Havaya Uçan At - Peyami Safa Kitap ÖzeTi

K

Kayıtsız Üye

#21
Sponsorlu Bağlantılar
süper ama konusu eksik

Havaya Uçan At Kitap Özeti:

Bu eserdeki olay, eski zamanlarda Hint Padişahı zamanında geçmektedir. Bu padişah fallara, büyülere, kartlara esrarengiz şeylere oldukça ilgi gösteren bir padişahtır. Bu ilgilisi için adeta servetler harcamaktadır. Bir gün bu padişahın ülkesine bir Japon gelir ve bu Japon padişahın bu yöndeki merakını öğrenir. Bu durumdan yararlanmak isteyen Japon padişaha tahtadan yapılmış atının uçtuğunu söyler. Şayet kızını verdiği takdirde onun için atı uçurabileceğini ve bunu kendisinin de görebileceğini söyler. Padişah bu teklife hayır demez ve kızını Japon’a verir. Padişahın oğlu Şehzade Sacir’i atın üstüne oturtan Japon atı hileyle uçurur. At oldukça uzaklaşır ve gözden kaybolur. Oğlunun bir daha dönmeyeceğinden korkan Padişah Japon’a oğlunu getirmesini emreder ve 3 ay müddet vererek Japonu zindana attırır.

Atın üstünde yol alan Şehzade atın kulağında bir düğme bulur ve düğmeye basan şehzade bir sarayın bahçesine iner. Sarayda güzeller güzeli Sultanla karşılaşır. Sultan şehzadeyi misafir olarak kabul eder ve birbirlerine aşık olurlar. Evlenmeye karar verdikten sonra birlikte Padişahı ziyarete giderler ve oğlunun dönüşüne çok sevinen Padişah Japona özgürlüğünü verir.

Japon rahat durmaz ve tahta atıyla Sultanı kaçırır. Diyardan diyara gider. Şehzade ise derviş kılığına girerek Sultanı aramaya başlar. Japon diyarın birinde yemek yemeye giderken Sultanı bir ağaca bağlar. Bu sırada Kaşmir padişahını görür ve yanına sarayına alır ve evlenmek istediğini Sultana söyler. Sultan da çaresizlikten kabul etmek zorunda kalır.

Düğün dernek zamanı evlenmeyi engellemek için Sultan deli numarası yapar. Hiçbir hekim bu sıkıntıya engel olamayacaktır. Durumu öğrenen Şehzade Sacir doktor numarası yaparak padişaha çıkar. Ve bu sıkıntının ancak tahta atın yakılmasıyla son bulacağını söyler. Meydanda kazanlar kurulur ve her taraf buhar olur. Bu buhardan yararlanan Şehzade Sacir Sultanla tahta ata atlayarak saraylarına dönerler. Hint Padişahı da tahta atı yakar.

Eser: Havaya Uçan At

Yazar: Peyami Sefa

Eserdeki Kişiler, Karakterler:

Padişah: Ender bulunan ya da hiç bulunmayan görülmemiş şeylere karşı ilgili Hint Padişahı.

Japon: Kötü kişi, hilekar.

Şehzade Sacir: Hint Padişahının zeki oğlu, asıl karakter.

Sultan: Bengal Hakanın güzel kızı.
 

S

SELİN ÖZAYVERDİ

#24
Güzel ama zor geliyor tavsiye etmem hatta ben hiçbir kitabı yavsiye etmem kitap işi benim potansifim değil....
 
B

Beyzanur

#29
bu kitap çok güzel ben bitiremedim de 3. bölümünde kaldım bana ordan itibaren kısa özetini yazar mısınız kısaca
 
K

Kayıtsız Üye

#32
okudum çok güzel tavsiyem 100 temel eser içerisinde ve 1 günde bitirdim..
 
K

Kayıtsız Üye

#33
kelimelerin neredeyse hepsini yanlış yazmışsın o nedenle kitaptan hiç bir şey anlamadım.
 
K

Kayıtsız Üye

#35
kitabı beğendim ama diger bölümlerin özetini neden yazmadınız onu anlamadım ama yinede tavsiye ederim güzel kitap dogrusu
 
A
#36
çok güzel ama hocam dediki özetini çıkar çıkardım hocam dedi internettikinin aynısı eksi verdi teşekkürler
 
Üst