Hayalet Karides

'Akvaryum - Balık Dünyası' forumunda DeMSaL tarafından 4 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Hayalet Karides konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  kardies - Palaeomonetes - akvaryum


  [​IMG]

  Latince Adı: Palaeomonetes

  Habitatı ve Anavatanı: Tayvan

  Beslenme Biçimi: Hem etçil, hem otçul.

  Davranış Biçimi: Yakalayabileceği küçük balıklar için tehlikeli.

  Kendi Türlerine Davranışı: Barışçıl

  Üreme: Tatlı su cinsleri kolay ürerken, acı ve tuzlu su türlerinin yavrularının büyüme olasılığı akvaryum şartlarında yok denecek kadar azdır.

  Sıcaklık: 22 - 26 C

  En Fazla Büyüdüğü Boy: 5cm

  Su Sertliği: Orta - Sert

  pH: 7 - 8

  Genel Yorum: Tatlı su, acı su ve tuzlu suda yaşayan türleri bulunmaktadır. Palaeomonetes kadakensis tatlı suda yaşarken, Palaeomonetes pugio acı veya tuzlu suda yaşamaktadır. Bu 2 türün dış görünüşünde bir farklılık bulunmamaktadır, fakat kadakensis yumuşak sulara tolere edebilirken, pugio'nun suyuna tuz eklenmelidir. Hayalet karides yakalayabildiği yavru veya küçük boyutlu balıkları öldürüp yiyebilir. Ömürleri 1 - 1.5 yıldır ancak üreme çağına çok çabuk ulaşırlar.

  Aktavist Yorumları: 1) Tek kelimeyle muhteşem canılılar bende 2 adet yetişkin var daha fazla almayı düşünüyorum yetişkin sarı prenseslerle sorunsuz yaşıyorlar yetişkin almanızı tavsiye ederim.

  2) Selamlar çok uzun zamandır aramama rağmen Anadolu yakasındaki akvaryumcularda görmeye alışık olmadığım bu canlıyı akvaryumcuda görünce 5 adet birden aldım,oldukça keyif verici ve utangaçlar yavrulara zararı olurmu diye düşünürken üstlerinde gezen yavrulardan bile tedirginlerdi ama 1 hafta içinde normale döndüler.Akvaryumum hakkındada biraz bilgi vereyim 100 litrelik bir tank bol bitkili ve ağırlık olarak lepistes,neon ve plati mevcut 2 cüce vatoz 2 de çöpçüm var huzur dolu bir tank anlayacağınız.Eğer besleyeceğiniz türleruyumlu balıklar ise bu canlıdan edinmenizi öneririm.

  İlgili Bir Makale:

  Neden yavru veya genç karides almalıyız?


  Başlığı okuyanlardan bazıları bu soruyu sorabilir. Evet, eğer paramda varsa neden tam olarak gelişmiş, olgun bir karides almayayım? diyebilir.

  İşte yanıtı. Birçok cüce karidesin ömrü sadece 1, 2 yıl kadardır ve bu süre sonunda yapabileceğimiz hiçbir şey kalmaz. Satın aldığmız birçok karides Asya'dan ya da vahşi ortamlarından gelmektedir, bu yüzden kimse kaç yaşında olduklarını söyleyemez. Çoğumuzun bildiği gibi akvaryuma koyduğumz karidesler, en iyi bakımla bile kısa bir süre sonra ölebiliyor, bunun nedeni söylediğim gibi aldığımız karideslerin yaşlı olmasıdır.

  Diğer taraftan, eğer karidesleri güvenilir, saygın bir yerden almışsak çabuk ölüm nedenleri arasında ilerlemiş yaş riski olmayacaktır. Bunlar, genç ve olgunluğa doğru hızla büyüyen, yaşamlarını rahat bir şekilde sürdürecek olan karideslerdir. Buna rağmen yine de dikkatli olmak gerekir, çünkü uygun şartlarda bakılmayan ve yeterli beslenemeyen karidesler aylarca aynı boyda kalacağından satıcıdaki yaşlı karidesleri genç sanıp alabiliriz. Burada riski en aza indirmek için satıcıyla ufak bir sohbete girip tür hakkındaki bilgisini öğrenmek işe yarayabilir.

  Yavru boyda karides almanın bir diğer avantajı ise gençlerin, erişkinlere oranla yeni ortamlara adapte olmada daha az sorun yaşamasıdır bu nedenle strese bağlı ölümlerde en aza inecektir. Ayrıca grup olarak aldığımız karidesler akvaryum üretimi değilse aynı cinsde olmaları faydalıdır (nedenini bilmiyorum), eğer akvaryum üretimi ise erkek-dişi karışık alıp sorunsuz büyütebilirsiniz.

  Yavru karides almanın dezavantajı ise, barışçıl da olsa birçok balığın ağzına sığabilecek kadar küçük olmaları ve zaman zaman filtreye girerek ölmeleridir. Bu yüzden akvaryumumuzda yavru karidesleri yiyebilecek büyüklükte balık olmamalı ve filtre girişide kapatılmalıdır (bu iş için küçük gözenekli bezler süngerler uygundur).

  Eğer yavru karideslerinize gereken özeni gösterirseniz, uzun süre yaşayacak, hızlı büyüyecek ve erişkin hale kolayca geleceklerdir (Yemleme uygunsa elbette). Karideslerle ilgili olarak daha başka ne istenebilir ki?
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Hayalet Karides Forum Tarih
Hayaletin Zamanı Kitabı - Diana Wynne Jones Kitap, Resim ve Dergi 29 Aralık 2011
Hayaletin Kurbanı Kitabı - Joseph Delaney Kitap, Resim ve Dergi 5 Aralık 2011
Mimi'nin Hayaleti Kitabı - Tim Parks Kitap, Resim ve Dergi 8 Kasım 2010
Metin2 kırmızı hayalet dalı nerden düşer Metin2 6 Kasım 2010
Hayalet Sürücü 2 Filmi Sinema Film Tanıtımları 28 Ağustos 2010

Bu Sayfayı Paylaş