Havana / Havana Hakkında

'Ülkeler Coğrafyası' forumunda KaRDeLeN tarafından 8 Ocak 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Havana / Havana Hakkında konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Havana / Havana Hakkında


  [​IMG]

  Havana (İspanyolca La Habana, tam olarak San Cristóbal de La Habana), Küba'nın başkenti. 2,2 milyon nüfusuyla Karayipler'in en büyük şehridir.Geçim kaynagı başta puro,şeker pancarı ve mısırdır.Havana bir turizm kentidir.Kentte ilkbahar aylarında hızı 200 km hıza ulasan kasırgalar görülür.Havana uzun yıllar ispanyolların sömürgesi altında kalmıstır.Bu sebebten dolayı bazı sokaklarında ispanyol esintisi hala görülür.Havana Latin Amerikanın önde gelen kentlerindendir.Tropik iklim görülür.Havana sanayi bakımından da gelismistir.Kentte yer altı kaynakları mevcuttur.

  Tarihçe

  Havana 1515 yılında Conquistador (ispanyolca, fetihçi demektir. 16. ve 17 yüzyılda İspanyol asker, kaşif ve maceracılar için kullanılan genel terimdir) Diego Velázquez de Cuéllar tarafından, bugün ismi Batabanó olan şehrin yakınlarında kurulur.

  1519 yılında Havana, bugünkü bulunduğu yere taşınır. Şehir, bulunduğu konumun uygunluğu neticesinde gelişerek, önemli bir ticari ve askeri liman haline gelir. Şehir ,değerli hazinelerle yüklü İspanyol gemilerinin buraya çektiği korsanlar tarafından çok sayıda saldırıya uğramıştır. Şehir 1538'de yakılmış ve 1553/1555'de yağmalanmıştır. Havana 1607'de İspanyol kolonisi Küba'nın başkenti olur. Büyük Britanya 1762'de şehri alır, ve daha sonra Florida karşılığında değiş tokuş eder. Şehrin tekrar İspanyollara geçmesiyle, Amerika'nin en güçlü korunan şehri olarak yapılandırılır.


  ABD'deki yasaklı zamanlarda, Havana Amerikalı turistler için sevilen bir cazibe merkezi olmuştur. Her nekadar gece klüpleri ve kumarhaneler, ABD'deki yasakların kalkmasıyla da varlıklarını sürdürebilmişlerse de ,1959'daki Küba devriminin akabinde kapatılmışlardır.

  Görülmeye değer yerler


  Özellikle görülecek yer, barok ve neoklasik anıtlarıyla beraber en eski ispanyol koloniyal yerleşiminden olan La Habana Vieja 'dır(Eski Havana ya da tarihi semt). Burası 1982'de UNESCO'nun Dünya kültür mirası altına alınmış olup ve o zamandan beri bölge bölge restore edilmektedir. Bunun dışında bir başka görülmeye değer yer ise, İspanyol valisinin o zamanlardaki makamı olan Castillo de la Real Fuerza'dır. Başka bir yer ise körfez girişinin doğu tarafında olan La Cabaña hisarıdır.

  Bütün bu restorasyonlardan mahrum kalan şehrin bölgesi Centro Habana adlı semttir. Burası Prado 'nun batısından Malecon 'a kadar uzanır. Burası aynı zamanda çok ender olarak turistlerin uğradığı, şehrin en fakir semtidir. Binalarda yıkılmışlık görüntüsü hakimdir. Bu alana yapılan bir ziyaret, Habana Vieja ya da Vedado gibi şehrin turistik olarak düzenlenmiş alanlarına yapılan geziye oranla, Küba halkının yaşam koşulları hakkında daha gerçekçi bir izlenim bırakır.

  Ekonomi

  Havana, Küba'nın en önemli endüstri bölgesidir. Özellikle metal ürünler, makina ve kimya ürünleri önemlidir. Bunların dışında rum, Havana Club gibi içeceklerle, tütün ve tekstil ürünleri üretilir.
  Küba'da üretilen purolar, Havana olarak adlandırılırlar.

  Ulaşım

  Şehir aynı zamanda ülkenin en önemli ulaşım merkezidir. Hem önemli bir doğal limana hem de uluslarası bir havaalanına (José Martí, şehrin güneyindedir)) sahiptir. Havana koyu, Dünya'nın en güvenli limanlarından biridir. Açık denize geçiş, sahil hattının doğal oluşumu sayesinde, çok dar bir geçitle sınırlıdır.

  Şehrin mahalleleri

  Havanna 15 mahalleye ayrılmıştır.
  Arroyo Naranjo
  Boyeros
  Centro Habana
  Cerro
  Cotorro
  Diez de Octubre
  Guanabacoa
  Habana del Este
  Habana Vieja(Tarihi merkez)
  La Lisa
  Marianao
  Playa, Hasbana(Miramar)
  Plaza de la Revolución (bazen sadece Plaza kullanılır)
  Regla
  San Miguel del Padrón

  Havana Turizm Bilgileri

  [​IMG]

  Eski Havana: UNESCO (Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu) tarafından 1982 yılında "insanlığın kültürel mirası" olarak korunmaya alınmış olan Havana'nın en güzel yerlerinden bir tanesi, Eski Havana bölgesidir.

