleniyor. Uçakların ayrıca İngiltere Kraliyet Hava Kuvvetleri ve Kraliyet Donanması, İtalyan Hava Kuvvetleri ve Deniz Kuvvetleri tarafından da kullanılması bekleniyor.
  Radarda görünmezlik özelliğine sahip, süpersonik, çok fonksiyonlu 5. nesil taarruz uçağı olma özelliğini taşıyan F-35 Şimşek II modeli, özellikle daha düşük operasyonel ve destek giderleri ile de dikkat çekiyor. ABD’li savunma devi F-35 taarruz uçağını Northrop Grumman ve BAE Systems ile birlikte üretiyor.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Hayalet uçak kalkışa Forum Tarih
'Hayalet uçak' F35 dikey iniş testine hazır Ekonomi Ve Borsa 19 Kasım 2009
Hayalet Uçak Hakkında Bilgi Diğer Mesleki Bilgiler 9 Nisan 2009
Hayaletin Zamanı Kitabı - Diana Wynne Jones Kitap, Resim ve Dergi 29 Aralık 2011
Hayaletin Kurbanı Kitabı - Joseph Delaney Kitap, Resim ve Dergi 5 Aralık 2011
Mimi'nin Hayaleti Kitabı - Tim Parks Kitap, Resim ve Dergi 8 Kasım 2010

Bu Sayfayı Paylaş