'Hayalet uçak' F35 dikey iniş testine hazır

'Ekonomi Ve Borsa' forumunda frmartuklu tarafından 19 Kasım 2009 tarihinde açılan konu

 1. frmartuklu

  frmartuklu Özel Üye

  'Hayalet uçak' F35 dikey iniş testine hazır konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Lockheed Martin tarafından üretilen ve ''hayalet uçak'' olarak da isimlendirilen F-35B Şimşek II, kısa kalkış ve dikey iniş (STOVL) testleri için ABD'de Deniz Kuvvetlerine ait Patuxent River Üssü'nde hazırlıklarına başladı.

  [​IMG]

  Lockheed Martin'den yapılan açıklamaya göre, radarda görünmeme özelliği ile ''hayalet uçak'' lakabını alan ilk taarruz uçağı, ilk uçuş testinin ardından şimdi de üstün özelliklerini uygulamak için havalanacak.
  F-35B Şimşek II, radarda görünmezlik dışında, sesten hızlı uçabilme, kısa kalkış ve dikey iniş (STOVL) özelliklerine sahip bulunuyor.
  Lockheed Martin'in şef test pilotu Jon Beesley tarafından ilk kez Teksas'tan havalanarak ilk uçuşunu tamamlayan F-35B'nin özellik testlerini yine Jon Beesley gerçekleştirecek.
  Lockheed Martin İdari Başkan Yardımcısı ve F-35 Programı Genel Müdürü Dan Crowley, taarruz uçağına ve üstün özelliklerine güvendiklerini belirterek, ''F-35B'nin müşterilerimizin ihtiyaçlarını fazlasıyla karşılayacağını düşünüyoruz'' dedi.
  Crowley, F-35Bde Lockheed Martin tarafından geliştirilen devrim niteliğindeki STOVL sisteminde yeralan kısa kalkış ve dikey iniş gibi özelliklerinin sürekli test edilerek, sistemin başarısının test edilmeye devam edileceğini bildirdi.
  -İNGİLTERE VE İTALYA DA KULLANACAK-
  F-35B'lerin ABD Deniz Kuvvetleri'nde şu an kullanılan AV-8B STOVL, F/A-18 ve EA-6B taarruz uçaklarının yerlerini alması bekleniyor. Uçakların ayrıca İngiltere Kraliyet Hava Kuvvetleri ve Kraliyet Donanması, İtalyan Hava Kuvvetleri ve Deniz Kuvvetleri tarafından da kullanılması bekleniyor.
  Radarda görünmezlik özelliğine sahip, süpersonik, çok fonksiyonlu 5. nesil taarruz uçağı olma özelliğini taşıyan F-35 Şimşek II modeli, özellikle daha düşük operasyonel ve destek giderleri ile de dikkati çekiyor. ABD'li savunma devi F-35 taarruz uçağını Northrop Grumman ve BAE Systems ile birlikte üretiyor.
  -İKİ YENİ MOTOR GELİŞTİRİYOR-
  Locheed Martin'in, iki ayrı F-35 motorunu geliştirmek için çalıştığı belirtildi.
  Bunlardan, Pratt & Whitney F135, GE Rolls-Royce ise Taarruz Uçağı Motor Ekibi F136'yı geliştiriyor.
  Merkezi Bethesda, Maryland'de bulunan savunma sanayi şirketi Lockheed Martin'in dünya çapında 140 bin çalışanı bulunuyor.
  Haber7
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - 'Hayalet uçak' dikey Forum Tarih
Tank ve Uçak'taki yolsuzluğu örten belge Yurt İçi Haberler 22 Mart 2010

Bu Sayfayı Paylaş