Havalar soğuyor, çocuklarda öksürüğe dikkat

'Gebelik ve Annelik' forumunda Siraç tarafından 31 Ekim 2008 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Havalar soğuyor, çocuklarda öksürüğe dikkat konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Havalar soğuyor, çocuklarda öksürüğe dikkat

  Yaklaşan soğuk havalar nediniyle çocuklarda sıkça görülmeye başlayan öksürükle ilgili aileleri uyaran uzmanlar, ciddi hastalıklara yol açabilen öksürüğe karşı birtakım tedbirler alınması gerektiğini belirtiyor.

  Evde kesinlikle sigara içilmemesini öneren uzmanlar, öksürüğe karşı çocuklara bol su veya benzeri sıvılar verilmesini tavsiye ediyor.

  Bursa Zübeydehanım Doğumevi Başekimi Opr. Dr. Şeref Nişancı, çocuklarda görülen öksürüğün çocuğu yorduğu gibi, ailenin de uykularını kaçırdığını söyledi. Öksürüğün ciğerleri bakteriler, virüsler ve birtakım yabancı cisimlerin zararlı etkilerinden koruyan bir savunma mekanizması olduğunu belirten Opr. Dr. Şeref Nişancı, buna karşın çeşitli hastalıkların da habercisi olduğunu kaydetti.

  Opr. Dr. Nişancı, öksürük hakkında şu bilgileri verdi: "Burundan başlayarak akciğerlere kadar uzanan solunum yolunun üst tabakası toz, bakteri, virüs ve diğer yabancı cisimleri yakalayan ince bir mukus tabakası ile kaplıdır. Cilia adı verilen çok küçük tüy gibi yapılar bu mukusu korur. Çocukta solunum yolu enfeksiyonu başladığında ciliaların devre dışı kalır. Bunun üzerine solunum yolları, kendisini etkileyecek yabancı cisimlerden korunmak için daha kalın bir mukus tabakası oluşturmaya başlar. İşte öksürük, bu ortamda solunum yollarının temizliğini sağlamak için ortaya çıkar."

  Evdeki sigara dumanı, toz, astım, soğuk algınlığı ve evcil hayvanların da öksürüğe neden olabildiğini vurgulayan Dr. Nişancı, öksürükle birlikte sarı-yeşil burun akıntısı, baş ve boğaz ağrısı, nefesin kötü kokması gibi belirtiler olması durumunda bunun sinüzit işareti olduğunu dile getirdi. Kısa, kuru ve hırıltılı öksürüğün astım, bronşit veya zatürrede ortaya çıktığını aktaran Nişancı, balgamlı öksürüklerin ise genellikle üst solunum yolu enfeksiyonları ile oluştuğunu ifade etti.

  Bebeklik yaşlarında zatürre ve bronşit hastalıklarının çok ciddi hastalık olduğunun altını izen Nişancı, aillerin öksürüğe karşı alması gereken tedbirleri şöyle sıraladı: "Soğuklara karşı çocuklar korunmalı. Ani hava değişimlerine çocuğun bünyesi bir anda uyum sağlayamayabilir. Giyim kuşamına dikkat edilmeli. Evde kesinlikle sigara içilmemeli. Çocuklara bol su veya benzer sıvılar içirmek gerekir. Bu sayede kalınlaşan mukus salgısı inceltilebilir. Ayrıca, havayı nemlendirici cihazlar kullanılabilir

   

 2. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Çocuklarda 3 hafta süren öksürüğe dikkat

  Çocuklarda mevsimsel soğuk algınlığı sonrasında tetiklenen, balgamlı ve kimi zaman kusmaya neden olan peş peşe gelen ve 3-12 haftadan fazla devam eden öksürük, alt solunum yolu hastalıklarının belirtisi olabilir.
  Uzmanlar, öksürüğün süresi ve karakterinin hastalıklar açısından haberci olabileceği uyarısında bulunarak, bu gibi durumlarda vakit kaybetmeden uzman hekime başvurulması gerektiğini ifade ediyor.
  Sağlık Bakanlığı Dr. Sami Ulus Kadın Doğum Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim Araştırma Hastanesi Çocuk Alerji Klinik Şefi Doç. Dr. İlknur Bostancı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, öksürüğün solunum yollarına yabancı maddelerin kaçmasından koruyan, solunum yollarındaki yapışkan sıvının atılmasını sağlayan ve solunum hastalıklarında sık görülen koruyucu bir refleks olarak tanımlandığını söyledi.
  Özellikle çocukluk döneminde hastaneye başvuru nedenleri arasında öksürüğün ilk sırada yer aldığını belirten Bostancı, bu dönemde öksürüğün genellikle viral enfeksiyonlarla ilgili olduğunu ve sıklıkla kendiliğinden düzeldiğini belirtti.
  Bostancı, iç ve dış hava kirliliği, nem, irritan gazlar ve sigara maruziyeti gibi çevresel faktörlerin de çocuklarda öksürüğe yol açabildiğine dikkati çekerek, öksürüğün refleks duyarlılığı hastalıklar ve kullanılan ilaçlara bağlı olarak da değişebildiğini vurguladı.

