Haya ne demektir?

'FrmArtuklu TatLı SöZLük' forumunda Eylül tarafından 12 Kasım 2011 tarihinde açılan konu

1. Eylül

Eylül Site Yetkilisi Editör

Haya ne demektir? konusu
    Sponsorlu Bağlantılar
    Haya nedir
    Haya ne demek
    Haya anlamı

Haya:

Utanma, sıkılma, ar anlamına gelir. Canlılar içinde sadece insan haya sahibidir. O da küçük yaştan itibaren öğretilir. Aslolan, herşeyden önce Allah'tan utanmasını öğrenmektir. Allah'tan hakkıyla utanan kul, insanlar arasında da haya sahibi olur. İnsanlara karşı haya konuşmada, giyinmede, davranışlarda belli olur. Allah'a karşı haya ise günah işlemekten korkmak demektir.

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 7 Ekim 2015

2. HAYA NEDİR HAYA

Utanma, ar, namus. Çirkin şeylerden sıkılma veya edebe uymayan bir şeyin meydana gelmesinden dolayı kalbde meydana gelen rahatsızlık.
    Haya imandandır. İmanı olan Cennettedir. Fuhuş kötülüktür. Kötüler Cehennemdedir. (Hadis-i şerif-Et-Tergib vet-Terhib, Buhari)

Haya ile iman, beraberdirler. Biri gidince, diğeri onu takib eder. (Hadis-i şerif-Nisab-ül-Ahbar)

3. Örneğin; Hz. Osman haya sahibidir

4. utanma sıkılma ar anlamına gelir

5. hz.osman en hayalı kişidir

6. çok ardım ama sonunda buldum çok teşekkürler bu site güzel açıklamış sahibi kimse çok teşekkür ederim . :)

7. gerçekten bu site çok iyi her aradığım sorunun cevabını bu sitede bulabiliyorum sahibine ve emeği geçenlere çok teşekkürler

8. İnsanın vicdanının,aklının,ruhunun fıtratına ters düşmemesidir. Fıtrat islamdır, islam teslimiyetir, selamettir. Hayasızlıktan Allah'a sığınırım.

9. bu site çok güzel neyi arasam buluyorum

10. utanma sıkınma ar anlamına gelir.

11. daha detaylı bilgi olsun lütfen

12. namus tebiye anlamına gelir :D

13. Çok Tşk Saolun :D

14. çok sağolun yardımcı olduğunuz için

15. HAYA'NIN ANLAMI
    Haya islamda,kişiye sıkıntı verecek veya dininde haram,günah olan bir şeyden çekinmesi yapmaktan utanmasıdır.

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 4 Mayıs 2016

Yükleniyor...