Havaya Uçan At - Peyami Safa Kitap ÖzeTi

#1
Sponsorlu Bağlantılar
KİTAP ADI:Havaya uçan at
KİTABIN YAZARI:peyami safa
YAYINEVİ BASIMYILI:Damla yayınevi - 2000
KİTAP TÜRÜ:Çocuk serisi
KİŞİ \ KAHRAMANLAR:Japon - Padişah - Padişahın kızı ve oğlu - Sultan ve babası - Tahtadan
at
OLAYIN GEÇTİĞİ YER:Genelde sarayda geçiyor.
ÖZETİ:Bir japon tahtadan bir at yapıyor.Padişaha sunuyor ve uçtuğunu söylüyor.
Padişah atı istiyor ama japon bi şart koşuyor kızını istiyor.Padişah atın uçtuğuna inanmak için oğluna veriyor.
Oğlu bi ülkeye uçuyor.
Orda bi prensese aşık oluyor.Daha sonra kızı istiyor ve evleniyor.Japon'un kellesi uçurtuluyor ve at yakılıyor...
 

Son düzenleyen: Moderatör:

SeLeN

Yönetici
Editör
#2
Masal: HAVAYA UÇAN AT

Vaktiyle, bir Hint padişahı vardı. Görülmemiş, bilinmemiş jeylere çok meraklıydı. Bir gün saraya bir Japon geldi. Yanında tahtadan bir atı vardı. Bu atın, “sırrını bilen kişi tarafından üstüne binildiği vakit, birkaç dakika içinde dünyanın öbür ucuna gidebi­leceğini” söyler.
Padişah, “Her şeyimi sana bırakayım, bana bu sırrı öğret.” leyince de, “Ancak kızını verirsen bu iş olur.” der. Padişah razı )lur. Oğlu Sacİd itiraz eder. Deneme yapmaya karar verirler. Oğlu
jcid ata biner. Japon bir iki hareket yaptıktan sonra, at havalanır.
ıcak uzaklaştıkça uzaklaşır. Padişah kızar. Japon, oğlunun acele (ttiği için nasıl döneceğini söyleyemediğini belirtir. Padişah, Ja-îon’u hapse attırır.
Sacid, yükseldikçe yükselmekte, bilmediği diyarların üstün-len geçmektedir. Nihayet atın üzerinde bir düğme bulur ve basar. Iızla aşağılara iner. İne ine Bengal Sultanının sarayına iner. He-len yakalarlar. Başından geçenleri anlatır. Birkaç gün içinde, İultan ile birbirlerine aşık olurlar. Evlenmek için babasının rızası-almak için Şehzade, sultanla birlikte ata biner ve havalanırlar. Lraya araya, kendi ülkelerini bulurlar ve bir gece herkes uyku-iyken, sarayın yakınlarına inerler.
Sacid saraya giderek, babasına her şeyi anlatır. Sacid ile Bengal Sultanının da düğün hazırlıkları yapılmaya başlar. Japon’u serbest bırakırlar. Atını alıp gitmesini söylerler. Japon atına biner ve havalanır. Bir de bakarlar ki kucağında sultan vardır. Artık iş işten geçmiştir.
Bunun üzerine Sacid, sultansız yaşayamayacağını söyleyerek »abasından izin alıp, derviş kılığına girerek yollara düşer.

Bu arada Japon, sultanı Kaşmir ülkesinin başkentine indir­miştir.
Sultan acıktığını söyler. Japon, sultanı bir ağaca bağlayıp yi­yecek almaya gider. Bu esnada Kaşmir ülkesinin padişahı sultanı görür, onu kurtarır ve sarayına götürür. Birkaç gün içinde, sultana deli gibi aşık olur ve onunla evlenmek ister. Sultan çaresiz razı olur. Düğün hazırlıkları başlar. Bu sırada sultan bu evlilikten kurtulmak için deli numarası yapmaya başlar.
Sacid, dolaşa dolaşa Kaşmir’e gelmiştir. Konuşulanlara kulak kabartınca, sevgilisinin bu hastalanan kimse olduğunu anlar. Hemen padişaha hastayı iyileştirebileceği haberini iletir. Padişa­hın karşısına çıkarırlar. Tahta at ortadan kalkmadan, sultanın iyileşemeyeceğini söyler. Ocaklar kurulur, tahta atın ocakta ya­kılması için hazırlıklar yapılır, ateşler yakılır. Herkes merakla, bu yabancının hastayı nasıl iyileştireceğini beklemektedir. Sacid, sultana tahta ata binmesini söyler, kendisi de arkasından biner. Bu arada dumanlar atı iyice sardığı için neler yaptıkları pek görül­memektedir. Neticede, Sacid düğmeye basar ve uçuşa geçerler.
Padişah aldatıldığını anlamıştır, ama ne çare?
Ülkelerine iniş yaparlar. Babaları bir araya gelir ve düğünleri yapılır. Tahta at ise, parçalanarak yok edilir.
 