  SİGARA, KRONİK ÖKSÜRÜK GELİŞİMİNİ ARTIRIYOR
  Viral bir enfeksiyondan sonra 2-3 haftalık dönemde duyarlılığın artması ile koku ve ısı değişiklikleri gibi zararsız uyaranların öksürüğü kolaylıkla uyarabildiğini belirten Bostancı, aşırı duyarlılık halinde ise öksürüğün kronikleşebileceğini dile getirdi. Bostancı, atopi, gastro-özofageal reflü, astım, kronik enfeksiyonlar, otoimmun hastalıklar ve sigara maruziyeti gibi faktörlerin kronik öksürük gelişimini arttırabildiği uyarısında bulundu.
  Çocuklarda görülen öksürüğün erişkinlerden daha farklı ele alınması gerektiğini anlatan Bostancı'nın verdiği bilgiye göre, tanı ve tedavide öksürük normal, beklenen öksürük ve anormal öksürük olarak ele alınıyor. Normal ya da beklenen öksürük, solunum yolu hastalığı olmayan ortalama 10 yaşlarındaki sağlıklı okul çağındaki çocuklarda günde 10-34 kez görülebiliyor. Özellikle sonbahar ve kış mevsimlerinde tekrarlayan viral enfeksiyonlarda sıkça karşılaşılabiliyor. Anormal öksürük ise etkin olduğu süreye, karakterine, gece-gündüz ya da kuru-ıslak olup olmadığına ve çocuğun yaş aralığına göre sınıflandırılıyor.

  KURU ÖKSÜRÜK HALİNDE ENDİŞE YOK
  Öksürüğün çocuklarda 2 haftadan kısa süreli olması akut, 3 hafta ile 12 hafta devam etmesi ise kronik olabileceğini gösteriyor.
  Süt çocuklarında ani, yüksek sesle ve patlayıcı özelikte havlar tarzı öksürüklerde, halk arasında kuş palazı olarak bilinen gırtlak, soluk borusu ve bronşiyal tüplerin iltihaplanması ve diğer solunum yolu anormallikleri, balgamsız kuru ve kısa öksürüklerde ise bakterilerin yol açtığı klamidya enfeksiyonları etken olabiliyor.
  Adölesanlarda ise ani, yüksek sesle ve patlayıcı özelikteki havlar tarzı öksürük, psikolojik kaynaklı olabiliyor. Çocuğun ilgisi başka yöne çekildiğinde ve gece uyku esnasında kaybolması tipik bir özellik olarak göze çarpıyor.
  Çocuklarda kuru ya da yaş öksürüğün bronşlarda salgı ile ilişkili olabileceğini gösteriyor. Çocuklarda, kronik ve balgamlı öksürük, genetik ter ve salgı bezlerinin hastalığı (kistik fibrozis), bronşların kalıcı genişlemesi olarak bilinen (bronşektazi) ve farklı hastalıklardan kaynaklanabiliyor.
  Altta yatan solunum ya da sistemik hastalıkla ilişkili olan ve uzun süre devam eden öksürük, uzman hekim muayenesi sonrasında radyografi ve çeşitli tetkikler sonrasında tanı konuluyor. Önemli bir hastalığa ait özel göstergeleri olmayan, öksürük dışında sağlıklı görünen bir çocukta sadece kronik öksürük varlığı, kuru öksürük olarak tanımlanıyor ve endişe edilmemesi gerekiyor.