  Küçük ama ihtişamı büyük olan evleri ile Eski Havana ilgi odağı olmuştur. Havana'nın yapılarında dikkat çekici olan özelliklerden bir tanesi de, bir çivi bile çakılmamış olan evleridir. Havana'nın bütün geçmişini anlatır biçimde büyüleyici bir havaya sahiptir. Bir zamanların en ünlü limanlarından biri olan Havana Limanı'ndan başlayan eski Havana bölgesi Parque Central (Merkez Park) civarında sona eriyor. Havana'nın meşhur olan bir başka yeri ise "Malocona" adını verdikleri uzun sahil şerididir. Romantik ve eğlenceli yürüyüşler için çok güzel bir yer.

  Puro fabrikaları: Bir çok turist Havana'yı puro satın almak ya da puro zevkini anavatanında yaşamak için ziyaret ediyor. Bu özel zevklerinin, nasıl ve nerede yapıldığını öğrenebilme fırsatlarını Havana da bulunan puro fabrikalarında gerçekleştirebiliyorlar. Puro fabrikalarına düzenlenen gezilerde, puronun yapılışını izlemek dışında, fabrikaların hala tarihi özelliklerini koruduğu da dikkat çekici diğer unsurlar arasında yer alıyor.
  Havana'nın kültür, sanat alanında çok fazla gelişmiş olduğunu söyleyebiliriz. Çok sayıda müze tiyatro ve muhteşem mimari yapılara ev sahipliği yapıyor.
  [​IMG]
  Capital Binası: Bu bina, değişik ya da ilginç olmasının dışında, Washington'da ki beyaz sarayın çok benzeri olmasında dolayı dikkatleri üzerine çekmektedir.
  Havana'da iken kesinlikle uğramanız gereken yerlerden bazıları; "Üniversite Binası" , "Armas Meydanı" , "Devrim Müzesi" görülecek yerler arasında yer alıyor. Spora ve özellikle de beyzbola olan düşkünlükleri, almış oldukları kupaları ve stadyumları da Havana'ya ayrı bir özellik katıyor.

  Yemek


  Havana'da yemek kültürü biraz kısıtlı olsa da elinizde olan seçenekler çok lezzetli olduğu için fazla şikayet edeceğiniz söylenemez. Genel olarak her şeyin ızgarasının yapılıyor. Ellerinde deniz mahsullerinin, ızgara yapılabilecek birçok ürünün envai çeşidi bulunsa da, bunu çok fazla geliştirmemişler. Bunun nedeni yemek konusuna çok fazla kafa yormadıkları için ya da yemek haricinde çok daha başka şeylerle ün saldıkları için olabilir.
  Bir zamanlar Havana'da yaşayan ünlü yazar "Ernast Hemingway'ın" adını vermiş olduğu birçok yemeği Havana'da ki restoranların mönülerinde görmeniz mümkün.

  Alışveriş

  Havana'da alışveriş için söylenebilecek şey, evinize dönerken puro ve rom satın almayı unutmayın olacaktır. Puro satın alırken sokaklarda satılan purolara dikkat edin. Ülkeden çıkarken yanınızda satın aldığınız puroların mutlaka faturası olması gerekli. Zaten sokaklardan satın alacağınız puroların kötü çıkması ihtimali söz konusu. Özellikle devlete ait olan dükkanlardan purolarınızı satın almaya özen gösterin.

  Eğlence

  Havana'nın gündüz hayatı olduğu gibi gece hayatı da çok renklidir. Kübalı genç kızların rengarenk kostümleri ile dans kulüplerinde sergiledikleri salsa şovlar görmeye değer doğrusu. Eğlence kavramını sokaklara taşıyan Havana'da, her köşe başında, sokaklarda, caddelerde gayet profesyonelce şarkılar söyleyip, hem kendileri eğlenen hem de çevrelerine neşe ve eğlence veren grupları dinleyerek de çok hoş dakikalar geçirebilirsiniz.

  Ulaşım

  Havana'da şehir içi ulaşım konusunda biraz sorun yaşandığı söylenebilir. "Camel" adını verdikleri otobüsleri genellikle dolu oluyor. Dolmuş seçenekleri ise biraz az sayıda olduğu için bulmakta zorlanabilirsiniz. Taksiyi tercih edebilirsiniz. Ama ilginç ve eğlenceli ulaşım imkanları da yok değil. Bisiklet ve motosikletin arkasında yapılan yolculuklar ve tabii ki de Havana'ya bir diğer özellik katan ve her yerde çok fazla karşılaşacağınız, eski amerikan arabalarıyla özellikle Chevrolet marka arabalarla keyifli bir Havana turu yapabilirsiniz.

  Yapmadan Dönme

  » Rom ve kahve iç
  » Sahil şeridinde gez
  » El değmemiş, yüzyıllarca ayakta kalan eski Havana sokaklarını gör
  » Sokaklarda şarkı söyleyen grupları dinle
  » Havana gece kulüplerinde eğlen
  » Puro satın al
  » Puro satan sokak satıcılarına dikkat et
  » Salsa yapan genç kızlara hayran kal ​
   

 2. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  [​IMG]

  Bir boyanmamış
  duvarlar şehridir Havana!..
  Güneş ve denizin aksi tüm renkleri pastelleştirir; üzerinde yılların yorgunluğunu taşıyan binaları size yeni bir
  karışımmış gibi sunar!..

  [​IMG]

  [​IMG]
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Havana Havana Hakkında Forum Tarih
Havana Resimleri - Küba Havana Fotoları Dünya Ülkeleri - Resimleri 7 Kasım 2010
Havana Brown cinsi kedi Kedi ve Köpekler 1 Eylül 2008

Bu Sayfayı Paylaş