K

Kayıtsız Üye

#3
Havaya Uçan At Kitap Özeti:

Bu eserdeki olay, eski zamanlarda Hint Padişahı zamanında geçmektedir. Bu padişah fallara, büyülere, kartlara esrarengiz şeylere oldukça ilgi gösteren bir padişahtır. Bu ilgilisi için adeta servetler harcamaktadır. Bir gün bu padişahın ülkesine bir Japon gelir ve bu Japon padişahın bu yöndeki merakını öğrenir. Bu durumdan yararlanmak isteyen Japon padişaha tahtadan yapılmış atının uçtuğunu söyler. Şayet kızını verdiği takdirde onun için atı uçurabileceğini ve bunu kendisinin de görebileceğini söyler. Padişah bu teklife hayır demez ve kızını Japon’a verir. Padişahın oğlu Şehzade Sacir’i atın üstüne oturtan Japon atı hileyle uçurur. At oldukça uzaklaşır ve gözden kaybolur. Oğlunun bir daha dönmeyeceğinden korkan Padişah Japon’a oğlunu getirmesini emreder ve 3 ay müddet vererek Japonu zindana attırır.

Atın üstünde yol alan Şehzade atın kulağında bir düğme bulur ve düğmeye basan şehzade bir sarayın bahçesine iner. Sarayda güzeller güzeli Sultanla karşılaşır. Sultan şehzadeyi misafir olarak kabul eder ve birbirlerine aşık olurlar. Evlenmeye karar verdikten sonra birlikte Padişahı ziyarete giderler ve oğlunun dönüşüne çok sevinen Padişah Japona özgürlüğünü verir.

Japon rahat durmaz ve tahta atıyla Sultanı kaçırır. Diyardan diyara gider. Şehzade ise derviş kılığına girerek Sultanı aramaya başlar. Japon diyarın birinde yemek yemeye giderken Sultanı bir ağaca bağlar. Bu sırada Kaşmir padişahını görür ve yanına sarayına alır ve evlenmek istediğini Sultana söyler. Sultan da çaresizlikten kabul etmek zorunda kalır.

Düğün dernek zamanı evlenmeyi engellemek için Sultan deli numarası yapar. Hiçbir hekim bu sıkıntıya engel olamayacaktır. Durumu öğrenen Şehzade Sacir doktor numarası yaparak padişaha çıkar. Ve bu sıkıntının ancak tahta atın yakılmasıyla son bulacağını söyler. Meydanda kazanlar kurulur ve her taraf buhar olur. Bu buhardan yararlanan Şehzade Sacir Sultanla tahta ata atlayarak saraylarına dönerler. Hint Padişahı da tahta atı yakar.

Eser: Havaya Uçan At

Yazar: Peyami Sefa

Eserdeki Kişiler, Karakterler:

Padişah: Ender bulunan ya da hiç bulunmayan görülmemiş şeylere karşı ilgili Hint Padişahı.

Japon: Kötü kişi, hilekar.

Şehzade Sacir: Hint Padişahının zeki oğlu, asıl karakter.

Sultan: Bengal Hakanın güzel kızı.
 
K

Kayıtsız Üye

#6
allah senden razı olsun selen sen olmasan 1 alıyodum performansdan!. allah ne muradın varsa versin allah tuttuğunu altın etsin
 
K

Kayıtsız Üye xD

#7
bu kitaptan nefret ettim hoca sınav yapcak way halime ingaaaaaaaa !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
K

Kayıtsız Üye

#20
bazıları çok uzun ama bu süper keşke azıcık daha kısa olsaydı ben bunu nassssssssssıl yazacağım
 
Üst