  ÖKSÜRÜK ŞİKAYETİNDE GÖĞÜS RADYOGRAFİSİNİN ÇEKİLMELİ
  Kronik öksürük durumunda ise çocuğun tam fizik muayenesinin yapılması ve öksürük şikayetinin normal sınırlarda olup olmadığının saptanması gerekiyor. Öksürük şikayeti halinde her çocuğun göğüs radyografisinin çekilmesi ve 6 yaş üzerinde olanlara solunum fonksiyon testi yapılması öneriliyor.
  Astım dışı spesifik öksürük belirleyicilerinin mevcut olması halinde ve öksürüğün tedavi ile geçmemesi durumunda ileri tetkiklerin yapılması, yabancı cisim aspirasyonu şüphesi olduğunda ya da üst hava yolu nedenli öksürüklerde Kulak-Burun-Boğaz uzmanı tarafından değerlendirilmesi gerekiyor. Çocuklarda akut yada kronik öksürüklerde rahatlama için ilaç kullanımını destekleyen bir kanıt bulunmadığına dikkat çekiliyor.
  Alıntı.
   

 3. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Uzun süre devam eden öksürüğe dikkat!

  Çocuğunuz öksürüyorsa, paniğe kapılmayın ama dikkatli olun. Her öksürük hastalık anlamına gelmese de, gözden kaçırılan ya da ihmal edilen öksürük önemli hastalıklara yol açabiliyor. Öksürük solunum yollarımızdanmikropları, yabancı partikülleri, tahriş edici madde ve oluşumları temizleyen bir refleks olarak tanımlanıyor. Sağlıklı insanlar günlük yaşamlarında bumaddeleri uzaklaştırmak için öksürürken, bu belirti bazen de ciddi hastalıklara dikkat çekebiliyor. Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Çocuk Hastalıkları Ana BilimDalı ÖğretimÜyesi Yrd. Doç. Dr. Ahmet Özen, “Öksürüğün sık olması bir hastalığın varlığını düşündürmeli ve bu durum ihmal edilmemelidir” diyor.

  ÖKSÜRÜĞÜN ÇEŞİTLİ TÜRLERİ VAR

  Öksürük süresine, karakterine ve zamansal özelliklerine göre sınıflandırılıyor. Aniden başlayan ve 3 haftadan kısa süren öksürük ‘akut öksürük’ olarak tanımlanırken, 3-8 hafta arası süren ‘subakut’, 8 haftadan uzun süren öksürük ise ‘kronik öksürük’ olarak adlandırılıyor. Balgamüretimine eşlik ediyorsa ‘balgamlı öksürük’, etmiyorsa ‘kuru öksürük’ olarak nitelendiriliyor. Sağlıklı çocuklarda öksürüğün bir hastalık olmadan da görülebileceğine dikkat çeken Yrd. Doç. Dr. Özen, ekliyor:

  UZUN SÜRE DEVAM EDERSE DİKKAT!
  “Uzun süre geçmeyen veya artış gösteren öksürük, önemli hastalıklara işaret eden diğer bulguların varlığındamutlaka dikkate alınmalıdır. Bu tür öksürük anormal kabul edilmeli ve nedeni araştırılmalıdır. Öksürüğe yol açan başlıca durumlar; enfeksiyonlar, solunum sistemine ait yapısal bozukluklar, fonksiyonel anormallikler, kalp yetmezliği, alerjik hastalıklar ve yabancı cisimlerin solunumyoluna kaçmasıdır. Öksürüğe neden olan hastalık uygun şekilde tedavi edilmediğinde, bu hastalığa ait komplikasyonlar gelişebilir. Örneğin astımatağına bağlı öksürüğü olan hasta zamanında tedavi edilmezse, bu kişide astım krizi görülebilir. Ayrıca doğru ve zamanında tedavi edilmeyen zatürree; solunumve kalp yetmezliğiyle, akciğerde sıvı toplanması gibi önemli sağlık sorunlarına yol açabilir.”
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Havalar soğuyor çocuklarda Forum Tarih
Sisli havalarda alınacak önlemler maddeler halinde kısaca Trafik Bilgisi & Teknik Bilgiler 28 Ocak 2017
Soğuk Havalarda Cildi Korumanın Yolları Kısaca Nelerdir Güzellik & Bakım 9 Ocak 2014
Karlı Havalarda Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir Seviyeli-Ciddi Konular 30 Aralık 2013
havaların ısındığı , bitkilerin büyümeye başladığı günlerin uzadığı mevsim hangisidir Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 15 Kasım 2012
Soğuk Havalarda Buz Tabakası Neden Su Yüzeyinde Kalır? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 23 Temmuz 2012

Bu Sayfayı Paylaş